Bezpiecznie powyżej 3,5 t

305

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpiecznie powyżej 3,5 tony

Motywem przewodnim kolejnej audycji “Bezpieczny Mazowszanin” była bezpieczna jazda powyżej 3,5 tony. Jak kierowcy zawodowi przygotowują się do dłuższych tras? Jakie zasady obowiązują kierowców zawodowych? Co musi zrobić kierowca każdego dnia nim wyruszy w trasę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znają Państwo odpowiedź w naszym podcaście.

Bezpiecznie powyżej 3,5 t – fakty i mity

Dawno dawno temu najwięcej niepełnosprawności nabytej pojawiało się z wypadków w zakładach pracy, dziś na szczęście BHP jest na europejskim poziomie i takich zdarzeń jest mało choć o każde za dużo. Teraz kiedy ruch kołowy wzrasta z roku na rok wypadki komunikacyjne zaczynają dominować. Niestety największym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym są pojazdy użytkowe bo one statystycznie przejeżdżają największe dystanse. Wśród tej kategorii pojazdów najniebezpieczniejsze są te najcięższe czyli powyżej 3,5t masy całkowitej. Dla takich pojazdów ustawodawca zabezpieczył zupełnie inny system nadzoru zdając sobie sprawę z zagrożenia.

Nadzór nad takim transportem otrzymała GITD którą wyposażono i w uprawnienia i w sprzęt a ostatnio nawet funkcjonariusze zostali zakwalifikowani do grona służb mundurowych czyli takich o specjalnych uprawnieniach. Oczywiście już od wielu lat by kierować takimi pojazdami potrzebne są inne uprawnienia. Dla transportu towarowego jest to kategoria C dla osobowego kategoria D. W przypadku kierowania zespołem pojazdów czyli z przyczepą dla każdej kategorii są dodatkowe uprawnienia kategorii E.

Bezpiecznie powyżej 3,5 t – nie tylko kategorie

Oczywiście szkolenia kierowców weryfikowane przez WORDy to jedno, nadzór przez Policję i GITD to drugie. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku który rzadko występuje w naturalnej postaci i powinien być zaszczepiony. Tu potrzebna jest edukacja i profilaktyka. Media mają tu dużo do zrobienia ale muszą być inspirowane do działania jak w tym przypadku przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Niestety nie wszystkie samorządy są na tyle odpowiedzialne by zobaczyć zależność między wypadkami a szansą na rozwój również ekonomiczny.

Każdy wypadek to bezpośrednie koszty finansowe. Są one ponoszone przez masę instytucji. Towarzystwo ubezpieczeniowe, samorząd terytorialny, NFZ, PFRON oraz bezpośrednio poszkodowani i ich rodziny. Te koszty przemnożone przez ilość wypadków dają miliardy w skali kraju. Statystycznie w Skandynawii jest najmniej wypadków związanych z uszkodzeniami ciała. To jeden z elementów decydujących o bogactwie tych społeczności, ich odpowiedzialne zachowania są inspirowane z góry. Jak wiemy góra jest wybierana spośród grona aktywnych społecznie i politycznie co więc u nas nie gra? Politycy tylko robią zamęt, nieliczni mogą udowodnić swoją wiarygodność czynami mającymi wpływ na życie zwykłych obywateli a nie grona wyborców partii.


O szczegółach rozmawiał Dominik Morawski z Krzysztofem Garskim – wieloletnim kierowcą zawodowym. Zapraszamy do słuchania, Cz. 1

Cz. 2

Zainteresowała cię tematyka poruszana w audycji? Posłuchaj także innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je tutaj.

Audycja “Bezpieczny Mazowszanin” jest nagrywana we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia