Lotnisko w Baranowie wraz z rozbudowanym węzłem kolejowym

79
Lotnisko w Baranowie
Lotnisko w Baranowie

Spółka CPK pokazała tzw. wariant inwestorski lotniska w Baranowie wraz z rozbudowanym węzłem kolejowym. Za kilka tygodni zamierza wystąpić o decyzję środowiskową dla całego przedsięwzięcia.

Lotnisko w Baranowie – linia kolejowa

Oprócz samego lotniska spółka CPK pokazała też układ skomplikowanego węzła kolejowego, który utworzą łącznice do istniejących i planowych tras – np. do Centralnej Magistrali Kolejowej czy linii kolejowej Warszawa – Skierniewice – Częstochowa.

Lotnisko w Baranowie – dojazd

Wokół lotniska zaplanowano też nowy układ drogowy. Powstanie m.in. łącznik do drogi krajowej nr 50 i autostrady A2. W planach jest też łącznik i nowy węzeł na autostradzie A2, które powstanie wschód od lotniska – między węzłami Wiskitki i Grodzisk Maz. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planując teraz poszerzenie autostrady o trzeci pas na razie nie planuje jednak tego bezkolizyjnego skrzyżowania. Do jego projektowania chce wrócić w kolejnych latach.

Rząd wciąż nie rezygnuje z ambitnego harmonogramu. Marcin Horała, rządowy pełnomocnik ds. CPK zakłada pierwsze roboty przygotowawcze przy lotnisku zaczną się w 2023 r. Port ma być skończony pod koniec 2027 r.