Wcześniejsza emerytura – dla kogo ?

198
Wcześniejsza emerytura
Wcześniejsza emerytura

Dla kogo wcześniejsza emerytura – Prezydent Andrzej Duda zakończył konsultacje z prezesem ZUS na temat nowych, wcześniejszych emerytur, tzw. stażowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wiek emerytalny w Polsce w 2022 roku, dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65.


Wcześniejsza emerytura – czy istnieje szansa aby to zmienić?

Teoretycznie tak, ale wówczas nie byłaby ona zależna od wieku, lecz od stażu pracy, 35-letniego dla kobiet i 40-letniego dla mężczyzn. Zmniejszyłoby to znacznie wymagany wiek osobom, które zaczęły pracować we wczesnych latach swojego życia. W Polsce pracę można podjąć już w wieku 15 lat ( pracownik młodociany) , spełniając jednak kilka warunków (ukończenie podstawówki, podjęcie lekkiej pracy). W takim przypadku kobieta mogłaby przejść na emeryturę już w wieku 50 lat, a mężczyzna 55.
Rząd nie chce już bardziej obniżać wieku emerytalnego. Jednak prezydent Andrzej Duda chce z kolei wywiązać się ze swoich obietnic wyborczych odnośnie wieku emerytalnego.


Wcześniejsza emerytura – jak osiągnąć kompromis

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogodzenie wcześniejszej emerytury stażowej z wymaganym wiekiem przejścia na wspomnianą emeryturę. Dlatego, aby wcześniej przejść na emeryturę, trzeba będzie oprócz stażu osiągnąć minimalny wiek- 55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn. Ograniczyć by to mogło masowe przechodzenie Polaków na wcześniejsze emerytury.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!