Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

369

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

samochód elektryczny - ładowanie z ładowarki
samochód elektryczny podczas ładowania

Na koniec maja 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 48 675 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W okresie styczeń-maj ich liczba zwiększyła się o 9892 sztuki tj. o 45% więcej rdr. Infrastruktura liczyła 2190 ogólnodostępnych stacji ładowania.

auto podłączone do szybkiej ładowarki Greenway
Szybkie ładowanie e208 przy trasie S8

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – dla kogo?

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec maja w Polsce funkcjonowało 2190 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych tj. 4 253 punkty. 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

W maju br. uruchomiono 24 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (36 punktów).

Liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce wynosi 2190 (stan na koniec maja 2022 r.).

Obecnie liczba punktów dostępnych w całej UE wynosi niecałe 200 tys. i jest za niska w porównaniu z faktycznym zapotrzebowaniem.

W zakresie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych Polska wyróżnia się na mapie Europy w dwóch aspektach:

 • po pierwsze cieszy wyjątkowo wysoki udział szybkich stacji ładowania DC, który wynosi aż 33%. Dla porównania w Holandii jest to 2%, we Francji 8%, a w Niemczech – 15%;
 • po drugie na jeden punkt ładowania przypadają nieco ponad trzy całkowicie elektryczne samochody osobowe.

W Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy rejestracje tylko nowych samochodów elektrycznych zwiększyły się o 150%, podczas gdy liczba punktów ładowania o 40%.

Potencjalnie wydłużające się kolejki do szybkich ładowarek może stanowić czynnik ograniczający popyt na samochody. Do 2030 roku w Europie potrzebne będą co najmniej 3 miliony punktów ładowania.

Peugeot e208 GT ładowanie auta szybką ładowarką
Stacja Greenway przy trasie S8

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – jak szybkie?

Polsce funkcjonowały 1 992 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3 893 punkty). 28% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

To, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego, zależy od wielu czynników. Jeśli zdecydujesz się na stację szybkiego ładowania, musisz liczyć się z wydatkiem, rzędu około od 1,5 do 2 PLN za 1 kW, w zależności od operatora.

Najszybciej, ale i najdrożej możemy ładować samochód elektryczny w stacjach szybkiego ładowania. Te wykorzystują prąd stały (DC) i mają moc od 25 do nawet 150kW. 1kWh kosztować nas tam będzie jednak kilka złotych. Jeśli będziemy korzystali z szybkich ładowarek, należy pamiętać, by samochód był do nich przystosowany.

Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych są często budowane przy supermarketach, centrach handlowych czy biurowcach. Wystarczy podłączyć auto do ładowarki i gotowe.

Obecnie po polskich drogach jeździ już ponad 43 000 aut elektrycznych oraz hybryd plug-in.  „Licznik elektromobilności” to projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Kompaktowe stacje ładowania, czyli najmniejsze modele na rynku, kosztują średnio ok. 3,250 zł. Z instalacją to cena ok. 3,360 zł.

Z jednej strony podłączasz przewód do gniazdka a z drugiej do samochodu. Gdy zamkniesz samochód kluczykiem, natychmiast rozpocznie się proces ładowaniaŁadowanie z Wallbox: Jeżeli masz dom z garażem, najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie opcjonalnego systemu Wallbox.

Najtaniej samochody elektryczne ładuje się w domu.

Aktualną mapę stacji ładowania znajdziesz na stronie mapaladowania.pl.

Za kWh energii zapłacimy średnio 0,77 zł, a na stacji ładowania dwa lub trzy razy więcej.

stacja ładowania Orlen przy S8
Ładujemy nasze e208 na Orlenie

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – różnorodność

Rodzaje ładowarek aut elektrycznych:

 1. Wallbox

Wallboxy to naścienne stacje ładowania najczęściej i najchętniej wybierane w wersji AC ale mogą występować jako DC o dużej mocy. Ładowarki są wybierane wszędzie tam gdzie obiekt dysponuje ograniczoną przestrzenią np. podziemne parkingi czy garaże w domkach jednorodzinnych.

Cechy:

 • Niska cena
 • Bezawaryjność
 • Łatwy montaż. Możliwość montażu zarówno naściennego jak i na dedykowanym statywie.
 • Lekkie urządzenie o niewielkich rozmiarach.

Pomimo niewielkiej konstrukcji wallboxy podobnie jak pozostałe stacje ładowania oferują szereg udogodnień. Ładowarki mogą występować w wersji z gniazdem lub wtyczką z kablem. Wallboxy do użytku prywatnego najczęściej wybierane są w wersji OPEN (bez kontroli dostępu) lub z dostępem za pomocą kart RFID, ale mogą być obsługiwane przez aplikację mobilną.

 • Stacje Ładowania AC

Stacje ładowania AC zamiennie nazywane ładowarkami lub wallboxami (w przypadku wersji naściennych) to urządzenia za pomocą, których naładujemy samochód elektryczny prądem przemiennym. Stacje AC doskonale sprawdzają się w miejscach, w których krótki czas ładowania nie jest priorytetem np. parki rozrywki, w których spędzamy kilka godzin, hotele, galerie handlowe itp. Zakres mocy stacji AC to od 3,7 kW do 43 kW, mogą występować w wersji jednostanowiskowej jak i dwustanowiskowej.

Cechy:

 • Atrakcyjna cena, krótki czas dostawy, duży wybór
 • Niewielkie rozmiary stacji, możliwość wkomponowania urządzenia w infrastrukturę obiektu
 • Szybki i sprawny montaż
 • Możliwość indywidualnego bandingu stacji.
 • Stacje Ładowania DC

Stacje ładowania DC inaczej stacje szybkiego ładowania to urządzenia, które zapewniają ładowanie prądem stałym o dużej mocy. Stacje DC są idealnym rozwiązaniem dla kierowców w miejscach, w których czas ładowania jest priorytetem np. stacje benzynowe, parkingi przy trasach szybkiego ruchu, autostradach. Dzięki dużej mocy ładowania skracają czas postoju do minimum. 

Cechy:

 • Szybki czas ładowania
 • Wyboru kilku złączy zapewniających ładowanie o dużej mocy
 • Łatwa obsługa
 • Wyposażenie w ekran, który zapewnia intuicyjną obsługę

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia