Leki na trądzik

0
53
Lek na trądzik
Jakie leki są najbardziej skuteczne w walce z trądzikiem?

Artykuł zawiera informacje o trądziku. Podane będą rodzaje trądziku i dostępne leki na trądzik.

Leki na trądzik – czym jest trądzik?

Trądzik to mianowicie schorzenie skóry. Choroba pojawia się sama naprawdę wyłącznie u ludzi. Zaburzona oczywiście zostaje praca aparatu włosowo-łojowego. Łój to tłustą wydzieliną gruczołów łojowych skóry. Problem trądziku polega na powstawaniu najróżniejszych zaskórników otwartych i zamkniętych. Zaskórniki pojawiają się w okolicach łojotokowych, czyli na plecach i twarzy. Trądzik to nie brud, przynajmniej nie ma na to żadnych dowodów. Ale prawdą jest, że w miejscu tworzącej się grudki gromadzą się bakterie. Dochodzi do stanu zapalnego. Jednak sam problem powstaje wyłącznie wewnątrz skóry, łój spotyka się z komórkami martwego naskórka. Tak powstają pryszcze. Pryszcze powstają wskutek tworzenia się kolejnych warstw skóry na martwym naskórku. Naskórek powoduje zatykanie się porów. Co najmniej 85 % osób przynajmniej raz przechodziło trądzik.

Leki na trądzik

Leki na trądzik – jakie są rodzaje trądziku?

Bez wątpienia jest 6 rodzajów trądziku.

Trądzik pospolity – choroba występuje w wieku dojrzewania. Jej zmiany powodują nadmierną stymulację androgenową. Jest to najczęstsza odmiana trądzikowa.

Trądzik ropowiczy – powstaje przez powstanie torbielowych zmian ropnych. Torbielowe zmiany ropne są w rzeczywistości rozlegle i bardzo długo trzymają się skóry. Niejednokrotnie zostają blizny i przebarwienia po trądziku ropowiczym.

Trądzik skupiony – jest uważany za odmianę trądziku pospolitego. Trądzik skupiony ma silniejszy przebieg od trądziku pospolitego. Terapia trwa dłużej. Wielokrotnie jest wymagane leczenie farmakologiczne.

Trądzik bliznowaty – jest chorobą rozpoczynająca się zapaleniem mieszków włosowych. Dochodzi do powstania blizn przerostowych i bliznowców. Powstają zapalne grudki, krosty oraz nieznośny świąd. Świąd z czasem staje się także coraz twardszy.

Trądzik różowaty – trądzik obejmujący początkowo środek twarzy. W późnym stadium choroby dochodzi do czerwienienia skóry. Występuje naprawdę najczęściej przez stres i od słońca.

Trądzik wywołany – nie powstaje tylko i wyłącznie samoistnie. Wpływ mogą mieć na niego sterydy i niektóre leki. Niektóre kosmetyki również mogą przyczyniać się do powstawania trądziku wywołanego, a także środowisko pracy oraz nadchodząca miesiączka.

Warto dodać, że są dwie odmiany zaskórników takie jak: zaskórniki czarne i zaskórniki białe.

Leki na trądzik

Leki na trądzik – jakie są leki na trądzik?

Leki na trądzik można podzielić na 3 grupy. Do tych grup zaliczyć można antybiotyki, retinoidy oraz środki antykoncepcyjne.

Do antybiotyków na trądzik zaliczamy między innymi: Tetracyklina, Minocyklina, Doksycyklina, Klindamycyna. Tetracyklina to antybiotyk, której mechanizm polega na blokadzie syntezy białek. Tetracykliny mają wiele zastosowań. Minocyklina należy tetracyklin półsyntetycznych. Dodatkowo chroni komórki nerwowe i nerki chorych na cukrzycę. Doksycyklina to antybiotyk stosowany w przypadku zakażenia głównie złośliwymi drobnoustrojami. Doksycyklina to antybiotyk półsyntetyczny z grupy tetracyklin. Klinmacydyna jest półsyntetycznym antybiotykiem z grupy linkozamidów. Skutecznie walczy z pojedynczym drobnoustrojami.

Leki na trądzik – retinoidy oraz środki antykoncepcyjne

Do retinoidów na trądzik zaliczamy między innymi: Isotrexin, Isotrex, Retin A. Isotrexin jest żelem , który ma w składzie erytromycynę i izotretinoinę. Erytromycyna jest mieszanką związków chemicznych. Izotreina jest pochodną witaminy C, jak inne retinoidy.  Isotrex to preparat, który zawiera izotretinoinę. Tak jak Isotrexin używany do leczenia trądziku pospolitego. Retin A to maść zawierająca tretynoinę, która należy do retinoidów.

Do środków antykoncepcyjnych na trądzik zaliczamy między innymi: Diane-35, Co-cyprindiol, Yasmin.

Diane-35 składa się z dwóch składników hormalnych. Zawiera octan cyproteronu i etynyloestradiol. Octan cyproteronu to zwiazek antyandrogenowy, a etynyloestradiol jest syntetyczny estrogen oraz częsty składnik środków antykoncepcyjnych. Co-cyprindiol toantybiotyk z grupy fluorochinolonów. Substancja czynna Co-cyprindolu niszczy bakterie, tym sposobem antybiotyk powoduje zakażenie. Yasmin są to tabletki zawierające dwa syntetyczne hormony. Yasmin są tabletkami mającymi wiele zamienników.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Lek na depresje – Mirtazepina