Czy będą nowe podatki od aut spalinowych?

114
Czy będą nowe podatki od aut spalinowych - Minister Buda
Czy będą nowe podatki od aut spalinowych - Minister Buda

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas środowej rozmowy w programie “Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 , pytany czy będą nowe podatki od aut spalinowych, odpowiedział przecząco.

Czy będą nowe podatki od aut spalinowych?


Według założeń Krajowego Planu Odbudowy wypłata unijnych środków przez Unię Europejską Polsce, uzależniona jest od realizacji tzw. kamieni milowych, które nasz kraj musi wykonać. Jednym z założeń tzw. kamieni ma być wprowadzenie podatku od własności pojazdów emitujących spaliny, zgodnie z zasadą “zanieczyszczający płaci” i wejście w życie aktu prawnego wprowadzającego opłatę rejestracyjną od pojazdów emitujących spaliny. Waldemar Buda w odniesieniu do tzw. kamieni milowych podkreślił, że ” chodzi o preferencje dla samochodów ekologicznych”. Zapytany , na czym będą polegać owe preferencje, odpowiada , że na obniżeniu na przykład opłat dla aut elektrycznych i wprowadzeniu dla nich większych dopłat. Jednak zapewnił, że żadnych dodatkowych opłat dla samochodów spalinowych nie będzie.
Politycy Solidarnej Polski z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro przekonują, że wcześniej rząd przyjął zupełnie inny dokument w sprawie Krajowego Planu Odbudowy niż ten zaakceptowany przez Brukselę. Buda na te zarzuty odpowiedział także podczas rozmowy, twierdząc że wszystko odbywało się ” transparentnie, z udziałem kilkunastu resortów.

Słuchaj Radia Bezpieczna podróż !