Leki na stany lękowe

0
46
Leki na stany lękowe
Stany lękowe mogą spotkać nas w niemal w każdym wieku.

Leki na stany lękowe zostaną opisane w artykule. Tutaj znajdą się informacje na temat stanów lękowych oraz ich rodzajach.

Leki na stany lękowe – czym są stany lękowe?

Leki na stany lękowe przepisywane są przez lekarza. Warto też wspomnieć o tym czym są stany lękowe. Stany lękowe polegają na zaburzeniach układu nerwowego. Na dodatek często objawiają się natrętnymi fobiami. W konsekwencji pomimo leczenia mogą nawracać. A więc chorzy ludzie doświadczający stanów lękowych mogą długotrwale leczyć się aby nie doświadczać tak przykrych stanów. Stany lękowe pojawiają się naprawdę często we współczesnych czasach. Dodatkowo stanom lękowym może towarzyszyć nocne pocenie się oraz bezsenność. W konsekwencji oprócz leczenia farmakologicznego terapia powiązana jest z koniecznością prowadzenia psychoterapii i odbywania dość częstych wizyt w gabinecie terapeuty. Konkludując, życie ze stanami lękowymi może być naprawdę ciężkie. Bardzo często człowiek dotknięty tą przypadłością nie jest w stanie przewidzieć co się będzie działo w konkretnych sytuacjach. Stany takie utrudniają mu pracę ale i codzienne życie. Reasumując, gdy doświadczamy stanów lękowych nie można ich bagatelizować a poddać się profesjonalnej terapii, bo wbrew temu co by się mogło wydawać bardzo trudno jest sobie z tym poradzić na własną rękę.

Leki na stany lękowe

Leki na stany lękowe – rodzaje stanów lękowych

Stany lękowe można tak naprawdę podzielić na 5 kategorii. Do nich też należą: fobie, zespoły lęku napadowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespoły stresu pourazowego, zespoły lęku uogólnionego. W przypadku fobii strach wzbudzają sytuacje, które z obiektywnego punktu widzenia nie mają najmniejszego cienia zagrożenia. Fobie to lęk irracjonalny, niemający szans bytu. Chorzy mogą się bać ludzi, więc do nich nie wychodzą. A nawet rzadko, ale bywa tak, że nie wychodzą ze strachu z domu.

Leki na stany lękowe – rodzaje stanów lękowych cd.

Lęki napadowe występują intensywnie, w krótkim przedziale czasowym, podczas niektórych sytuacji. Dodatkowo mogą je wywoływać zarówno ciężkie przeżycia psychiczne, jak i objawy somatyczne. Chory tak naprawdę często nie zna przyczyn swoich lęków. Występują też zachowania obsesyjno-kompulsywne. Człowiek ze strachu zaczyna powtarzać różne czynności oraz jednocześnie powtarzać dane czynności naprawdę wielokrotnie. Przykładowo chory będzie mył wielokrotnie ręce, dlatego że boi się ich ubrudzenia. Stres pourazowy powstaje po jakimś urazie oraz z powodu jakiś przykrych doświadczeń. Chory będzie bał się jeździć rowerem, dlatego, że miał wypadek na rowerze. Podobnie bywa lękiem uogólnionym w tym przypadku konkretnie dane czynniki przeszkadzają, jednak nie są wynikami urazu.Leki na stany lękowe

Leki na stany lękowe

Do leków na fobie zaliczają się takie leki  beta-adrenergiczne jak np. atenolol, który łagodzi między innymi drżenia i różnego rodzaju drgawki. Dodatkowo pregabalina może zapomiegać nawracaniu fobii. Do leków na lęki napadowe stosuje się leki z grupy grupy SSRI, do której należą między innymi escitalopram, paroksetyna, fluoksetyna, a także benzodiazepiny (oksazepam, lorazepam) oraz neuroleptyki. Leki na zachowania obsesyjno-kompulsywne to między innymi Prozac, Servenon, Sertagen. Sertagen też stosuje się na lęki pourazowe. Dodatkowo na lęki pourazowe stosuje się Paxtin, Seroxat, Rexetin. Do lęku uogólnionego używa się leków z grup: (SSRI, SNRI, TCA) oraz anksjolitycznych.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Leki na ząbkowanie – dostępne środki