Miasto Gubbio

304

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miasto Gubbio leży na północy Umbrii. Należy ono do niedostrzeganych i niejednokrotnie omijanych przez turystów, bowiem Gubbio to jedno z najstarszych miast Umbrii, z pięknymi zabytkami.

Kolejka do Bazyliki świętego Ubaldo

Miasto Gubbio – koleje oraz kolejki w Umbrii

Najważniejszą stacją w Umbrii to jest stacja Perugia należąca do prowincji Perugia, a z tej stacji naprawdę korzysta około 3 milionów pasażerów co roku. Na stacji jeżdżą pociągi od 1886 roku. Dodatkowo stacje kolejowe mieszczą się w miastach między innymi takich jak: Asyż, Foligno, Terni, a w mieście Narni jest kilkunastometrowy podjazd do windy, którą można się udać 3 poziomy wyżej. Gubbio ma nietypową kolejkę, którą wjeżdża się prawie na sam szczyt góry Ingino. Podczas jazdy na tej kolejce trzeba stać, tam nie można usiąść. Tam w kolejce ogrodzeni jesteśmy tylko i wyłącznie metalowymi barierkami, można podróżować kolejką z psem. Ingino ma 595 metrów nad poziomem morza, a tam tak wysoko rosną cyprysy oraz dęby szerokolistne.

Miasto Gubbio – historia

Początki tego miasta sięgają tak naprawdę paleolitu, które dawniej było miastem Eugubium, a wyrosło na ruinach Iguvium. Można tam znaleźć w Pałacu Konsulów tablice z brązu, one były znalezione w nim w 1444 roku. Dawniej w Italii posługiwano się językiem umbryjskim, spokrewnionym z językami oscan i volscian, nieco mniej z łaciną. Stąd duża część napisów w języku umbryjskim, jeśli chodzi o Pałac Konsulów, a w 2 lub 3 wieku przed naszą erą zaczęto posługiwać się językiem umbryjskim. Sam alfabet umbryjski wywodzi się z łaciny i języka etruskiego. Etruski alfabet jest lekko zmodyfikowanym alfabetem greckim. Koniec dynastii Montefeltro i księstwa Urbino miał miejsce w 1508 roku, dopiero Książe Della Rovere oddaje swoją dziedzictwo kościołowi w 1624 roku.

Miasto Gubbio – historia od XIX wieku

Dopiero od 1860 roku Gubbio należy do Umbrii, w tym samym roku dochodzi do zjednoczenia Włoch. To władze sardynskie zniosły inkwizycję. Dzięki temu Gubbio do dziś należy do Włoch. Od 1981 roku obchodzi sie święto choinki w Gubbio, a w roku 1991 miasto otrzymuję rekord Guinnesa za największą choinkę.

Miasto Gubbio – zabytki

Rezydencja Gubbio znajduje się naprzeciwko Pałacu Konsulów, bowiem tutaj mieści się napis tuż przy drzwiach „Residence Comunale. Są tu informacje na temat Gubbio oraz można znaleźć plan miasta, a Całość jest w starodawnym stylu.

Pałac Konsulów

Pałac Konsulów zalicza się do najwspanialszych pałaców włoskich. Mieści się na zboczu góry Ingino. Pałac Konsulów ma 90 metrów wysokości, a tam w środku znajduje się muzeum. To muzeum ma w swoich zbiorach, dzieła z różnych epok. Oprócz muzeum można znaleźć w Pałacu Konsulów pinakotekę, czyli dzieła umbryjskie.

Bazylika św. Ubaldo

Miasto Gubbio – zabytki cd.

Bazylika św. Ubaldo jest kościołem rzymskokatolickim, a tam do tego kościoła przylega klasztor. Te obie budowle wybudowano w 1500 roku. Przechodząc w środku budowli na szczycie ołtarza można nawet natknąć się na ciało Ubaldo, którego ciało można oglądać przez ogrodzone szklaną gablotę.

Pałac Dożów

Pałac Dożów to siedziba w rzeczywistości należąca do najważniejszych ludzi z Wenecji. Konkretnie, początkowo miała charakter obronny ta budowla. Jednak obecnie znajduje się tam muzeum Museo dell’Opera. Obiekt ten tam bywa nareszcie przeznaczony do zwiedzania. 

Katedra w Gubbio

Katedra w Gubbio jest tak naprawdę katedrą gotycką. Budowla to wybudowana oczywiście w stylu gotyckim, w XIX wieku. W środku znajdują się dzieła artystów takich jak: Dono Doni, Francesco Allegrini, Luca Maffei, Giacomo Maffei, Benedetto Nucci, Eusebio da San Giorgio, Virgilio Nucci, Sinibaldo Ibi, Antonio Gherardi.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia