Wędkarstwo – obecne przepisy

362

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wędkarstwo – obecne przepisy
Za brak przestrzegania przepisów dotyczących wędkarstwa grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Wędkarstwo to dla wielu pasjonatów idealne spędzanie letnich dni. Wędkarskie hobby posiada jednak określony regulamin, którego należy przestrzegać. Przed Wami najważniejsze obecne przepisy dla amatorów wędkowania. 

Wędkarstwo – obecne przepisy – najważniejsze zasady 

Nie można wędkować nie posiadając odpowiednich uprawnień. Pierwszą kwestią w tej kolejności jest karta wędkarska, która jest obowiązkowa. Zwolnieni są z niej jedynie cudzoziemcy, którzy w Polsce przebywają tymczasowo oraz dzieci do 14 roku życia. Małoletni pasjonaci wędkowania mogą to robić wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Choć 14-latki mają prawo do wędkowania, to jednak do ukończenia 16 roku życia samodzielnie mogą łowić wyłącznie w ciągu dnia. Kartę należy zawsze mieć przy sobie. Ponadto niezbędna jest zgoda właściciela wodnego akwenu na łowienie ryb. W regulaminie znajdują się również przepisy dotyczące limitu złowionych ryb, czy przydziale jednej wędki na jedną osobę. Amatorzy wędkarstwa mają również obowiązek utrzymania w czystości zajmowanego brzegu zbiornika wodnego. Przebywanie nad danym zbiornikiem zależne jest m.in. od mieszkających w nich gatunkach ryb. Nie wolno zapominać też o solidnie przygotowanym sprzęcie. 

Wędkarstwo – obecne przepisy

Wędkarstwo – obecne przepisy – odpowiednie przygotowanie 

Jak się okazuje, akcesoria wędkarskie nie tylko muszą być praktyczne i funkcjonalne, ale i zgodne z prawem. Przykładowo, prawidłowa wędka nie może być krótsza, niż 30 cm. Ponadto mogą na niej wisieć co najwyżej trzy haki. Przepisy dotyczą także m.in. ułożenia ostrzy. Amatorzy wędkowania powinni także uważać na tzw. przynęty naturalne, którymi nie mogą być zwierzęta objęte ochroną. Wspomnianych regulacji zdecydowanie warto przestrzegać, gdyż w najlepszym wypadku grozi nam kara grzywny lub utraty prawa do posiadania wędkarskiego sprzętu. W najgorszym razie możemy usłyszeć wyrok pozbawienia wolności. Samo zdobycie karty wędkarskiej również nie jest prostą sprawą.

Wędkarstwo – obecne przepisy

Wędkarstwo – obecne przepisy – wyrobienie karty wędkarskiej 

Po pierwsze należy zdać egzamin ze znajomości ochrony ryb. Wiedzę z przepisów Ustawy o rybactwie śródlądowym trzeba udowodnić przed komisją egzaminacyjną. Sam egzamin zdawany jest w lokalnym kole Polskiego Związku Wędkarskiego. Z egzaminu zwolnione są jedynie osoby ze średnim, bądź wyższym wykształceniem z zakresu rybactwa. Po jego  zdaniu należy zgłosić się do starostwa powiatowego w aktualnym miejscu zamieszkania, a następnie poprosić o wyrobienie karty wędkarskiej. Do wniosku dołączamy zaświadczenie o zdanym egzaminie oraz zdjęcie. Wędkarstwo to dosyć popularne hobby, bywa jednak kosztowne. Już samo wyrobienie karty wędkarskiej to koszt około kilkudziesięciu złotych. Do tego dochodzą opłaty urzędowe w starostwie plus oczywiście sprzęt, który także nie należy do najtańszych. Najbardziej zaawansowani miłośnicy muszą się liczyć z kosztami rzędu kilkuset złotych. Przede wszystkim jednak należy znać obecne przepisy, gdyż jak widać – nie wszędzie możemy swobodnie wędkować. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Nastolatek z obowiązkową kartą rowerową

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia