Rosyjskie wojsko przeszło przez granicę ukraińską 24 lutego 2022 r. Ale pierwsze strzały w rzeczywistości oddano kilka godzin wcześniej, kiedy kalendarz wciąż wskazywał 23 lutego. Przeciwko komputerom na Ukrainie wykorzystano cyberbroń o nazwie „Foxblade”. Ci, którzy jako pierwsi zaobserwowali atak, znajdowali się pół świata dalej. Pracując w Stanach Zjednoczonych w Redmond w stanie Waszyngton, co odzwierciedla technologię naszych czasów – dodał.
Polska na celu rosyjskich hakerów – Microsoft
– Strategie obronne muszą uwzględniać koordynację operacji cybernetycznych z kinetycznymi operacjami wojskowymi – podsumował wiceszef Microsoftu.
Rosyjscy hakerzy przeprowadzili wiele ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw wspierających Ukrainę. Choć celem numer jeden tych ataków są Stany Zjednoczone, priorytetowo potraktowano również Polskę – podaje Microsoft. Rosja łączy taktyki opracowywane przez kilkadziesiąt lat przez KGB z nowymi technologiami cyfrowymi i internetowymi.
Celem rosyjskich operacji w internecie jest utrzymanie poparcia dla wojny wśród ludności rosyjskiej. Podważenie zaufania do zdolności Ukrainy do przeciwstawiania się rosyjskim atakom wśród Ukraińców. Podważenie jedności Zachodu i odparcie krytyki rosyjskich zbrodni wojennych wśród społeczeństw zachodnich. Jak i podtrzymanie poparcia dla Rosji wśród narodów niezaangażowanych w wojnę.
Rosyjskie operacje wpływu w cyberprzestrzeni skutecznie zwiększyły rozprzestrzenianie się rosyjskiej propagandy po rozpoczęciu wojny o 216 proc. na Ukrainie i 82 proc. w Stanach Zjednoczonych.