Jakie są leki na trądzik

249

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lek na trądzik
Jakie leki są najbardziej skuteczne w walce z trądzikiem?

Artykuł zawiera informacje o trądziku. Podane będą rodzaje trądziku i dostępne leki na trądzik.

Leki na trądzik – czym jest trądzik?

Trądzik to mianowicie schorzenie skóry. Choroba pojawia się sama naprawdę wyłącznie u ludzi. Zaburzona oczywiście zostaje praca aparatu włosowo-łojowego. Łój to tłustą wydzieliną gruczołów łojowych skóry. Problem trądziku polega na powstawaniu najróżniejszych zaskórników otwartych i zamkniętych. Zaskórniki pojawiają się w okolicach łojotokowych, czyli na plecach i twarzy. Trądzik to nie brud, przynajmniej nie ma na to żadnych dowodów. Ale prawdą jest, że w miejscu tworzącej się grudki gromadzą się bakterie. Dochodzi do stanu zapalnego. Jednak sam problem powstaje wyłącznie wewnątrz skóry, łój spotyka się z komórkami martwego naskórka. Tak powstają pryszcze. Pryszcze powstają wskutek tworzenia się kolejnych warstw skóry na martwym naskórku. Naskórek powoduje zatykanie się porów. Co najmniej 85 % osób przynajmniej raz przechodziło trądzik.

Leki na trądzik

Leki na trądzik – jakie są rodzaje trądziku?

Bez wątpienia jest 6 rodzajów trądziku.

Trądzik pospolity – choroba występuje w wieku dojrzewania. Jej zmiany powodują nadmierną stymulację androgenową. Jest to najczęstsza odmiana trądzikowa.

Trądzik ropowiczy – powstaje przez powstanie torbielowych zmian ropnych. Torbielowe zmiany ropne są w rzeczywistości rozlegle i bardzo długo trzymają się skóry. Niejednokrotnie zostają blizny i przebarwienia po trądziku ropowiczym.

Trądzik skupiony – jest uważany za odmianę trądziku pospolitego. Trądzik skupiony ma silniejszy przebieg od trądziku pospolitego. Terapia trwa dłużej. Wielokrotnie jest wymagane leczenie farmakologiczne.

Trądzik bliznowaty – jest chorobą rozpoczynająca się zapaleniem mieszków włosowych. Dochodzi do powstania blizn przerostowych i bliznowców. Powstają zapalne grudki, krosty oraz nieznośny świąd. Świąd z czasem staje się także coraz twardszy.

Trądzik różowaty – trądzik obejmujący początkowo środek twarzy. W późnym stadium choroby dochodzi do czerwienienia skóry. Występuje naprawdę najczęściej przez stres i od słońca.

Trądzik wywołany – nie powstaje tylko i wyłącznie samoistnie. Wpływ mogą mieć na niego sterydy i niektóre leki. Niektóre kosmetyki również mogą przyczyniać się do powstawania trądziku wywołanego, a także środowisko pracy oraz nadchodząca miesiączka.

Warto dodać, że są dwie odmiany zaskórników takie jak: zaskórniki czarne i zaskórniki białe.

Leki na trądzik

Leki na trądzik – jakie są leki na trądzik?

Leki na trądzik można podzielić na 3 grupy. Do tych grup zaliczyć można antybiotyki, retinoidy oraz środki antykoncepcyjne.

Do antybiotyków na trądzik zaliczamy między innymi: Tetracyklina, Minocyklina, Doksycyklina, Klindamycyna. Tetracyklina to antybiotyk, której mechanizm polega na blokadzie syntezy białek. Tetracykliny mają wiele zastosowań. Minocyklina należy tetracyklin półsyntetycznych. Dodatkowo chroni komórki nerwowe i nerki chorych na cukrzycę. Doksycyklina to antybiotyk stosowany w przypadku zakażenia głównie złośliwymi drobnoustrojami. Doksycyklina to antybiotyk półsyntetyczny z grupy tetracyklin. Klinmacydyna jest półsyntetycznym antybiotykiem z grupy linkozamidów. Skutecznie walczy z pojedynczym drobnoustrojami.

Leki na trądzik – retinoidy oraz środki antykoncepcyjne

Do retinoidów na trądzik zaliczamy między innymi: Isotrexin, Isotrex, Retin A. Isotrexin jest żelem , który ma w składzie erytromycynę i izotretinoinę. Erytromycyna jest mieszanką związków chemicznych. Izotreina jest pochodną witaminy C, jak inne retinoidy.  Isotrex to preparat, który zawiera izotretinoinę. Tak jak Isotrexin używany do leczenia trądziku pospolitego. Retin A to maść zawierająca tretynoinę, która należy do retinoidów.

Do środków antykoncepcyjnych na trądzik zaliczamy między innymi: Diane-35, Co-cyprindiol, Yasmin.

Diane-35 składa się z dwóch składników hormalnych. Zawiera octan cyproteronu i etynyloestradiol. Octan cyproteronu to zwiazek antyandrogenowy, a etynyloestradiol jest syntetyczny estrogen oraz częsty składnik środków antykoncepcyjnych. Co-cyprindiol toantybiotyk z grupy fluorochinolonów. Substancja czynna Co-cyprindolu niszczy bakterie, tym sposobem antybiotyk powoduje zakażenie. Yasmin są to tabletki zawierające dwa syntetyczne hormony. Yasmin są tabletkami mającymi wiele zamienników.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Lek na depresje – Mirtazepina i jak pozbyć się bezsenności

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia