Leki na raka pęcherza moczowego

339

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki na raka pęcherza moczowego
Ryzyko wystąpienia nowotworu wzrasta m.in. wśród palaczy.

Aby zilustrować leki na raka pęcherza moczowego zostaną one opisane w tym artykule. Dodatkowo znajdą się tu informacje na temat pęcherza moczowego oraz też sposobów jego leczenia.

Leki na raka pęcherza moczowego – co to rak pęcherza moczowego?

Narząd ma w sobie gromadzony przez nerki mocz, który lokalizuje w jamie brzusznej. Jest to w rzeczywistości pęcherz moczowy. Rak pęcherza moczowego to drugi co do częstości występowania rak układu moczowo- płciowego. Obliczono dodatkowo, że rak pęcherza moczowego 3-4 razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Stąd u mężczyzn między innymi większa śmiertelność na tego rodzaju raka. Około 90% procent guzów występujących na pęcherzu moczowym, to guzy które stanowią raki z nabłonka pęcherza i dróg moczowych. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do bólów okolicy nadłonowej i lędźwiowej, krew z moczu oraz poczucie parcia. Wyczuć można guz w okolicy nadłonowej powiększone regionalne węzły chłonne. Już naprawdę późnym objawem raka pęcherza moczowego mogą być obrzęki kończyn, bóle w kościach, które są wynikiem przerzutów na układ kostny. Godnym uwagi jest fakt, że zwiększone ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego występuje u osób nałogowo palących tytoń.

Leki na raka pęcherza moczowego

Leki na raka pęcherza moczowego – rodzaje raka pęcherza moczowego

Spośród raka pęcherza moczowego możemy wydzielić cztery rodzaje raka:

– z nabłonka przejściowego, ugruntowuje drogi moczowe (tzw. rak urotelialny),

– z nabłonka płaskiego,

  • – gruczołowego (gruczolakorak),

-mięsak.

Rak z nabłonka przejściowego wzrasta w sposób brodawczawy oraz też w sposób niebrodawczawy. Te odmiany raka są najpowszechniejsze, jeśli chodzi o nabłonek przejściowy. Ciężko zauważyć pierwsze objawy, najłatwiej rozpoznawalnym symptom to krwiomocz, który pojawić się może już w pierwszej fazie. Rak płaskonabłonkowy rzadko występuje w naszej szerokości geograficznej. Jest to rak charakterystyczne przede wszystkim dla ludności Egiptu i srodkowo-wschodniej Azji. Przebiega zwykle bardziej agresywnie niż rak z nabłonka płaskiego. Gruczolakorak pochodzi z pęcherza jako następstwo na przykład przebytej przed wieloma latami radioterapii. Mięsaki bywają rzadko spotykane. Mięsaki są nienabłonkową grupą nowotworów złośliwych.

Leki na raka pęcherza moczowego

Omówienie leków na raka pęcherza moczowego zostało na koniec.

Postępowanie przy leczeniu raka pęcherza moczowego zależy od jego stopnia przebiegu oraz od stopnia złośliwości jego guza. Leczenie zwykle zaczyna się tzw.radykalną elektroresekcją guza pęcherza z immunoterapią lub chemioterapią. Lekarze wykonują taki zabieg tylko wtedy gdy rak pęcherza moczowego nie przekracza błony mięśniowej. Najbardziej radykalną metodą leczenia raka pęcherza moczowego tzw. cystektomia, która polega na usunięciu całego pęcherza moczowego. Zdarza się, że również wycięciu podlegają okoliczne narządy i węzły chłonne. W czasie takiego zabiegu wykonywane jest też odprowadzenia moczu tzw. wstawka jelitowa, ureterocutaneostomia. W leczeniu pęcherza dodatkowo stosowana jest chemioterapia.

Leki na raka pęcherza moczowego

Leki na raka pęcherza moczowego

Jeśli chodzi o leki na raka pęcherza moczowego, to wykorzystuje się środki, do których zaliczają się między innymi: wlewki dopęcherzowe i chemioterapeutyki. Chemioterapeutyki tak naprawdę stosowane są w celu odkażającym. Wlewki dopęcherzowe wypełnione są dodatkowo lekami: Istylanu czy Ialurilu, które mają na celu przywrócenie oraz odbudowanie warstwy glikozaminoglikanów w tkance urotelium. Dodatkowo przy chemioterapii stosowane są leki immunizujące, takie jak na przykład szczepionki BCG, działające aseptycznie. Poza tym do wlewek dopęcherzowych dodawany bywa niejednokrotnie kwas hialuronowy, odbudowujący uszkodzone przez nowotwór tkanki.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Leki na rzucenie palenia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia