Bezpieczny warsztat samochodowy

342

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Motywem przewodnim kolejnej audycji “Bezpieczny Mazowszanin” było bezpieczne wejście w dorosłość. Jakie zajęcia przygotowała szkoła dla młodzieży, która jest na progu dorosłości? Czy uczniowie mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach z przedstawicielami uczelni wyższych? W jaki sposób władze liceum pomagały uczniom w powrocie do szkoły po pandemii? Czy w liceum im. Marii Konopnickiej organizuje się spotkania z funkcjonariuszami policji na tematy związane z bezpieczeństwem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znają Państwo odpowiedź w naszym podcaście.

Bezpieczny warsztat samochodowy – o co chodzi?

Bezpieczny warsztat samochodowy ma kilka aspektów, pierwszy to po prostu BHP czyli bezpieczeństwo zatrudnionych w nim. Oddzielnym tematem jest wpływ pracy tegoż warsztatu na bezpieczeństwo na drodze, jak to wygląda? BHP w miejscu pracy jakim jest warsztat samochodowy jest dość różne od tzw średniej przedsiębiorstw. Tu czyha na zatrudnionych niezliczona ilość zagrożeń i nie wszystkie są proste do usystematyzowania. Począwszy od podnośnika poprzez usuwanie spalin z auta serwisowanego w pomieszczeniu warsztatowym zamkniętym.

Większości zagrożeń unikniemy stosując się do BHP właściwego miejscu pracy jakim jest warsztat natomiast obsługa sprzętu specjalistycznego znajdującego się na terenie tegoż miejsca nie zawsze mieści się w standardowych procedurach BHP. Wtedy trzeba zadbać o zaznajomienie się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta urządzenia, narzędzia, sprzętu. To producent otrzymując homologację dopuszczającą do dystrybucji sprzętu musi zadbać o właściwe zapoznanie się użytkownika ze specyfiką pracy sprzętu.

Bezpieczny warsztat samochodowy – a co z odpowiedzialnością?

Drugi aspekt to wykonana usługa i odpowiedzialność za auto wypuszczone na ulicę. Pierwsza część tej odpowiedzialności jest uwarunkowana naszym sprzętem diagnostycznym oraz właśnie przeszkoleniem personelu który go obsługuje. Ciekawe ile warsztatów posiada certyfikaty szkoleniowe swoich pracowników wystawione przez dostawców sprzętu? To właśnie determinuje ocenę miejsca pod względem jakości i odpowiedzialności! Niestety nie każdy właściciel/zarządca warsztatu realizuje takie szkolenia, część placówek nadal wygląda jak za PRLu choć czasy się zmieniły.

Niestety nawet najlepiej wyposażony warsztat XXI wieku może być zagrożeniem bezpieczeństwa na drodze. I znów dzielimy to na dwa aspekty. Pierwszy to nieumiejętne zdiagnozowanie usterki, nawet najlepszy sprzęt nie uchroni nas od złej interpretacji otrzymanych danych diagnostycznych. Czasem potrzebne jest doświadczenie mylone z rutyną która jest zgubna. Drugi aspekt to etyka, cóż że zdiagnozujemy uszkodzenie, zużycie części skoro klient podejmuje decyzję o dalszej eksploatacji bez wymaganej wymiany/naprawy. To my musimy ocenić zagrożenie i zadziałać w celu zapobieżenia nieszczęściu. To bardzo trudne wyzwania!!!

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością


O szczegółach rozmawiał Dominik Morawski z Marcinem Jakubowskim – mechanikiem samochodowym. Zapraszamy do słuchania, Cz. 1

Cz. 2

Zainteresowała cię tematyka poruszana w audycji? Posłuchaj także innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je tutaj.

Audycja “Bezpieczny Mazowszanin” jest nagrywana we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia