Niedoczynność tarczycy – przyczyny i leczenie

353

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy spotyka zdecydowanie więcej kobiet, niż mężczyzn,

Niedoczynność tarczycy to choroba, która zdiagnozowana, wymaga stałej kontroli z naszej strony. W przypadku leczenia istotna jest jednak nie tylko kuracja farmakologiczna. Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy? Na jakie objawy powinniśmy być wyczuleni? 

Niedoczynność tarczycy – przyczyny i ryzyko zachorowania 

Do wystąpienia problemu dochodzi przez zbyt małą produkcję hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Tarczyca odpowiedzialna jest za wydzielanie i uwalnianie większości hormonów regulujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W związku z tym zaburzenia tego gruczołu automatycznie mogą powodować różnego typu dolegliwości. Do jednej z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy zalicza się chorobę Hashimoto. Jest to problem wywołany powstaniem przeciwciał, które z kolei prowadzą do zazwyczaj bezobjawowego, zapalenia tarczycy. Niedoczynność tarczycy może być także skutkiem przebytej operacji tego gruczołu. Bardzo częstą przyczyną jest także leczenie jodem radioaktywnym. Kuracja może być przeprowadzana z różnych powodów, np. choroby Gravesa. Rzadszą przyczyną może być przykładowo zapalenie tarczycy występujące po porodzie lub efekt uboczny przyjmowania niektórych leków. W przypadku ilości zachorowań, choroba zdecydowanie częściej spotyka kobiety. Samo ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Raptem pojedyncze przypadki niedoczynności tarczycy notowane są natomiast u dzieci.

 Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – objawy i leczenie 

Jednym z symptomów sugerujących niedoczynność tarczycy może być niskie ciśnienie połączone z uczuciem zmęczenia. Skóra zwykle staje się sucha i blada. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia trawienia i odżywiania. Chorzy bardzo często mają problem z nadwagą, a także prawidłowym wypróżnianiem. Niedoczynność tarczycy w wielu przypadkach wiąże się z zaburzeniami depresyjnymi oraz problemami z koncentracją i pamięcią. Jak wyżej wspomnieliśmy, zdiagnozowany problem wymaga nieustannej kontroli. Leczenie polega przede wszystkim na skutecznej farmakoterapii. Opera się ona na stosowaniu odpowiedniej ilości hormonów, która nie może być zbyt wysoka. W niektórych przypadkach zalecane jest przyjmowanie suplementów diety z jodem. Niestety choroby zwykle nie da się wyleczyć całkowicie. Rzadko jednak występuje konieczność hospitalizacji. Niedoczynność tarczycy może być uwarunkowana genetycznie. Dlatego mając w rodzinie osobę z tym problemem, powinno się przeprowadzać regularne badania diagnostyczne. O niepokojących objawach należy natomiast poinformować lekarza.

 Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – odpowiednia dieta 

W leczeniu niedoczynności tarczycy, obok kuracji farmakologicznej, niezwykle ważna jest właściwa dieta. Menu powinno być bogate w duże ilości jodu oraz białka. Dodatkowe pierwiastki wspomagające prace tarczycy to m.in. żelazo, błonnik i selen. W związku z tym niezbędne składniki znajdziemy w takich produktach jak: gotowane mięso, warzywa, ryby morskie, owoce morza oraz pieczywo pełnoziarniste. Nie należy zapominać również o stałym nawadnianiu organizmu. W przypadku niedoczynności tarczycy istotna jest wyżej wspomniana profilaktyka oraz właściwe słuchanie własnego ciała. Przykładowo objawy takie jak problemy ze snem czy wahania nastroju błędnie mogą być przypisane, np. depresji. Niedoczynność tarczycy z kolei wymaga konkretnego i zupełnie innego leczenia.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Celiakia – życie bez glutenu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia