Bezpieczna jazda rowerem

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczna jazda rowerem. Na zdjęciu w słoneczny dzień, dwójka dzieci jedzie na rowerach leśnym duktem. Oboje w kaskach jadą obok siebie.
Bezpieczna jazda rowerem.

W kolejnej audycji “Bezpieczny Mazowszanin”, przyjrzymy się tematowi – bezpieczna jazda rowerem. Na co musimy zwrócić uwagę nim wyruszymy w dłuższą podróż rowerem? Dlaczego rowerzyści muszą pamiętać o odblaskach? Co trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru roweru w salonie rowerowym? Jakie akcesoria do roweru warto zakupić? Jak powinno się bezpiecznie transportować rower samochodem?

Bezpieczna jazda rowerem – zakup

Jak powinien wyglądać zakup roweru? Dla wielu osób sprawa wydaje się być prosta. I jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, należy zadać sobie pytanie – jaki rodzaj jazdy na rowerze preferuję? Jazda wyłącznie miejska, wycieczki leśnymi duktami, eksploracja gór, szaleństwo zjazdów Down Hill i wiele, wiele innych. Gdy mamy odpowiedź na to pytanie, przechodzimy do zadania numer dwa. Rozmiar ramy naszego „wybrańca”, tutaj już będziemy potrzebowali pomocy fachowego sprzedawcy. W wypadku roweru, rozmiar ma znaczenie. Tylko prawidłowo dobrany rozmiar ramy zapewni użytkownikowi bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Następnym ważnym aspektem zakupu roweru jest jego wyposażenie.

Siodełko – ten element zapewni wielogodzinny komfort jazdy. Istotna jest szerokość siodełka. Rozstaw kości kulszowych (to na nich „siedzimy”) jest tutaj ważny. Przyjmuje się, że u mężczyzn to 100-136 mm, a u kobiet rozstawione są nieco szerzej, bo 112-148 mm. Jeśli brak jest oświetlenia w standardzie, dokupmy je gdyż po zmroku będziemy lepiej widzieć, i będziemy widoczni. Im więcej odblasków tym lepiej. Świetnym elementem stroju rowerzysty są siateczkowe kamizelki odblaskowe i rzecz najważniejsza kask. Ten element bezpieczeństwa, nie wiedzieć czemu, ma swoich przeciwników a przecież chroni nasz mózg przed nieodwracalnymi skutkami nie tylko wypadków, ale i zwykłych przewrotek. Fachowiec sprzedający rower, doradzi i podpowie w co jeszcze powinniśmy się zaopatrzyć, zanim wyruszymy w drogę.

Bezpieczna jazda rowerem – zabieram rower na wakacje

Zdarzają się sytuacje gdy uwielbiamy wyżywać się na rowerze w górach, ale dzieli nas od nich 500km, co wtedy. Mamy rower, mamy samochód, ale nie mamy bagażnika do przewozu roweru. Co wybrać? W tym wypadku najlepiej odwiedzić wyspecjalizowany salon sprzedaży. Tutaj właśnie uzyskamy pomoc w doborze bagażnika do naszego samochodu. Jeśli dachowy, to w jaki sposób mocowany. A może montowany na haku holowniczym (gdy takowy posiadamy). Może lepiej wybrać bagażnik rowerowy, „wiszący” na klapie bagażnika. Pracownik salonu dobierze bagażnik stosownie do parametrów samochodu i naszych potrzeb. Najważniejszym aspektem zakupu bagażnika w salonie, jest gwarancja posiadania przez oferowane produkty odpowiednich atestów bezpieczeństwa oraz akceptacji producentów samochodów. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo w transporcie sobie i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Na te oraz inne pytania odpowie zaproszony przez nas gość. Zapraszamy do słuchania!

O szczegółach rozmawiał Dominik Morawski z Rafałem – entuzjastą jazdy po rowerze.

Cz. 1

Cz. 2

Zainteresowała cię tematyka poruszana w audycji? Posłuchaj także innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je tutaj.

Audycja “Bezpieczny Mazowszanin” jest nagrywana we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia