Leki na Parkinsona

247

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki na Parkinsona
Jakie są charakterystyczne objawy choroby Parkinsona?

Leki na Parkinsona są. Tutaj znajdują się w tym artykule informacje o lekach oraz sposobie pomagania osobom cierpiącym na tę chorobę. W tym artykule przedstawiony zostanie problem Choroby Parkinsona.

Leki na Parkinsona – co to jest Parkinson?

Choroba Parkinsona to drżenie ciała, wolne ruchu chorego i spowolnienie reakcje na nie, podczas których osoba chora może upaść. Dodatkowo choroba należy do zwyrodnienia układu nerwowego i jednocześnie pozapiramidowego. Na dodatek u chorych nieleczonych na Parkinsona zdarzają się następujące kłopoty: depresja, zaburzenia mowy nietrzymanie moczu, problemy ze snem, trudności z połykaniem, zaburzenia seksualne. Tymczasem można łatwo zapobiec pierwszym objawom. A to dlatego, że objawy są łatwo zauważalne. Pierwszy objaw to chodzenie, gdzie tak naprawdę chory porusza się powoli i małymi krokami oraz trudności w spożywaniu posiłków. Tutaj warto dodać, że są też inne podstawowe objawy. Do podstawowych objawów należą także zwiększenie napięcia mięśniowego oraz drżenia spoczynkowe. Drżenia spoczynkowe należą do ruchów mimowolnych, przeciwstawiające się naturalnym działaniom fizyki. Tak naprawdę to one choremu utrudniają poruszanie się. Chorobie Parkinsona towarzyszą też inne zaburzenia. W końcowej analizie trzeba przyznać, iż to ciężka choroba, która jednak nie rokuje śmierci.

Leki na Parkinsona

Leki na Parkinsona – jak pomagać choremu?

Osobie chorej na Parkinsona może pomóc gimnastyka lecznicza, pływanie lecznicze, terapia mowy, fizykoterapia, masaż, muzykoterapia, spacery. Wszystkie te sposoby są leczeniem ruchów osoby chorej. Nawet samodzielne ćwiczenia osoby chorej są wskazane. Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu w jaki osoba chora może ćwiczyć. Ale także warto nie zapominać o tym, że ruch to zdrowie. Do jednych z ważnych ćwiczeń wykonywanych w domu, mogą być takie, w których nadal zachowywane są wzorce ruchowe. Chorym umykają ruchy, a ciężko jest im się uczyć nowych. Dlatego też ważne jest przypominanie ich o sobie.

Leki na Parkinsona

Leki na Parkinsona

  • Lewodopa bywa tak naprawdę doniosłym lekiem stosowanym w farmakoterapii PD. Należy do aminokwasu, który może też przejść zmianie w dopaminę. Lewodopa bywa szybko rozkładana w tkankach obwodowych, zanim zdąży dotrzeć do mózgu, z drugiej strony nie jest możliwe podawanie większych dawek leku, ponieważ powoduje to nasilone objawy uboczne. Rozwiązaniem dobrym bywa lewodopą inhibitora obwodowego enzymu dopa-dekarboksylazy, na przykład karbidopy lub benserazydu. Amantadyna należy do leków zwiększających uwalnianie endogennej dopaminy, pochodzi też z wnętrza organizmu. Wykorzystywane też są agonisty receptorów dopaminowych, np. bromokryptyna, ropinirol oraz różne Inhibitory. Należą do nich Inhibitory MAO hamujące rozkład dopaminy, np. selegilina oraz Inhibitory COMT (katecholo-o-metylotransferazy): entakapon, tolkapon, nitekapon. Wykorzystuje się także leki antycholinergiczne: biperyden, cykrymina, procyklidyna, triheksyfenidyl i beta-blokery, np. propranolol.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Leki na żylaki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia