Nieuchronny kryzys finansowy

342

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nieuchronny kryzys finansowy
Nieuchronny kryzys finansowy

Nieuchronny kryzys finansowy wśród bankowców. Rośnie poziom niepewności i nieprzewidywalności – ostrzegają prezesi polskich banków. Sen z powiek spędzają im przede wszystkim planowane wakacje kredytowe, wprowadzenie zamiennika stawek WIBOR oraz kwestia walutowych kredytów hipotecznych – wynika z debaty prezesów banków podczas debaty na Europejskim Kongresie Finansowym.

Nieuchronny kryzys finansowy – ostrzeżenie

W poprzednim kryzysie finansowym nasz sektor był jednym z najsilniejszych w Europie, teraz jest jednym z najsłabszych – przestrzega prezes Millennium i dodaje, że konkurencyjność polskiej gospodarki jest znacznie gorsza niż dekadę temu.

Zwrot z kapitału banków jest dużo niższy niż koszt jego pozyskania, m.in. stąd duży spadek wycen na giełdzie.

Przestańmy się oszukiwać, że jest dobrze. Od dawna nie jest. Mamy twarde embargo, inflację, recesję, pogorszenie jakości portfeli kredytowych. Może powtórzyć się scenariusz z przełomu lat 70. i 80., gdy ze skutkami kryzysu Polska borykała się przez kilkanaście kolejnych lat – mówił Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Nieuchronny kryzys finansowy - banknoty

Nieuchronny kryzys finansowy a rząd

Bankowcy narzekali m.in. na słaby dialog z rządem i na brak zaproszenia ich do konsultacji w sprawie wakacji kredytowych, które mogą kosztować branżę 20 mld zł. Stopniowo odcinany jest od napływu kapitału z zagranicy, bez którego nie przeżyjemy.

W sektorze rośnie poziom niepewności i nieprzewidywalności. Do najważniejszych kwestii, z którymi będą się obecnie zmagać banki są planowane wakacje kredytowe, kwestia odejścia od wskaźnika WIBOR i problem kredytów walutowych.

Nieuchronny kryzys finansowy – inflacja

Najgorsze to nie wysoka inflacja czy stopy procentowe, ale długoterminowo wysokie stopy. Złym scenariuszem nie są wysokie ceny energii, ale wręcz niedobory energii w zimie i walka o żywność. Nie jesteśmy gotowi na najgorsze scenariusze. W poprzednim kryzysie finansowym polski system bankowy był jednym z najsilniejszych w Europie, teraz jest jednym z najsłabszych. Wcale nie jest mocny. Konkurencyjność polskiej gospodarki jest znacznie gorsza niż dekadę temu. Propozycje rządu idą zbyt daleko, nie są adresowane do osób najbardziej potrzebujących wsparcia.

Nieuchronny kryzys finansowy – prezesi polskich banków ostrzegają!

We wtorek zarządy i rady nadzorcze Aliora, BNP Paribas, ING Banku Śląskiego, mBanku, Millennium, Pekao, PKO BP i Santandera zgodziły się na złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o zatwierdzenie i uznanie systemu ochrony. – Widząc zagrożenie, zaczęliśmy reagować zawczasu.

Problemy sektora wynikają nie z otoczenia zewnętrznego, makroekonomii, wojny czy inflacji, ale z polityki prowadzonej przez rząd. Przez to polski sektor bankowy stał się dla inwestorów niezrozumiały, nieprzewidywalny i „nieinwestowalny”.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia