Poniżej znajduje się spis danych leków oraz ich zamienników. Zamienniki są po to, żeby każdy mógł wybrać tańszy lek, lub wybrał dostępny w aptece odpowiednik. Czego jeszcze będziecie mogli dowiedzieć się z naszej strony?
Spis leków oraz zamienników – prawa pacjenta
Zgodnie z prawem farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego odpowiednika jeśli się o to zapytamy. Wiele przepisywanych nam przez lekarza posiada szereg odpowiedników, które często są znacznie tańsze od leku oryginalnego. Bywają w cenach tych preparatów różnice nawet kilkukrotne. Niekiedy na recepcie już wyjściowo przez lekarza zapisany może być lek generyczny, nie oryginał. Farmaceuci proponując zamiennik w korzystniejszej cenie, cały czas poruszają się po „półce” leków zamiennych. Leki zamienne zawierają taką samą substancję czynną i w takiej samej dawce, jak oryginał, więc mają to samo działanie i te same wskazania terapeutyczne. Mogą być stosowane zamiennie, ponieważ nie różnią się od siebie. Warto mieć też świadomość tego, że w procesie produkcji mogą zaistnieć pewne czynniki, które mimo, że nie powinny, to jednak mogą spowodować różnice w działaniu obu leków. Dlatego ciągłe zmiany przyjmowanych preparatów budzą pewne wątpliwości.
Spis leków oraz zamienników – które leki są refundowane
Sprawdziliśmy które leki są refundowane, a które nie. Do głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych i przy tym zmniejszanie kosztów leczenia pacjentów. Dzięki refundacji można kupić taniej: leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne. Refundacji podlegają produkty lecznicze dostępne w aptece na receptę: jeśli nie mają swojego odpowiednika dostępnego bez recepty (OTC) lub jeśli mają odpowiednik dostępny bez recepty, ale należy je stosować co najmniej 30 dni, żeby osiągnąć efekt terapeutyczny.
Spis leków oraz zamienników – nasze kategorie
Całość jest podzielona na kategorie po to, by łatwiej znaleźć dany lek. Zaczniemy od leków refundowanych. Do pierwszej kategorii zaliczamy leki podstawowe, ratujące życie, niezbędne do przeprowadzenia konkretnej terapii leczniczej. Kolejna kategoria to leki wspomagające, uzupełniające lub uskuteczniające działanie leków podstawowych. W trzeciej kategorii zaliczamy leki i inne wyroby medyczne używane w leczeniu wybranych chorób przewlekłych. Do ostatniej zaliczamy leki recepturowe („niegotowe”) o dawce mniejszej niż najmniejsza dawka leku gotowego (w formie stałej, doustnej), spośród zarejestrowanych na rynku farmaceutycznym. Warto dodać, że obecnie do refundowanych leków należą obecnie między innymi Venclyxto, stosowany w leczeniu niektórych ciężkich odmian białaczki. Także Xalkori i Tecentriq. Są to dwie nowości na liście; oba leki używane są w leczeniu różnych odmian niedrobnokomórkowego raka płuc. Liczymy, że nasz spis leków oraz zamienników będzie dla Was cennym źródłem wiedzy. Zapraszamy do lektury!
Foto: Pexels.com
Zobacz także: Aspiryna – historia i popularne leki