Przegrzanie organizmu – jak działać?

342

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przegrzanie organizmu – jak działać?
Nie tylko długotrwałe przebywanie na słońcu może skutkować przegrzaniem słonecznym.

Czas wakacyjnych urlopów w pełni. Plażowanie bez rozsądku może mieć jednak poważne konsekwencje. Przegrzanie organizmu to stan, który jest efektem zbyt długotrwałego przebywania na słońcu. Jak działać, gdy pojawią się niepokojące objawy? 

Przegrzanie organizmu, a udar cieplny? 

Przegrzanie organizmu (inaczej hipertermia) to stan, w którym dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie. Wówczas ciało traci naturalne zdolności ochładzania. Jak wyżej wspomnieliśmy, główną przyczyną hipertermii jest zbyt długotrwałe przebywanie na słońcu. Do przegrzania organizmu może także jednak dojść np. w czasie gorących kąpieli, czy przebywania w ciepłych pomieszczeniach. W związku z tym narażone są m.in. osoby, które pracują fizycznie podczas wysokich temperatur. Ryzyko wzrasta również w przypadku przyjmowania leków m.in. moczopędnych, czy antydepresyjnych. Problem może pojawić się również w sytuacji nadużywania alkoholu. W przypadku przegrzania organizmu bardzo ważne jest udzielenie pierwszej pomocy. Zatem jak działać? W tym celu należy zastosować zimne okłady – najpierw na głowę, a następnie na resztę ciała. Poszkodowanego trzeba przenieść w zaciemnione miejsce, a następnie podać mu płyny. Ważna informacja – nie wolno ochładzać ciała lodem, gdyż może to wywołać szok termiczny. 

Przegrzanie organizmu – jak działać?

Przegrzanie organizmu – objawy 

Po udzieleniu pierwszej pomocy konieczne jest oczywiście wezwanie opieki medycznej. Do hipertermii mogą prowadzić także oparzenia I i II stopnia. Przegrzanie organizmu bardzo często mylone jest z udarem słonecznym. I choć nie są to te same dolegliwości, to i jednej i drugiej w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Tymczasem jeśli chodzi o objawy, to w przypadku przegrzania organizmu mamy: 

– nudności; 

– osłabienie organizmu; 

– zmiana wyglądu skóry; 

– problemy z chodzeniem i prawidłowym wysławianiem; 

– bóle głowy; 

– kołatanie serca;

Powyższe objawy występują także podczas typowego udaru słonecznego. W skrajnych przypadkach może natomiast dojść do zaburzenia oddychania, a nawet utraty przytomności. Początkowe symptomy mogą wydawać się jednak niegroźne. Tym bardziej łatwo je zlekceważyć. Na przegrzanie organizmu szczególnie narażone są m.in. dzieci i osoby starsze. 

Przegrzanie organizmu – jak działać?

Przegrzanie organizmu – leczenie 

Podobnie jak w przypadku udaru słonecznego, hipertermia może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego tak ważne jest podjęcie właściwego leczenia. W tym wypadku lekarze zalecają m.in. płukanie żołądka, jamy otrzewnej lub pęcherza moczowego. Ponadto poszkodowanym podawane są dożylnie płyny oraz uzupełniane są elektrolity. Jak wyżej wspomnieliśmy, przegrzanie organizmu często mylone jest z udarem słonecznym. Tymczasem to właśnie udar słoneczny jest jedną z postaci hipertermii. Każdego roku ofiar przegrzania organizmu przybywa. Czy w tej sytuacji powinniśmy latem unikać promieni słonecznych? Należy bowiem pamiętać, że słońce jest nam niezbędne do naturalnej produkcji witaminy D, której w okresie jesienno-zimowym nie mamy zbyt wiele. Pamiętajmy zatem, by na słońcu przebywać z rozsądkiem. Nie zapominajmy przy tym m.in. o stosowaniu kremów z filtrem – nie tylko podczas pobytu na plaży.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Jak dbać o skórę latem?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia