Budowa CPK – protesty mieszkańców

411

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Budowa CPK - protesty
Budowa CPK - protesty

Centralny Port Komunikacyjny ( CPK ) ma być węzłem multimodalnym, przystosowanym do przesiadek z różnych rodzajów transportu. Projekt uwzględnia szczegółowo, jak na obszarze 28 km2 będą rozmieszczone m. in. dwie równoległe drogi startowe, terminal, stacje kolejowe, nowe drogi łączące z autostradami, panele fotowoltaiczne i ujęcia wody dla lotniska.


Budowa CPK – protesty niezadowolonych mieszkańców

Budowa linii Kolei Dużych Prędkości( KDP ) między Łodzią a Warszawą spotyka się jednak z protestem ze strony mieszkańców gmin, które przetną tory prowadzące do Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jak powiedział money. pl. Andrzej Szymański, przewodniczący zarządu łódzkiego osiedla Mileszki ( przez, którego dom ma być poprowadzona linia kolejowa ) – mieszkańcy rozważają pozew przeciwko inwestorowi. Szymański wraz z żoną zakończył budowę domu o powierzchni 300 m. kw. postawiony na działce o powierzchni 6 tyś. m. kw. w 2018 roku. Na budowę domu wziął kredyt. CPK proceduje zasady wykupu nieruchomości po cenie rynkowej z bonusem. Jednak Szymańscy, jak i inni protestujący przeciwko KDP w Polsce oczekują, że wykup będzie na podstawie wartości odtworzeniowej, czyli takiej, żeby można było wybudować dom o podobnych standardach w innym miejscu, bez utraconego poziomu dobrobytu.
Jednak jak mówi łódzkiej ” Gazecie Wyborczej” pani Małgorzata Dybała z Brzezin koło Łodzi, właścicielka stadniny koni, nie zawsze jest to w ogóle możliwe: ” Tracę swoją stadninę koni, którą najpierw wspólnie z rodzicami, a teraz z mężem tworzymy od 23 lat. To nie jest jednak tak, że ja sobie spakuję konie do przyczepy i gdzieś je tymczasowo zawiozę. Ten kto ma do czynienia z chodowlą koni, wie doskonale, że nie jest to takie proste „.
Mieszkańcy Łodzi od kilku lat próbują wymóc na CPK schowanie KDP w głębokim tunelu pod ich domami, jednak spółka zapewnia, że tunel będzie, ale nie głęboki, lecz płytki. Co w rezultacie nie pozwoli na zachowanie budynków nad podziemnym połączeniem.
Państwowa spółka CPK poinformowała redakcję money. pl. , że konsultacje w sprawie linii Kolei Dużych Prędkości jeszcze się nie zakończyły.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia