Jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

481

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przyczepa czy naczepa samochodowa gdzie ubezpieczyć

Zakup przyczepy samochodowej to coś, na co decyduje się coraz więcej kierowców. Niezależnie od tego, jakie są jej parametry i ostateczne przeznaczenie, trzeba zadbać o to, żeby właściwie zabezpieczyć pojazd. Przyczepa samochodowa okazuje się niezbędna, kiedy pojawia się konieczność przewiezienia większej liczby rzeczy lub gdy mają one duże gabaryty. Często zdarza się także, że przyczepa jest wykorzystywana na co dzień, jeśli jest to związane z pracą kierowcy, a nie tylko okazjonalnie. Przyczepka zawsze pojawia się na drodze w towarzystwie samochodu, jednak ubezpieczyciele traktują ja jak odrębny pojazd. To oznacza, że trzeba ją ubezpieczyć. Jeśli zastanawiasz się, jak wykupić najlepsze OC na przyczepkę, a także jakie konsekwencje mogą czekać w wyniku przerwy w ciągłości polisy, zapraszamy do lektury. 

1. Czy OC na przyczepkę jest obowiązkowe? 

2. Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – kary 

3. Przyczepka samochodowa – jak ja zarejestrować? 

4. Jak wybrać najlepsze OC na przyczepkę? 

Czy OC na przyczepkę jest obowiązkowe? 

Wiele osób zastanawia się, czy OC na przyczepkę jest obowiązkowe. Pomimo, że jest to bardzo praktyczny i użyteczny element, jednocześnie także dość nietypowy. OC przyczepy z pewnością budzi wiele wątpliwości formalnych. Przyczepa nie posiada przecież własnego silnika, nie może też samodzielnie poruszać się po drodze. W związku z tym, pytanie, czy ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej jest obowiązkowe, wydaje się zasadne. Jednak zgodnie z przepisami, OC przyczepki jest obowiązkowe. Trzeba o tym pamiętać także wtedy, jeśli przyczepa używana jest jedynie okazjonalnie. Niezwykle istotne jest zachowanie ciągłości polisy, nawet jeśli sprzęt większość czasu leży w garażu. Warto pamiętać o ubezpieczeniach obowiązkowych, decydując się na zakup przyczepy. Ubezpieczenie to dodatkowe koszty, które trzeba będzie ponosić co roku. 

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – kary 

Jak już wyjaśniliśmy wyżej, ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest obowiązkowe. Za jego brak, podobnie jak w przypadku wszystkich innych pojazdów, które zarejestrowane są w Polsce, czekają dotkliwe kary. Nadaje jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Finalna kwota, na jaką będzie opiewała kara, zależy od tego, ile dni przerwy wystąpiło w ciągłości ubezpieczenia. Warto pamiętać, że OC na przyczepę trzeba wykupić najpóźniej w dniu, w którym nastąpi rejestracja pojazdu. Wysokość kar obliczana jest na podstawie minimalnej kwoty wynagrodzenia brutto, jaka przypada na dany rok. Nietrudno więc zauważyć, że co roku płaci się więcej. Przy braku OC za przyczepkę samochodową powyżej 14 dni kara wynosi 1000 zł. 

Przyczepka samochodowa – jak ja zarejestrować? 

Ile kosztuje rejestracja przyczepki samochodowej? I przede wszystkim, jak to zrobić? Warto pamiętać, że każda przyczepka musi zostać zarejestrowana. W tym celi trzeba skierować swoje kroki do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Transportu i Komunikacji. Potrzebne dokumenty to wniosek o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdu, karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji, która zwalnia z homologacji, dotychczasowy dowód rejestracyjny, a także potwierdzenie wniesienia opłat. A oto, jak przebiega proces rejestracji przyczepki:

Jak wybrać najlepsze OC na przyczepkę? 

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki. Jak wybrać najlepsze i najtańsze OC? Przede wszystkim warto sprawdzać i porównywać oferty ubezpieczycieli. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia