Leki na chłoniaki nieziarnicze przedstawię jakie są. Niedawno wspomniałem o chłoniakach. A więc warto byłoby póki co ten temat kontynuować.
Leki na chłoniaki nieziarnicze – co to są chłoniaki nieziarniczne?
Chłoniaki nieziarnicze są bez wątpienia nowotworem układu chłonnego w sumie tak jak chłoniaki ziarniczne. Naprawdę układ chłonny należy do układów, który odpowiada za ochronę organizmu przed zakażeniami. Chłoniaki nieiarnicze tworzą się w rzeczywistości podczas mnożenia się bez kontroli organizmu limfocytów, czyli komórek odpowiadających za mechanizmy obronne organizmu. Niestety nie ma dobrych wieści na temat tego nowotworu, mianowicie według prognoz liczba osób chorych będzie rosła. Dodatkowo nie tylko w Polsce, ale i na świecie wzrośnie. Dlatego, że konkretnie tak wynika z danych (WHO), iż liczba zachorowań na nowotwory układu chłonnego co roku wzrasta o 4-5 proc. W Polsce zajmuje 6. te chłoniaki nieziarnicze miejsce wśród nowotworów jeśli chodzi o częstość występowania. Konkretnie na świecie ponad 1 mln ludzi cierpi na jeden z kilkudziesięciu rodzajów chłoniaka nieziarniczego, stąd 200 tys. umiera z jego powodu.
Leki na chłoniaki nieziarniczne – rodzaje chłoniaków nieziarnicznych
Mianowicie rodzajów chłoniaka nieziarniczego należy wiele. Można je podzielić na agresywne oraz też przewlekłe. Nieagresywne rozwijają się powoli, na dodatek długo nie się je leczy. Natomiast ich trwałe pozbycie się bywa niemożliwie. W przeciwieństwie do przewlekłych chłoniaków nieziarniczych, agresywne wymagają leczenia. Także atakują szybko, jednak są łprostsze do wyleczenia. Naprawdę najpopularniejsze chłoniaki to:
– z małych limfocytów B,
– chłoniak „rozlany” z dużych komórek B (DLBCL),
– szpiczak mnogi (plazmocytowy),
Chłoniak z małych limfocytód B należy do najczęstszych, natomiast rzadko występuje przed 50 rokiem życia. Nieco bywa podobny w rzeczywistości do zespołu chorobowego, który nazywa się przewlekła białaczka limfocytowa (CLL).Chłoniak „rozlany” z dużych komórek B to nowotwór z agresywnym przebiegiem. Szpiczak mnogi to rak plazmatycznych komórek w szpiku kostnym. Scharakteryzować go można spokojnie jako klonalną proliferacją atypowych plazmocytów, które zwykle tworzą immunoglobulinę monoklonalną. Chłoniak grudkowy to taki, które naprawdę ma niski stopień złośliwości. Dodatkowo w Polsce się go spotyka rzadko.
Leki na chłoniaki nieziarnicze i leczenie
Jeśli chodzi o leki na chłoniaki nieziarnicze, tutaj można podzielić na 3 kategorie leczenia. Jako pierwszy na warsztat wezmę chłoniak nieziarniczy o powolnym przebiegu. W tym przypadku stosowane są steroidy. Dodatkowo dodaje się różne terapie lekowe takie jak: monoterapię (bendamustyna, cyklofosfamid, chlorambucyl, fludarabina) lub polichemioterapię. Kolejną kategorią są chłoniak o agresywnym przebiegu. Stosuje się program CHOP, także po to żeby wyleczyć chorobę. Program jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów. Jest to także europejski projekt. Chłoniak nieziarniczy o bardzo agresywnym przebiegu należy do ostatniej kategorii powyżej. Są bardzo intensywne programy wielolekowe, które łączy się z profilaktyką, bądź też terapią ośrodkowego układu nerwowego w tymnapromienianie mózgu, podawania metotreksatu lub arabinozydu cytozyny.
Foto: Pexels.com
Przeczytaj także: Leki na żylaki