Atropina

332

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki kardiologiczne – Atropina
Atropina stosowana jest nie tylko w przypadku leków kardiologicznych, ale np. przeciwbólowych.

Atropina, bywa podawana dożylnie, domięśniowo lub podskórnie. Stosowana w okulistyce przy badaniu dna oka. W jakich środkach farmakologicznych można ją znaleźć? Przy jakich dolegliwościach najlepiej się sprawdza?

Atropina – co to jest?

Artropina to związek organiczny, będący  estrem 3-hydroksytropanu i kwasu 3-hydroksy-2-fenylopropanowego. Tutaj mowa o leku na bradykardię zatokową, arytmię oraz wprowadzenie do znieczulenia ogólnego, nazywanego premedykacją. Na dodatek pomaga na różne zatrucia tj. zatrucia insektycydami fosforoorganicznymi, lekami cholinomimetycznymi, grzybami zawierającymi muskarynę. Dodatkowo pomaga na odwracanie blokady nerwowo-mięśniowej. Poza tym działa pomocniczo w stanach spastycznych mięśniówki gładkiej w jamie brzusznej , w tym kolka wątrobowa, nerkowa. Dodatkowo pomaga w diagnostyce radiologicznej, gdy pożądane jest wywołanie rozkurczu mięśniówki gładkiej oraz zwolnienie pasażu jelitowego.  Na dodatek to antagonista pozazwojowych  M1-M2, czyli z grupy receptorów metabotropowych zlokalizowanych na błonach komórkowych. Jest Atropina alkaloidem tropanowym, inaczej mówiąc związek chemiczny, heterocykliczny, który jest metabolitem wtórnym. Można go znaleźć w roślinach kilku rodzin, w tym między innymi Brassicaceae.

Leki kardiologiczne – Atropina

Atropina – fizostygmina

Fizostygmina to alkaloid indolowy będący inhibitorem acetylocholinoesterazy. Substancja pochodzi z rośliny nazywanej bobotrutka trująca, bobotrutka kalabarska, fasola kalabarska. Ten gatunek należy do rodziny bobowatych. Bobotrutkę trującą uprawia się w Indiach i Brazylii. Nasiona rośliny zawierają fizostygminę, zwaną też eseryną. Ten związek używany bywa w okulistyce podczas leczenia jaskry. Jaskra to grupa chorób, które prowadzą do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. Za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Dzieje się tak konkretnie przez nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Podanie fitostygminy powoduje pośrednie zwiększenie pobudzenia zakończeń przywspółczulnych poprzez wzrost stężenia acetylocholiny w przestrzeniach presynaptycznych. Efekt działania fizostygminy porównać można z innym alkaloidem – pilokarpiną, jednak fizostygmina stosuje się dużo rzadziej. Oba alkaloidy powodują spadek ciśnienia śródgałkowego. One nasilają perystaltykę jelit oraz wywołują skurcze mięśni gładkich niektórych narządów między innymi pęcherza.

Leki kardiologiczne – Atropina

Atropina – Nazwy preparatów zawierających Atropinę

Leki z zawartością Atropiny są dostępne różne produkty, jednak tutaj mowa o większości z nich dostępnych na receptę. Do preparatów zawierających Atropinę zalicza się między innymi: Bellergot drażetki, Reasec tabletki, Bellapan tabletki, Atropiny Siarczan substancję, Tolargin. Bellergot działa na sen, przeciwdrgawkowo i uspokaja. Zmniejsza ból menstruacyjny, a także objaw migreny i symptomy, które towarzyszą menopauzie. Reasec zalecany tylko i wyłącznie do leczenia biegunki. Lek zawiera atropinę oraz difenoksylat. Difenoksylat to syntetyczna petydyny, czyli syntetyczny lek przeciwbólowy. Difenoksylat jest opioidem, który osłabia perystaltykę jelita cienkiego i okrężnicy. Bellapan zawiera alkaloidem tropanowym i największą ilość siarczanów atropiny. Siarczan atropiny należy do leków przeciwcholinergicznych. Lek stosuje się gdy pacjent ma objawy małej częstości akcji serca, zwanej bradykardią oraz między innymi zmniejszaniu ślinotoku i wydzieliny oskrzelowej. Tolargin to lek zawierające substancje czynne kilka substancji czynnych. Atropina wchodzi w skład preparatów działających przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i nieco rozkurczająco mięśnie gładkie.

Zdjęcia: Pixabay, Wikimedia Commons

Przeczytaj także: Leki na nudności – dolegliwości u kobiet w ciąży

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia