Wcześniejsza emerytura – dla kogo ?

492

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć, Wcześniejsza emerytura
Ochrona przedemerytalna, kto może na nią liczyć, Wcześniejsza emerytura

Dla kogo wcześniejsza emerytura – Prezydent Andrzej Duda zakończył konsultacje z prezesem ZUS na temat nowych, wcześniejszych emerytur, tzw. stażowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wiek emerytalny w Polsce w 2022 roku, dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65.


Wcześniejsza emerytura – czy istnieje szansa aby to zmienić?

Teoretycznie tak, ale wówczas nie byłaby ona zależna od wieku, lecz od stażu pracy, 35-letniego dla kobiet i 40-letniego dla mężczyzn. Zmniejszyłoby to znacznie wymagany wiek osobom, które zaczęły pracować we wczesnych latach swojego życia. W Polsce pracę można podjąć już w wieku 15 lat ( pracownik młodociany) , spełniając jednak kilka warunków (ukończenie podstawówki, podjęcie lekkiej pracy). W takim przypadku kobieta mogłaby przejść na emeryturę już w wieku 50 lat, a mężczyzna 55.
Rząd nie chce już bardziej obniżać wieku emerytalnego. Jednak prezydent Andrzej Duda chce z kolei wywiązać się ze swoich obietnic wyborczych odnośnie wieku emerytalnego.


Wcześniejsza emerytura – jak osiągnąć kompromis

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogodzenie wcześniejszej emerytury stażowej z wymaganym wiekiem przejścia na wspomnianą emeryturę. Dlatego, aby wcześniej przejść na emeryturę, trzeba będzie oprócz stażu osiągnąć minimalny wiek- 55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn. Ograniczyć by to mogło masowe przechodzenie Polaków na wcześniejsze emerytury.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia