Leki na raka piersi

308

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki na raka piersi
Każdego roku organizowane są akcje społeczne, mające na celu szerzenie świadomości na temat profilaktyki.

Leki na raka piersi. Z pewnością w artykule nie zabraknie informacji o tym czym jest rak piersi oraz jak można go leczyć.

Leki na raka piersi – czym jest rak piersi?

Rak piersi to w rzeczywistości rak zapalny i najczęstszy nowotwór u kobiet. Nazywany bywa przez lekarzy rakiem sutka, jak też rakiem gruczołu sutkowego. Pochodzi od gruczołu piersiowego. Charakteryzuje się często występowaniem guza, jak i różnego rodzaju deformacji piersi. Często pierwsze objawy uzewnętrzniają się wyciekiem z brodawki. Inne objawy raka piersi to z pewnością zmiany skórne, w tym nawet owrzodzenie oraz guzki. Dodatkowo bywają powiększane węzły chłonne. Tutaj na piersi dochodzi do bólów, bądź zaczerwienienia. Oczywiście objawów może być kilka jednocześnie.

Leki na raka piersi

Leki na raka piersi – jak go leczyć?

Tak naprawdę coraz częściej stosuje się wielodyscyplinarne leczenie skojarzone. Polega ono na punktowym skupieniu czynników działających na zmienione nowotworowo miejsce. Skojarzone jest na przykład napromieniowanie, chemioterapia, bądź hormonoterapia. Dodatkowo wykonuje się testy wielogenowe na obecność raka w organizmie. Same pozytywne test nie pokazują stanu zdrowia. Nawet stwierdzenie mutacji genetycznej nie musi oznaczać wystąpienia choroby, a tylko o większych szansach na zachorowanie. Predyspozycje mogą też mówić o większym prawdopodobieństwie zachorowania w młodym wieku. Naprawdę nigdy nie dziedziczy raka piersi, tylko same predyspozycje. Oczywiście nie oznacza to, że nie trzeba wykonywać testów. Należy wykonywać testy, żeby wyprzedzić chorobę, ponieważ pierwsze objawy raka piersi mogą być niewidoczne.

Leki na raka piersi

Leki na raka piersi

Jeśli chodzi o leki na raka piersi to są między innymi z grupy antracyklin. Też ale rzadziej podaje się cyklofosfamid, gemcytabina, 5-fluorouracyl i trastuzumab. Antracykliny na raka piersi są najpowszechniejszymi lekami stosowanymi na raka piersi. Antracykliny służą do leczenia między innymi chłoniaków złośliwych oraz ostrej białaczki. Cyklofosfamid należy do grupy cyklicznych diamidofosforanów. Stosuje się go jako lek cytostatyczny z grupy leków alkilujących. Na koniec warto wspomnieć co to jest gemcytabina, 5-fluorouracyl i trastuzumab. Mianowicie gemcytabina należy do leków, której podawanie łączy się z radioterapią. Podanie późniejsze, w odstępie dłuższym niż 7 dni między radioterapią, nie zwiększa zbytnio efektu. 5-fluorouracyl to cytostatyk, który należy do antymetabolitów pirymidyn oraz bywa stosowany jako lek przeciwnowotworowy. Dodatkowo lek ten leczy także brodawki. Trastuzumab stosuje się do leczenia raka sutka z przerzutami. Możliwe jest to dzięki temu, że jest to rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne IgG1, które łączy się wybiórczo z receptorem ludzkiego czynnika wzrostu naskórka.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Leki na raka trzustki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia