Leki na raka nerki są opisane poniżej. W artykule też nie brakuje informacji o raku nerki i sposobach jego leczenia.
Leki na raka nerki – na czym polega rak nerki?
W rzeczywistości początkowo rak nerki nie wywołuje objawów. Nawet ponad 50% przypadków wykrywanych zostaje przypadkowo. Rak nerki to tak naprawdę choroba nabłonka kanalików nerkowych. Ten rodzaj nowotworu nazywano od dawna guzem Grawitza, bądź też nadnerczakiem. W rzeczywistości jest to najczęstszy nowotwór nerek. Stanowi aż 90% zmian złośliwych dotyczących tego narządu. Natomiast spośród wszystkich guzów na nerce 80% to rak jasnokomórkowy. Wśród nowotworów złośliwych tylko 2–3% wynosi współczynnik zachorowań na raka nerkowo-komórkowego. Minimum u 30% pacjentów powstają niezależnie zespoły chorobowe. Do nich zalicza się oczywiście hiperkalcemię, poliglobulię, skrobiawicę, neuropatię. Do objawów związanych natomiast z przerzutami zalicza się: powiększenie szyjnych lub nadobojczykowych węzłów chłonnych wskutek przerzutów kości: ból, w tym złamania patologiczne. Hiperkalcemia powiązana bywa przerzutami lub wydzielaniem białka PTH-podobnego do płuca, a także kaszel. Dodatkowo pojawiają się krwioplucia, duszności oraz kłopoty z wątrobą, konkretnie ból pod prawym łukiem żebrowym.
Leki na raka nerki – jak leczy się raka nerki?
Raka nerki leczy się chirurgicznie, najczęściej usuwana zostaje jedna nerka, bądź jej część. Jeśli chodzi o gruczolaka nerki stosuje się też wyłącznie z pracy jednej nerki podczas okresowych obserwacji szpitalnych. Do leczenia naczyniakomięśniakotłuszczaków wykorzystuje się embolizację, czyli konkretnie zamknięcie naczyń krwionośnych zaopatrujących guz. U dzieci w leczeniu nerczaka płodowego stosuje się chemioterapię oraz zabieg operacyjny, a nawet w wybranych przypadkach łączy się z radioterapią. W tym przypadku rokowania są bardzo dobre i w większości nerczaków płodowych wyniki leczenia są bardzo dobre a wyleczalność określana zostaje w 90% za skuteczną. Wczesne wykrycie nowotworu i jego szybkie wdrożenie leczenia znacząco zwiększa szanse na skuteczność prowadzonej terapii.
Leki na raka nerki
Leki na raka nerki dzielą się na trzy grupy. Są to inhibitory receptorowe kinazy tyrozynowych (sunitynib, sorafenib, pazopanib oraz aksytynib), ihibiotory kinazy serynowo-treoninowej mTOR (temsyrolimus, ewerolimus) i przeciwciało monoklonalne anty-VEGF (bewacyzumab). Sunitynib należy do substancji hamujących kinaz tyrozynowych. Jego nazwa handlowa to Sutent. Ten lek nie został zarejestrowany jako lek do walki z rakiem. Sorafenib to bezsprzecznie inhibitor licznych kinaz. Wykazuje działanie przeciwproliferacyjne i przeciwangiogenne zarówno in vitro, jak i in vivo. Pazopanib to lek przeciwnowotworowy, który hamuje wiele kinaz tyrozynowych. Oczywiście stosuje się w leczeniu przerzutowego raka nerki i niektórych zaawansowanych mięsaków tkanek miękkich. Aksytynib to lek przeciwnowotworowy, należy on do II generacji inhibitorów kinazy tyrozynowej receptora czynnika wzrostu śródbłonka naczyń. Lek ten wyłącznie stosuje się na raka nerki. Temsyrolimus to substancja, która wiąże wewnątrzkomórkowe białko. Kontroluje też podział komórek. Ewerolimus to pochodna sirolimusu. Opiera się na inhibicji kinazy mTOR. Bewacyzumab stosuje się także na zakrzepicę zatorową płuc.
Foto: Pexels.com
Przeczytaj także: Leki na alergię – co warto wiedzieć?