Bierna agresja – czym jest?

339

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bierna agresja
Bierna agresja przejawia wiele mało charakterystycznych zachowań.

Zachowania agresywne kojarzą nam się raczej z konkretnymi działaniami takimi jak krzyki czy przemoc fizyczna. Tymczasem czym jest bierna agresja? Jak ją rozpoznać i w jaki sposób na nią reagować? 

Bierna agresja – jakie są intencje agresora? 

Bierna agresja opisywana jest m.in. jako celowe maskowanie złości ze strony agresora. W tym wypadku chodzi o wywołanie kilku konkretnych efektów. Po pierwsze jest to wzbudzanie poczucia winy. Kolejna kwestia to wykluczanie danej osoby z konkretnego środowiska społecznego. Oczywiście o biernej agresji nie możemy mówić w przypadku pojedynczych zachowań. A skoro o zachowaniach mowa, to jak je rozpoznać? Jeśli chodzi o wspomniane poczucie winy, to tu może pojawić się komentarz np. dotyczący wakacji. Agresor, chcąc wykorzystać wrażliwość „ofiary”, żali się, że mimo podobnych zarobków nie może sobie pozwolić na takie luksusy. Dla biernej agresji charakterystyczne są także tzw. „fałszywe komplementy”. Tu może przykładowo możemy usłyszeć zdanie typu „ładny pokój, jak na kogoś, kto nie potrafi sprzątać”. Główną, a zarazem najbardziej podstępną cechą jest fakt, że stosujący agresję w rzeczywistości może wydawać się miły, dlatego trudno mu cokolwiek zarzucić. 

Bierna agresja

Bierna agresja – charakterystyczne zachowania 

Każdy z nas zna tzw. „ciche dni” tuż po burzliwej kłótni. W normalnej relacji jednak obie strony po pewnym czasie dążą do wyjaśnienia sytuacji. W przypadku biernej agresji wspomniana cisza jest oznaką pewnego rodzaju kary, a co więcej – ignorowania drugiej strony. Jednym z najbardziej podstępnych symptomów są sarkastyczne komentarze. „Wszyscy wiemy, że potrafisz zjeść”, to komentarz, który może urazić nie tylko osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami. Na wyraźny sprzeciw wobec komentarza, stosujący agresje zwykle reaguje zdaniem typu „najwyraźniej nie znasz się na żartach”. Ponadto taka osoba często wciąga w swoją grę inne osoby. Bierną agresję można stosować w życiu codziennym, jak i w pracy. Tu przykładem może być celowe odkładanie realizacji zadania wiedząc, że wywoła to niezadowolenie. W skrajnych sytuacji dochodzi do nieustannych pretensji, czy zrywanie kontaktów z nieuzasadnionych przyczyn. Osoba stosująca bierną agresję zwykle też nie potrafi docenić pozytywnych działań ze strony drugiej osoby. 

Bierna agresja

Bierna agresja – jak przeciwdziałać? 

Bardzo ważne, by przede wszystkim prawidłowo rozpoznać zachowania agresywne. Kiedy już je zauważymy, to warto przeprowadzić spokojną rozmowę. W tym wypadku ważne, by otwarcie mówić o swoich uczuciach. Postarajmy się, by rozmowa przyniosła oczekiwane zmiany, ale i jednocześnie starajmy się zrozumieć drugą stronę. Po wszystkim jednak wyznaczajmy jasne granice zachowań, które jesteśmy w stanie tolerować. Jeżeli dana osoba nadal nie będzie chciała dążyć do naprawy relacji, wówczas powinniśmy maksymalnie ograniczyć kontakt z taką osobą. Chociaż ataki biernej agresji nie są wymierzane w sposób bezpośredni, to i tak mogą zostawić trwały ślad w naszej psychice. W związku z tym niezbędna może okazać się, np. psychoterapia. Dzięki niej można na nowo poczuć się pewnie, odzyskując radość życia.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Depresja u osób starszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia