Leki na czerniaka

285

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki na czerniaka
Jednym z zagrożeń względem tego typu nowotworu jest nadmierne przebywanie na słońcu.

Leki na czerniaka zostaną opisane poniżej. Znajdą się tutaj informacje o czerniaku i jego rodzajach.

Leki na czerniaka – czym jest czerniak?

Czerniak to bezspprzecznie nowotwór złośliwy. Statystyki śmiertelności w przypadku tej choroby są wysokie. Czerniak pochodzi od melanocytów, czyli komórek pigmentowych skóry. Często czerniaki występują w postaci znamion barwnikowych. Istnieją angielskie zasady ABCDE mówiące czym czerniak się charakteryzuje:

  • A (asymmetry) – asymetria – czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny kształt,
  • B (borders) – granice – brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
  • C (color) – kolor – kolor czerniaka bywa różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, zwykle kolor jest nierównomiernie rozłożony,
  • D (diameter) – średnica zmiany > 5 mm,
  • E (elevate) – uwypuklenie – uwypuklenie się zmiany jak i otaczającego naskórka.
  • Leki na czerniaka

Leki na czerniaka – rodzaje czerniaków

Z pewnością możemy podzielić czerniaka na 6 wariantów: czerniak szerzący się powierzchownie, czerniak guzkowy, czerniak z plamy soczewicowatej, czerniak oka, czerniak podpaznokciowo-kończynowy, czerniak desmoplastyczny. Czerniak szerzący się powierzchownie stanowi w przybliżeniu 70% wszystkich czerniaków. W rzeczywistości można go poznać po promienistym i powierzchownym rozprzestrzenianiu się znamienia, początkowo w naskórku oraz w późniejszym etapie w warstwie brodawkowej i siateczkowej skóry. Czerniak guzkowy to niewątpliwie obrzydliwy i groźny nowotwór skóry. Stanowi od 15-20% przypadków czerniaka. Na dodatek ten czerniak ma tendencję do przerzucania się na różne narządy. Dodatkowo szybko rośnie. Taki rozrost tego raka z pewnością może wywoływać duży nacisk na opanowane miejsce. Czerniak z plamy soczewicowatej występuje przede wszystkim u osób w zaawansowanym wieku. Ma postać czarnych kropek, bądź też plamek. Czerniak podpaznokciowo-kończynowy gnieździ się pod paznokciami palców u nóg i rąk. Ostatni wariant, wymieniony powyżej, stanowi od 1 do 4% przypadków. Wpływ na powstanie czerniaka mają bez wątpienia promienie słoneczne, może jednak także występować w miejscach zasłoniętych ubraniami. Leki na czerniaka

Leki na czerniaka – dostępne środki

Jeśli chodzi o leki na czerniaka, to początkowo jedynym lekiem na czerniaka była chemioterapia – podobnie jak w przypadku innych nowotworów. Z czasem dokonano odkrycia i dzisiaj leki na czerniaka mają swojego wyczekiwanego faworyta. Mianowicie jest nim Ipilimumab.

Działanie tego leku na czerniaka złośliwego polega na blokowaniu mutacji genu BRAF, która odgrywa ważną rolę w rozwoju tego nowotworu. Mutacja genu BRAF występuje u połowy pacjentów cierpiących na czerniaka z przerzutami do innych organów. Naprawdę badania, testy i publikacja dotycząca tego leku miała miejsce już w 2013 roku. Podczas trwania badań klinicznych nad tym nowym lekiem okazało się, że procent pozytywnej reakcji pacjentów na tę terapię był dziewięciokrotnie wyższy, niż przy stosowaniu chemioterapii. Szanse przeżycia 6 miesięcy wynosiły 84% dla chorych leczonych nowym lekiem, a 64% dla pacjentów poddawanych chemioterapii. Badania dały wyniki, że przy podawaniu Ipilimumabu ryzyko rozwoju choroby było mniejsze o 74%, co dawało większą skuteczność niż sama tylko chemioterapia. Dodatkowo, zmniejszenie rozmiarów znamienia zaobserwowano u 48,5% pacjentów, podczas gdy chemioterapia dała wynik tylko u 5,5% osób. Lekarstwo z 2013 roku naukowcy uważają ciągle za wielki przełom w medycynie.

Foto: Canva.com

Przeczytaj także: Leki na cukrzycę – insulina

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia