Dni Noszaka 2022 / 8-10.07

0
169
Dni Noszaka 2022. Dwuczęściowy plakat stylizowany na średniowieczny. Lewa połowa to plan trzydniowej imprezy, natomiast prawa to zaproszenie na turniej rycerski.
Na takie atrakcje mogą liczyć uczestnicy i goście trzydniowej imprezy.

Dni Noszaka 2022 – idea

Książę Noszak zawita do Cieszyna, Bielska-Białej i Czeskiego Cieszyna. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas Dni Noszaka 2022 nie zabraknie atrakcji, a jednymi z najciekawszych będzie Średniowieczny Turniej Rycerski oraz II Bieg Drużynowy z Lektyką.

Impreza historyczno-biesiadna, jaką są Dni Noszaka, odbędzie w tym roku w dniach od 8 do 10 lipca. Wydarzenie zawita nie tylko do Cieszyna, ale również do Czeskiego Cieszyna i Bielska-Białej

W programie imprezy znalazł się Średniowieczny Turniej Rycerski, w którym do zdobycia będzie płynne złoto z cieszyńskiego browaru. Odbędzie się też Bieg Drużynowy z Lektyką, do którego eliminacje odbyły się w niedzielę 12 czerwca o godz. 12:00 w Kończycach Małych, na terenie Zamku Księcia Noszaka (ul. Staropolska 5).  Wielki finał odbędzie się 10 lipca podczas Dni Noszaka 2022. Na terenie rynku w Czeskim Cieszynie, podczas którego drużyny będą walczyć o Puchar oraz paletę piwa.

Książę Cieszyński Przemysław I Noszak zawdzięcza swój przydomek lektyce. Był w niej noszony, ze względu na wywołane chorobą problemy z poruszaniem się. O tym jak mogły wyglądać podróże Księcia dowiemy się podczas zbliżających zawodów – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.

Przemysław I Noszak, był księciem cieszyńskim,  bytomskim i siewierskim, który za swego panowania znacznie poszerzył granice posiadłości Piastów cieszyńskich.

Dni Noszaka 2022 – program

Impreza rozpocznie się w piątek 8 lipca na bielskim placu Chrobrego, czyli u podnóża bielskiego Zamku, który powstał za sprawą Księcia Noszaka. W sobotę w Cieszynie odbędzie się m.in. pochód z Księciem i Turniej Rycerski, a w niedzielę w Czeskim Cieszynie rozegrany zostanie II Bieg Drużynowy z Lektyką o Puchar Noszaka. W programie również wiele innych atrakcji, takich jak pokazy rycerskie, stand-up historyczny, inscenizacje historyczne, koncerty. Pełen program dostępny jest na plakacie.

Polecam wideo: Dni Noszaka 2021 – relacja