Leki na białaczkę szpikową

316

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki na białaczkę szpikową
Białaczka szpikowa inaczej określana jest jako nowotwór szpiku.

Leki na białaczkę szpikową – poniżej znajdziecie informacje na ten temat. Dodatkowo można znaleźć informacje o lekach stosowanych na to schorzenie. Dlatego zapraszam do przeczytania artykułu.

Leki na białaczkę szpikową – czym jest białaczka?

Białaczka nazywana też bywa leukemią. Konkretnie należy do nowotworu krwi. Podczas występowania białaczki leukocyty nie spełniają swojej roli. Mianowicie nie działają prawidłowo. Zaczynają wręcz mnożyć się w sposób niekontrolowany. W rzeczywistości nieleczona białaczka prowadzi często do śmierci. Z pewnością jest dlatego dużym zagrożeniem. Konkretnie do zgonu prowadzi przełom blastyczny. Mianowicie w tym przypadku dochodzi do zbyt dużego ich stężenia. U 50% pacjentów komórki blastyczne mają fenotyp mieloblastów, u 30% limfoblastów, zaś u 10% megakarioblastów. Dlatego u 10% pacjentów dochodzi do włóknienia szpiku.

Leki na białaczkę szpikową – co to białaczka szpikowa?

Białaczka szpikowa to też nowotwór szpiku kostnego. Białaczka szpikowa naprawdę należy także do czterech głównych typów białaczki. Na dodatek warto dodać, że już w podziale pojedynczej komórki macierzystej szpiku kostnego rozpoczyna się nieprawidłowe namnażanie. To choroba mieloproliferacyjna, a więc taka, w czasie której ulega nadmiernemu rozrostowi jedna z trzech linii komórkowych szpiku. Nieprawidłowy rozrost linii krwinek czerwonych wywołuje czerwienicę prawdziwą. Złe dzielenie płytek krwi prowadzi do nadpłytkowości, a do przewlekłej białaczki szpikowej prowadzi zła praca linii granulocytów, czyli komórek należących do grupy krwinek białych.

Leki na białaczkę szpikową

Leki na białaczkę szpikową

Leki na białaczkę szpikową to cytarabina (Ara-C), daunorubicyna nazywana też idarubicyną, kladrybina. Cytarabina należy do antymetabolitów pirymidyny. Stosuje się ją do leczenia ostrej białaczki szpikowej, a także ostrej białaczki limfoblastycznej oraz przy złośliwych chłoniakach nieziarniczych. Dodatkowo kontynuuje się leczenie w przypadku leczenie dużymi dawkami opornych na leczenie chłoniaków nieziarniczych, ostrych białaczek szpikowych, ostrych białaczek limfoblastycznych, przełomu blastycznego w przewlekłej białaczce szpikowej. W rzeczywistości daunorubicyna można zaliczyć do antybiotyków, a konkretnie do antybiotyków z grupy antracyklin. Antracykliny są używane jako leki przeciwnowotworowe. Również używa się ich w leczeniu: chłoniaków złośliwych, ostrej białaczki, raka piersi a także innych nowotworów. Cząsteczki antracyklin są tak naprawę wielofunkcyjne oraz są pochodnymi antrachinonu, który zbudowany jest z daunozaminy oraz czteropierścieniowego aglikonu zawierającego szkielet antrachinonu z dodatkowymi grupami hydroksylowymi. Inny lek to kladrybina z grupy leków cytostatyczny należących do antymetabolitów purynowych. Z pewnością można ją nazwać antagonistą purynowym. Dodatkowo jest też syntetyczną pochodną deoksyadenozyny.

Leki na białaczkę szpikową

Leki na białaczkę szpikową – sposoby leczenia

Leki na białaczkę szpikową, które można dodatkowo stosować to kwas all-transretinowy (ATRA), ale bywa stosowany tylko u pacjentów z białaczką szpikową promielocytową. Leczenie to polega na 3 etapach. Te etapy nazywają się leczeniem indukcyjnym, konsolidacją i także podtrzymanie remisji.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Leki na żylaki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia