Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW)

497

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) skrzyżowanie
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) mat. pras. / GDDKiA

Doszliśmy do momentu kiedy Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) rusza z kolejnymi odcinkami. GDDKiA poinformowała właśnie o podpisaniu ważnych umów dotyczących dwóch odcinków zachodniego fragmentu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Dwa odcinki połączą drogę ekspresową S10 w okolicy Naruszewa pod Płońskiem z S7 na południe od Warszawy.

„Rusza przygotowanie dwóch odcinków zachodniego fragmentu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Połączą one drogę ekspresową S10 w okolicy Naruszewa pod Płońskiem z S7 na południe od Warszawy” – napisała GDDKiA w mediach społecznościowych.

Aglomeracja Warszawy potrzebuje obwodnicy gdyż miasto leży w strategicznym miejscu na mapie Polski, gdzie przecina się wiele ważnych dróg.

Dlatego podjęto decyzję o zbudowaniu kolejnej obwodnicy Warszawy. Jednym z najważniejszych zadań ujętych w nowym programie drogowym jest również rozszerzenie autostrady A2 z Warszawy do Łodzi o dodatkowe pasy ruchu oraz budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Inwestycje te wpisują się w koncepcję promowanego przez rząd Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w ciągu A50 i S50 ma mieć ponad 260 km długości, a jej koszt to ok. 35 mld zł.

Nazwa mówi nam że nowy ring ma okalać nie tylko Warszawę, ale też całą aglomerację. Obwodnica bez wątpienia pozwoli zupełnie ominąć stolicę i nie zbliżać się do niej. Tego typu oddalone obwodnice ma wiele europejskich metropolii. Pozwolą one znacznie odciążyć same miasta i ich okolice, a także skrócą czas przejazdu i tranzytu.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) – rusza przygotowanie dwóch odcinków

GDDKiA w oficjalnym komunikacie informuje że „Podpisaliśmy umowy na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz uzyskaniem decyzji środowiskowej (DŚU) dla dwóch odcinków zachodniego fragmentu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Połączą one drogę ekspresową S10 w okolicy Naruszewa pod Płońskiem z S7 na południe od Warszawy”.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW) mapa mat. pras. GDDKiA

S50 na odcinku od S10 do DK92

Wykonawcą dokumentacji jest Transprojekt Warszawa. Wartość umowy to blisko 8,5 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana w przeciągu 44 miesięcy od daty jej zawarcia (6 lipca 2022 r.), zakończenie prac projektowych przewidziane jest w pierwszym kwartale 2026 roku.

„W ramach umowy biuro projektowe przygotuje dokumentację zawierającą wariantowy przebieg zachodniego odcinka Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, zlokalizowanego pomiędzy planowanym połączeniem OAW z drogą ekspresową S10 w rejonie Naruszewa a drogą krajową nr 92. Dodatkowo wykonawca przygotuje materiały i wniosek o wydanie DŚU” – podała GDDKiA.

Program – Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)

System realizacji – Projektuj i Buduj

W opisie inwestycji czytamy:

lokalizacja, woj. mazowieckie
• stworzenie bezpiecznego odcinka trasy drogowej, zapewniającego usprawnienie dalekobieżnego ruchu drogowego o adekwatnych prędkościach podróżnych,
• odciążenie aglomeracji warszawskiej, w tym miasta stołecznego Warszawa, od ruchu tranzytowego,

Parametry techniczne

klasa drogi: S
liczba jezdni i pasów ruchu: 2×3
obciążenie: 11,5 ton/oś

Widok z powietrza na węzeł Kałuszyn na A2; Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW). mat. pras.  GDDKiA
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW). mat. pras. GDDKiA

S50/A50 na odcinku od DK92 do S7 (z węzłem)

W tym przypadku wykonawcą dokumentacji jest firma Trakt. Inwestycja będzie kosztować około 12,5 mln zł i zostanie zrealizowana także w ciągu  44  miesięcy od daty zawarcia umowy.

Przygotowana zostanie dokumentacja, która będzie zawierać wariantowy przebieg odcinka Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, zlokalizowanego pomiędzy planowanym połączeniem OAW z drogą krajową nr 92 oraz drogą ekspresową S7 na południe od Warszawy. Wykonawca przygotuje również wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej.

Program – Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)

System realizacji – Projektuj i Buduj

W opisie inwestycji czytamy:

lokalizacja, woj. mazowieckie
• stworzenie bezpiecznego odcinka trasy drogowej, zapewniającego usprawnienie dalekobieżnego ruchu drogowego o adekwatnych prędkościach podróżnych,
• odciążenie aglomeracji warszawskiej, w tym miasta stołecznego Warszawa, od ruchu tranzytowego,

Parametry techniczne

klasa drogi: A, S
liczba jezdni i pasów ruchu: 2×3
obciążenie: 11,5 ton/oś

Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu 2018 roku decyzją Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęto prace nad studium korytarzowym OAW i S10 przygotowywanym przez pracowników GDDKiA. Natomiast w czerwcu tego roku wybrano najkorzystniejsze oferty dla S50/A50 na odcinku od DK92 do S7 oraz dla S50 na odcinku od S10 do DK92.

Materiał YT z 2021 Wielka Obwodnica Warszawy – Autostrada A50 i Droga Ekspresowa S50

Czytaj również Odcinkowy pomiar prędkości walczy z przekroczeniami

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułThe World Games 2022 USA
Następny artykułOstatnie lata rządów Mioduskiego
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia