Leki na ból zęba działają podobnie jak inne leki przeciwbólowe, które zawierają w swoim składzie odpowiednio paracetamol, ibuprofen albo kodeinę.
Leki na ból zęba – rodzaje bólów zęba
Zęby mamy wszyscy co z pewnością daje nam możliwość wygodnego gryzienia. Następstwem używania zębów mogą być ich najróżniejsze defekty. Uszkodzenia zębów w konsekwencji powodują ich psucie, a co za tym idzie – mniejszy, bądź większy ból, który można zniwelować używając leków na ból zęba. Do jednych z najczęstszych bólów zęba zalicza się nagły oraz też zarazem ostry ból. Wiadomo także, że taki nagły i ostry ból można najczęściej uniknąć, wystarczy niespożywanie chłodnych napojów oraz niejedzenie lodów. Kolejnym bólem zęba bywa ostry, a także jednocześnie przeszywający ból. Taki rodzaj bólu najczęściej powstaje przez naprawdę duży ubytek zęba. Warto też wspomnieć o nieleczonej próchnicy, wtedy ząb boli samoistnie i przewlekle oraz nasila się podczas wylegiwania się. Bóle przewlekłe mogą oznaczać oczywiście inne schorzenia takie jak: ropnie, stan zapalny dziąseł, zapalenie zatok, bądź uraz stawu skroniowo-żuchwowego. Można też wyodrębnić bóle pulsujące, którym często towarzyszy gorączka. Oczywiście nikogo nie dziwi ból po wizycie u stomatologa, wywołany urazem zęba z przyczyn wiadomych.
Leki na ból zęba – sprawdzone środki
Jeśli chodzi o leki na ból zęba, to tu stosuje się tak naprawdę najróżniejsze leki przeciwbólowe. Mianowicie mowa tutaj o Paracetamolu, Apapie, Ibupromie, Pyralginie, Dexaku. Apap to lek, który w swoim składzie zawiera paracetamol, też tak samo jak lek Paracetamol. Paracetamol w rzeczywistości należy do pochodnych acetanilidu oraz fenacetyny, na dodatek dopuszczony w Polsce od lat 90. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Bywa stosowany w słabym i umiarkowanym bólu. Paracetamol nawet świetnie niweluje piramidon z obiegu farmaceutycznego. Ibuprom zawiera ibuprofen, co w konsekwencji jest najpopularniejszym składnikiem na ból o różnym pochodzeniu oraz na gorączkę i stany zapalne. Ibuprofen mianowicie działa też przeciwbólowo jak paracetamol. Pyralgina zawiera natomiast w swoim składzie metamizol sodowy. Metamizol sodowy to tak naprawdę niesteroidowy lek przeciwzapalny. Działa też przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz spazmolitycznie. Dexak zawiera kodeinę. Kodeina, czyli metylomorfina, pochodzi od morfiny co w konsekwencji nieco wyróżnia ten lek od powyżej wymienionych.
Leki na ból zęba – naturalne sposoby
Zdarza się, że po wizycie u stomatologa nie należy nic nie spożywać, ani nic twardego, ani nawet w formie płynów. Na bóle po wizycie u specjalisty świetnie sprawdzi się zimny okład. Aby nie podrażniać chorych zębów, należy jeść posiłki płynne, które nie wymagają przeżuwania ani gryzienia. Naprawdę mówi się, że zioła są dobre na wszystko. Tak też bywa i w tym przypadku, kiedy sięgamy po zioła jako antidotum na ból zęba. Już od czasów starożytnych, albo jeszcze wcześniej zioła znajdowały zastosowanie przy leczeniu bólu zębów i stanów zapalnych jamy ustnej. Jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, świetnie sprawdza się napar z szałwii, rumianku bądź tymianku. Dodatkowo olej goździkowy, który znajduje się w goździkach zwany jest eugenolem robi świetną robotę na ból zęba. Jednocześnie ten sam eugenol pełni funkcję dla odświeżania otoczenia. Plastry ziemniaka, płukanka z jodyną, papka z sody i octu, czosnek, wódka, woda utleniona też dobrze sprawdzą się na różne dolegliwości bólowe zębów. Na dodatek warto dodać, że domowe sposoby są bardzo skuteczne, ale jak to zwykle bywa nie na długo. Bez gruntownego wyleczenia zębów, ból może wrócić.
Foto: Pexels.com
Przecztaj także: Zespół jelita drażliwego – leki