Fast food – dlaczego jest niezdrowy?

313

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fast food – dlaczego jest niezdrowy
Ludzie kochają fast foody nie tylko ze względu na smak, ale i codzienną wygodę.

Ulubiona pizza, hamburger, frytki – choć potrawy te są tak pyszne, to niestety przynoszą o wiele więcej złego, niż dobrego. Fast food dlaczego jest niezdrowy? Jakie zagrożenia czyhają na nas po spożyciu pustych kalorii? 

Fast food – dlaczego jest niezdrowy – wygoda 

Zacznijmy jednak od tego, że dziś fast foody są uwielbiane nie tylko ze względu na smak, ale i szybkość serwowania ulubionych dań. Przy obecnym pędzie życia wielu z nas nie ma wystarczającej ilości czasu na przygotowanie bardziej wartościowych posiłków. Zaślepieni prostym obiadem w niskiej cenie, przestajemy być świadomi tego, co tak naprawdę jemy. W kontekście fast foodowych posiłków bardzo często używa się określenia „puste kalorie”. I rzeczywiście w przykładowym hamburgerze znajdują się przede wszystkim niezliczone ilości soli i tłuszczu. Samo jedzenie bardzo często tak pięknie wygląda z kolei nie z natury, lecz dzięki stosowaniu sztucznych barwników. A skoro o nich mowa, to do wspomnianych dań najczęściej podawane jest nam nic innego, jak słodkie gazowane napoje, które jak wiemy – są prawdziwą bombą kaloryczną. Co więcej, wspomniane zawartości nie tylko nam szkodzą, ale i uzależniają nas. Przez to nasz organizm wkrótce sam zaczyna się ich „domagać”, niczym narkotyku. 

Fast food – dlaczego jest niezdrowy?

Fast food – dlaczego jest niezdrowy – szkody dla ciała 

Fast food przede wszystkim w błyskawicznym tempie prowadzi do otyłości. Ta z kolei wpływa na rozwój wielu innych dolegliwości, np. cukrzycy, problemów z nadciśnieniem, czy chorób serca. Spożywając tego typu produkty szybko możemy przysporzyć sobie kłopotów trawiennych, w tym m.in. problemów z prawidłowym i bolesnym wypróżnianiem. Kaloryczne posiłki powodują, że ogólnie czujemy się zwyczajnie ciężko. W związku z tym nierzadko mogą powodować także bóle i zawroty głowy oraz duszności. Złe podejście do fast foodów to problem, przez który dzieci przejmują złe nawyki żywieniowe od osób dorosłych. Coraz większy procent nadwagi i wielu przewlekłych chorób u najmłodszych, to skutek zbyt częstego spożywania tzw. „śmieciowej żywności”. Za światową stolicę fast foodów uważane są Stany Zjednoczone. W tym kraju, z powodu następstw złych nawyków żywieniowych, rocznie umiera kilkaset tysięcy ludzi. Niestety w tej niechlubnej klasyfikacji Polacy mogą wkrótce zacząć doganiać obywateli USA. 

Fast food – dlaczego jest niezdrowy?

Fast food – dlaczego jest niezdrowy – właściwy wybór 

Warto podkreślić, że w naszym kraju od lat mówi się nie tylko o braku właściwej diety, ale i słabej aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o sposób żywienia to często ulegamy także kilku błędnym przekonaniom. Po pierwsze jeśli chcemy zjeść szybko, możemy wybrać mądrze. Oznacza to, że zamiast hamburgera lepiej postawić na kanapkę, bądź sushi. Hamburger? O tym dlaczego jest niezdrowy wiemy doskonale. Mimo to wierzymy, że znikoma zawartość sałaty i pomidora dodaje potrawie trochę witamin – nic bardziej mylnego! Za pewnego rodzaju lekarstwo na fast foodową szkodliwość można uznać coraz bardziej popularne cateringi dietetyczne. Niestety w praktyce dla wielu mogą one mieć pewne wady. Pierwsza to brak dostępności w wielu, szczególnie mniejszych, miejscowościach. Kolejna kwestia to ceny, które dla niektórych mimo wszystko mogą okazać się zbyt wygórowane. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego jak samemu racjonalnie podchodzić do swojego żywienia. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Otyłość a cukrzyca – nowa epidemia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia