Hormon szczęścia to dopamina

313

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dopamina to hormon szczęścia
Dopamina to hormon szczęścia – dlaczego?

Hormon szczęścia to dopamina. Tak też ten związek chemiczny należy do grupy katecholamin. Katecholaminy tak naprawdę są pochodnymi aminokwasu – tyrozyny. Część z nich zalicza się do amin biogennych.

Hormon szczęścia to dopamina – co to jest

Hormon szczęścia to dopamina – czy na pewno? Dopamina to związek chemiczny, który w rzeczywistości jest neuroprzekaźnikiem. Jest syntezowana i uwalniana przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego. Jednocześnie obecność dopaminy warunkuje i stanowi o samopoczuciu. To dzięki niej odczuwamy szczęście. Oczywiście ważna bywa też przy innych uczuciach. Potrzebna jest także do odczuwania przyjemności, a także nawet miłości. Reasumując bywa ważna w procesach psychicznych oraz emocjonalnych. Poza tym ma równie ważny wpływ na pracę mięśni i koordynację ruchową oraz napięcie mięśniowe. Dodatkowo dopamina odpowiedzialna bywa za regulowanie wydzielania hormonu wzrostu, prolaktyny oraz gonadotropiny.

Dopamina to hormon szczęścia

Hormon szczęścia to dopamina – prolaktyna oraz gonadotropina

Prolaktyna składa się ze 199 aminokwasów. Dodatkowo jest hormonem peptydowym, czyli należy do grupy hormonów o budowie peptydowej. Prolaktyna na dodatek ma zbliżoną budowę chemiczną oraz sposób działania do somatotropiny. Poziom prolaktyny wzrasta podczas snu oraz w sytuacji stresu, a także przy wykonywaniu ćwiczeń i uprawiania seksu. Ciąża dodatkowo też powoduje wzrost poziomu prolaktyny. Gonadotropina pobudza działanie jajników i jąder. Gonadotropina bywa wydzielana przez komórki trofoblastu.

Hormon szczęścia to dopamina

Hormon szczęścia to dopamina

Warto wspomnieć, że dopaminę można dostarczać do organizmu w postaci tabletek. Najpopularniejsze leki zawierające dopaminę to L-tyrozyna, ekstrak ze świerzbca właściwego (Mucuna Pruriens), β-fenyloetyloamina (PEA) i fenyloalanina.

Leki podnoszące poziom dopaminy w mózgu stosuje się u osób chorujących na chorobę Parkinsona. Poprawia to często kondycję tych chorych. Często jednak podwyższony poziom dopaminy pobudza pacjentów do zachowań sprawiających przyjemność, ale nie akceptowalnych społecznie. Może też wzmóc chęć picia alkoholu czy też uprawiania hazardu.

Zdjęcia: Wikimedia Commons

Przeczytaj także: Lek na depresje – Mirtazepina

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia