Leki na raka gruczołu krokowego

0
33
Leki na raka gruczołu krokowego
Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn.

Leki na raka gruczołu krokowego – poniżej znajdują się informacje na temat środków i ich zamienników.

Leki na raka gruczołu krokowego – co to gruczoł krokowy?

Gruczoł krokowy to inaczej zwie się prostatą. Umiejscowiony w narządzie mięśniowo-gruczołowym. Prostata w rzeczywistości produkuje spermę, która jest płynną wydzieliną. Ma w swoim składzie produkty, które pochodzą z jąder, pęcherzyków nasiennych, najądrzy, gruczołów opuszkowo-cewkowych oraz gruczołu krokowego. Później wyrzucana bywa przez cewkę moczową podczas wytrysku. Barwą przypomina kolor mleka. Jej odczyn czasem jest zasadowy, a czasami nawet lekko kwasowy. Prostata składa się z lewego i prawego płatu, które łączy węzina. W rzeczywistości mięśnie gładkie są póki co otoczką węzinę i płaty. Dodatkowo gruczoł krokowy wygląda jak serce, ale mieści się oczywiście pod pęcherzem moczowym, w dolnym odcinku miednicy mniejszej. Przez sam gruczoł przebiega też fragment cewki moczowej, a więc chorobom prostaty mogą często towarzyszyć dolegliwości związane z oddawaniem moczu. Tylna część gruczołu krokowego znajduje się w okolicy odbytnicy, a nawet w rzeczywistości do niej przylega. Ma to swoje pozytywne znaczenie zarówno w sporach zdrowotnych, jak i tych związanych z współżyciem seksualnym. 

Leki na raka gruczołu krokowego

Leki na raka gruczołu krokowego – rak gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn, poza rakiem płuc. Na dodatek warto dodać, że ponad milion nowych przypadków tego nowotworu, stanowi to aż 15% nowych rozpoznań nowotworu złośliwego u mężczyzn. Natomiast w Stanach Zjednoczonych obecnie jest najpopularniejszym nowotworem występującym u mężczyzn. Do czynników zwiększających ryzyko są: czynniki dietetyczne, otyłość, choroby przenoszone drogą płciową, aktywność seksualna, palenie tytoniu, czynniki hormonalne narażenie zawodowe, które są potencjalnymi czynnikami protekcyjnymi.

Leki na raka gruczołu krokowego

Jeśli chodzi o leki na raka gruczołu krokowego, to mamy tu m.in. Zoladex LA, Nubeqa, Flutamid, Estracyt. Zoladex LA należy do środków, które zwierają substancję czynną – goserelinę. Długie spożywanie gosereliny u mężczyzn doprowadza nawet do zmniejszenia testosteronu. Goserelina jest w rzeczywistości syntetycznym odpowiednikiem gonadoliberyny, czyli naturalnie występującego hormonu. Natomiast Nubega to lek dostępny na receptę, który obniża stężenie testosteronu w organizmie. W przeciwieństwie do tego co mogłoby się wydawać obniżenie poziomu testosteronu może zatrzymać rozwój raka prostaty. Substancją aktywną leku jest darolutamid.

Leki na raka gruczołu krokowego

Leki na raka gruczołu krokowego cd.

Flutamid to niesteroidowy będący antyandrogenem. Do jego zadań należy blokowanie działania testosteronu w organizmie. Flutamid w skojarzeniu z innymi lekami obniża właśnie stężenie testosteronu, co naprawdę należy do skutecznych metod leczenia raka gruczołu krokowego. Lek powoduje zmniejszenie wielkości oraz spoistości guza. Podczas kuracji zauważalne są zmniejszenie oraz jednocześnie cofnięcie przerzutów. Lek Estracyt występuje w postaci kapsułek np. 100 szt. Estracyt jest w rzeczywistości dobrym niszczycielem komórek nowotworowych. To lek cytotoksyczny, o działaniu przeciwnowotworowym. Bywa również stosowany podczas leczenia chemioterapią.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Leki na prostatę