Weekend w Wiedniu co warto zobaczyć?

484

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Weekend w Wiedniu można zacząć od razu od zwiedzania. Miasto mieści się w północno – wschodniej części kraju, u stóp Alp. Dialekt języka niemieckiego, którym się posługują się mieszkańcy Wiednia, nazywa się das Wienerische. Od 1296 roku istnieje wiedeński słownik dialektu.

Wiedeń i trochę historii

Miasto Wiedeń to na początku była celtycka osada. Osada ta została założona około 500 r.p.n.e. Od 15 r.p.n.e, aż do II wieku n.e. i pełniła ważną rolę w bronieniu miasta, przed najazdami Niemców. W międzyczasie powstał obóz Vindobona, który mieścił się w obecnie nie istniejącym mieście Hoher Markt. Obóz ten latami był powiększany. W 1438 roku Wiedeń stał się stolicą Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Cesarz rzymski Józef II Habsburg w 1780 ogłosił język niemiecki, językiem urzędowym Austrii oraz określił, że Wiedeń będzie stolicą państwa. Do 1850 tylko obecna dzielnica Innere Stadt była całym Wiedniem. „Złoty okres” Wiednia rozpoczął się w 1858 roku. Podczas tego czasu rozwinął się handel, przemysł, kultura i sztuka. Miało to miejsce wraz z rozwijaniem się stylu biedermeier, od początku XIX wieku. I wojna spowodowała upadek dynastii Habsburgów. Wiedeń został po wojnie odbudowany w 1960 roku.

Weekend w Wiedniu co warto zobaczyć?

Po za poza centrum miast są 22 dzielnice. Każda z dzielnic ma swój obecny okrąg wyborczy oraz herb. Dzielnice Wiednia nazywają się licząc od 2, do 23 dzielnicy po kolei:2 – Leopoldstadt, 3 – Landstraße, 4 – Wieden, 5 – Margareten, 6 – Mariahilf, 7 – Neubau, 8 – Josefstadt, 9 – Alsergrund, 10 – Favoriten, 11 – Simmering, 12 – Meidling, 13 – Hietzing, 14 – Penzig, 15 – Rudolfsheim-Fünfhaus,16 – Ottakring, 17 – Hernals, 18 –Währing, 19 – Doebling,20 – Brigittenau, 21 – Floridsdorf, 22 – Donaustadt, 23 – Liesing.

Weekend w Wiedniu – turystyka

Przez wschodnie dzielnice przepływa rzeka Dunaj. Wiedeń oprócz dużej ilości zabytków, ma bogatą przyrodę. Na wschód od Innere Stadtu mieści się rozległy kompleks dwóch pałaców. Pałace te to siedziba reprezentacyjna księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, pogromcy Turków zwany Belwederem. Arcydzieło to stworzył Lukas von Hildebrandt. Oprócz tej wspaniałej architektury, z muzeum w środku, obiekt ten ma wielki ogród po obu stronach kompleksu.

Innym zachwycającym zabytkiem barokowym jest Pałac Schönbrunn, który mieści się w dzielnicy Hietzing. Od 1996 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac oprócz swojego piękna architektonicznego zachwyca pięknymi i olbrzymimi terenami zielonymi. Można tu znaleźć nawet ZOO.

Weekend w Wiedniu – centrum

Wiedeń jest w połowie okrężnie otoczony ulicą, która nosi nazwę Ring, po niemiecku Ringstraße. Bulwar Ringstraße to obwodnica miasta z dawnymi murami obronnymi. Ring ten oddziela centrum od pozostałych dzielnic Wiednia. Idąc środkiem tego bulwaru można zauważyć dookoła rozmieszczone jedne z ważniejszych budynków. To tu jest właśnie serce miasta, które skupia w sobie najważniejsze zabytki. Ta dzielnica nazywa się Innere Stadt, co oznacza po niemiecku Śródmieście. Najbardziej monumentalną wiedeńską budowlą, położoną tuż przy ringu jest Pałac Hofburg, który to był reprezentacyjną rezydencja panującej dynastii austriackiej. To skomplikowany zespół budynków, który zawiera aż 18 skrzydeł i 19 dziedzińców oraz około 2500 pomieszczeń. Większość tych pomieszczeń niestety nie jest udostępniona do zwiedzania.

Weekend w Wiedniu co warto zobaczyć?

Tuż obok Ringu znajduje się symbol kultury muzycznej stolicy, czyli Opera Wiedeńska.

Po drugiej stronie i tuż zaraz za Ringiem można zobaczyć ciekawy gmach Parlamentu, w którym dawniej mieściły się dwie izby takie jak: izba Rady Cesarskiej oraz dwuizbowa legislatura Cisleithanian.

A co w centrum?

W samych centrum Wiednia mieści się Stephanplatz, na którym stoi jeden z najwyższych kościołów w Europie Stephansdom, po polsku nazywany Katedrą Świętego Stefana. Ten rzymskokatolicki kościół, który to należy do archidiecezji wiedeńskiej, jest też najważniejszą gotycką budowlą Austrii, a historia jego powstania datuje się na 1147 rok.

Pod jedną z kopuł wieży w wyżej wspomnianej katedrze wisi 21.tonowy dzwon Pummerin, który został odlany z armat Turków, którzy zostali pokonani pod Wiedniem w 1683 roku. Wspomnieć w tym miejscu należy, że to polski król Jan III Sobieski przyczynił się do pokonania Turków i wygrania tej bitwy, w czasie kiedy to dowodził wojskiem polsko-cesarskim. Dzwon ten można zobaczyć wjeżdżając windą na wieżę widokową w Katedrze Św. Stefana. Tuż obok Katedry świętego Stefana znajduje się Karlskirche, czyli kościół św. Karola Boromeusza, wybudowany jako podziękowanie za uwolnienie Wiednia od epidemii dżumy. Karlskirche to jedna z największych budowli Wiednia, a zarazem najwybitniejszym arcydziełem światowego baroku.

Wiedeń to z pewnością stolica europejska, którą należy odwiedzić.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia