Leki na nadciśnienie są naprawdę częściej stosowne niż na niedociśnienie. W tekście poniżej znajdą się informacje o lekach nadciśnieniu i niedociśnieniu. Dodatkowo będą informacje o lekach na te choroby.
Leki na nadciśnienie – czym jest niedociśnienie?
Niskie ciśnienie nazywa się inaczej hipotonią. Hipotonia naprawdę dotyczy głównie kobiet. Niedociśnienie zaczyna się już nawet poniżej 100/70 mm Hg u mężczyzn, u kobiet natomiast poniżej 90/60 mmHg u kobiety. Do objawów niskiego ciśnienia zalicza się: zawroty głowy, mroczki przed oczami, szumy uszne, kłopoty z koncentracją, zimne dłonie i stopy, przyspieszone tętno, nudności i mdłości, omdlenia. Osoby mające niedociśnienie są tak naprawdę osłabione. Oczywiście towarzyszą im przy tym bóle głowy. Konkretnie też szybciej się meczą i są bardziej senne. Dodatkowo osoby z niedociśnieniem są bardziej podatne na wahania ciśnienia atmosferycznego. Na dodatek istnieje jeszcze coś takiego jak niedociśnienie wtórne. Mianowicie na to niedociśnienie są podatne osoby z niewydolność serca i zaburzeniami rytmu serca, ale też cukrzycy.
Leki na nadciśnienie – jak leczy się niedociśnienie?
Aby zilustrować sposoby na leczenie niedociśnienia, trzeba konkretnie podać nie tylko leki. Mianowicie ciśnienie podnosi mocna kawa oraz czarna herbata. Zaleca się spożywać 10-20 gramów soli dziennie. Należy też zwiększyć ruch, przy tym nawadniać się dużą ilością wody. Oprócz leków dodatkowo pomagają preparaty zawierające dużą ilość kofeiny, guarany i żeń-szenia. Konkretnie należą do nich Vigor Up!, Guaranax, Żeń-szeń Vita Complex, Cardiamid z kofeiną. Oczywiście glikokortykosteroidy są lekami pierwszego rzutu. Naprawdę są to sterydy. Dodatkowo po dłuższym czasie leczenia, stosuje się efedrynę, metylofenidat, frudokrotyzon lub midodrynę, ale tylko po uzgodnieniu z lekarzem. Efedryna to alkaloid roślinny. Metylofenidat jest łagodnym środkiem stymulującym. Midodryna to prolek przekształcony w wyniku hydrolizy. Frudokrotyzon jest silnie działającym kortysteroidem.
Leki na nadciśnienie – czym jest nadciśnienie?
Według badań NATPOL III PLUS z 2002 roku, które wykazały, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze chorowało 29% dorosłych. Daje to wynik powyżej 8,5 miliona osób. W przeciwieństwie do niedociśnienia, nadciśnienia charakteryzuje się za wysokim ciśnieniem. W tym przypadku ciśnieniem tętniczym wynosi co najmniej 140/90 mm Hg. Ta choroba konkretnie bywa niejednokrotnie źle leczona wśród pacjentów. Naprawdę zdarza się, że chorzy przyjmują leki nieregularnie lub nie przyjmują, bądź przyjmują w zbyt niskich dawkach. Większą szansę na zachorowane mają osoby, które są starsze, niż młodsze. U młodszych osób dodatkowo może to być stan przejściowy. Na dodatek warto dodać, że bywa też nadciśnienie nie tylko I stopnia, a także II i III. Nadciśnienie jest chorobą bardziej skomplikowaną i może być więcej przyczyn jej powstania, niż w przypadku niedociśnienia.
Leki na nadciśnienie – przykłady
Aby zilustrować sposoby na leczenie nadciśnienia, warto jak powyżej podać sposoby radzenia sobie jak w przypadku leków na niedociśnienie. Osoby z wysokim nadciśnieniem naprawdę nie powinny pić mocnej kawy, ani spożywać dużej ilości soli. Oczywiście jak widać sposoby leczenia wysokiego ciśnienia wielokrotnie wygląda przeciwnie, niż w przypadku niskiego ciśnienia. W sumie jest dużo leków na nadciśnienie. Można podać wiele przykładów. Pierwszym przykładem są inhibitory konwertazy angiotensyny (np. ramipril, enalapril, perindopril). Drugim przykładem są antagoniści receptora angiotensyny (np. telmisartan, walsartan). Trzecim przykładem są diuretyki tiazydowe (leki moczopędne) (np. hydrochlorotiazyd, indapamid). Czwartym przykładem są blokery receptorów β – adrenergicznych – tzw. beta-blokery (np. metoprolol, betaksolol) i blokery kanałów wapniowych (np. werapamil, dilitiazem).
Leki na nadciśnienie – słownik pojęć:
Inhibitor – substancja chemiczna powodująca spowolnienie reakcji chemicznych
Ramipril – lek, który obniża ciśnienie krwi
Enalapril – lek zawierający enalapryl maleinianu
Perindopril – prolek, który ulega przemianie do aktywnego farmakologicznie peryndoprylat
Telmisartan – lek, który zapobiega skurczom ścian naczyń krwionośnych
Walsartan – lek, który zapobiega skurczom ścian naczyń krwionośnych
Diuretyk – to inaczej lek moczopędny
Hydrochlorotiazyd – lek moczopędny, leczy nadciśnienia tętniczego oraz obrzęki będących następstwem na przykład niewydolności
Indapamid – lek moczopędny podobny do leków z grupy tiazydopodobnych
Beta-blokery – substancje blokujące receptory beta-adrenergiczne w organizmie
Metoprolol – zalicza się go do grupy wybiórczych beta-adrenolityków, blokuje działanie beta-blokerów
Betaksolol – antagonista stosowany w okulistyce w celu obniżenia ciśnienia śródgałkowego
Werapamil – bloker kanału wapniowego, który jest pochodną fenyloalkiloaminy
Dilitiazem – bloker kanału wapniowego, który jest pochodną benzotiazepiny
Zdjęcia: Pexels.com
Przeczytaj także: Leki na raka płuc