Ubezpieczenia. Czy od wszystkiego? – Odcinek 19

0
37

Być człowiekiem znaczy być w drodze

Alfrieda Längle

O czym będzie mowa w audycji?

Ubezpieczenia to stosunkowo niedawny wynalazek. Przez znakomitą większość swej historii ludzkość istniała bez niego i miała się dość dobrze. Ubezpieczenia komunikacyjne weszły do praktyki już na bardzo wczesnym etapie rozwoju samej motoryzacji. Już wtedy nie wyobrażano sobie, że wynalazek automobilu mógłby się upowszechnić bez obudowania warunków jego użycia działaniami osoby trzeciej zwanej ubezpieczycielem. Co oznacza to rozwiązanie?

Że człowieka wyposażonego w takie osiągnięcie techniki nie można zostawić z tym wynalazkiem sam na sam, ponieważ nie udźwignie odpowiedzialności związanej z jego użyciem. O co chodziło? O to, żeby rynku zbytu na auta nie ograniczała obawa, że właściciel samochodu narobi szkód, których koszt go zrujnuje.

Tak za zyski z rozwoju motoryzacji sprzedaliśmy to, co czyni nas wolnymi ludźmi: odpowiedzialność za nasze czyny i ich skutki. Czy dobrze się stało, że tak się stało? Ale jeszcze ważniejsze jest pytanie, za co my dzisiaj czujemy się odpowiedzialni, a za co nie? Może lepiej zapytać, czy jeszcze za cokolwiek…

O tym traktuje najnowsza audycja „Bezpieczna Droga przez Życie”. Zapraszamy do słuchania.

Bezpieczna Droga przez Życie, odc. 19, cz.1

Cz. 2

Cz. 3

O audycji

Audycja „Bezpieczna Droga przez Życie” to przede wszystkim rozmowy w drodze i o drodze, które dotyczą życiowych, istotnych spraw. Audycję poprowadzi ww. Waldemar Linke, pasjonista, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O sobie mówi: „nie prowadzę samochodu. Prawo jazdy nigdy nie było mi potrzebne do szczęścia. Można powiedzieć, że przejechałem przez życie pociągiem, autobusem, nierzadko dzięki ludzkiej życzliwości. Spędziłem jednak setki godzin rozmawiając z kierowcami: żeby zając czas podróży, przepędzić senność. To były świetne rozmowy, z których wiele pamiętam do dziś”.

Piszcie na adres waldemarlinke@radiobp.org. Wysyłając mail można podzielić się własnymi przemyśleniami, zadać pytanie, zaproponować temat do następnej rozmowy. 

Zainteresowała cię tematyka poruszana w audycji? Posłuchaj także innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je tutaj.