Leki na raka jajnika

323

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki na raka jajnika
Ze względu na początkowe i niepozorne objawy, rak jajnika potocznie określany jest również jako „cichy zabójca”.

Leki na raka jajnika – poniżej znajdziecie informacje także na temat innych sposobów leczenia.

Leki na raka jajnika – co to rak jajnika?

Rak jajnika to cichy zabójca. Przynajmniej tak określany jest przez lekarzy, bowiem co roku na ten rodzaj raka umiera 114 000 kobiet. Rak jajnika bywa strasznie podstępny. Rak jajnika można podzielić na dwa typy. Pierwszy to typ, który występuje rzadziej (około ¼ przypadków), do jego cech należy powolniejszym wzrost oraz też zwykle wykrywa się go we wczesnym stopniu zaawansowania. Te wymienione przeze mnie cechy charakteryzujące raka jajnika typu I można śmiało powiedzieć, że mają znacząco lepsze rokowania. Zdecydowanie drugi typ bardziej rozpowszechniony, bowiem stanowi około ¾ przypadków jest gorszy. Do typu drugiego należą nowotwory bardziej agresywne, cechujące się szybkim wzrostem i rozsiewem do okolicznych narządów, a przez to – gorszym rokowaniem. Mechanizmy działania raka jajnika nie są dość dobrze rozpoznane przez lekarzy.

Leki na raka jajnika – co to rak jajnika? cd.

Ponadto okazuje się, że uwarunkowania hormonalne i ilość owulacji ma związek z wystąpieniem raka jajnika. Przy większej ilości owulacji ryzyko rośnie. Natomiast zmniejszenie ilości owulacji wpływa na ochronę organizmu, przed wystąpieniem tego rodzaju raka. Na dodatek warto dodać, że jednak najgroźniejszym patogenem są jednak czynniki genetyczne.

Leki na raka jajnika

Leki na raka jajnika – przyczyny powstania raka jajnika

Oprócz przyczyn genetycznych znane są też inne przyczyny. Niewątpliwie mutacje w genach  BRCA1 i BRCA2, znacząco zwiększają również ryzyko zachorowania na raka jajnika, ale także raka piersi. W przebiegu występowania zespółu Lyncha często jednocześnie towarzyszy rak jajnika. Choroba znana jest już nawet od końca XIX wieku. Cechuje go zespół dziedzicznej predyspozycji do nowotworów. Tak naprawdę to choroba autosomalną i też dominującą. Dodatkowo zwiększyć ryzyko choroby mogą takie czynniki jak: cykle bezowulacyjne i też wymagają stymulacji owulacji, bezdzietność, niepłodność, późne macierzyństwo występujące powyżej 35. roku życia, zaburzenia hormonalne w tym hiperestrogenizm, nakłucia powierzchni jajnika przy pobieraniu oocytów, endometrioza, otyłość, nikotynizm, wiek okołomenopauzalny, niski status socjoekonomiczny, dieta wysokotłuszczowa.

Leki na raka jajnika

Leki na raka jajnika i leczenie

Jeśli chodzi o leki na raka jajnika, to tu używa się pochodnych platyny oraz taksany. Dodatkowo najczęściej stosowana bywa karboplatynę w połączeniu z paklitakselem. Platyna zalicza się do metali, które występują w układzie okresowym pierwiastków. Jej kolor bez występowania reakcji to srebrzystobiały. W 1758 zdołała stopiona przez P. Macquera. Jeśli chodzi o taskany, to grupa cytostatyków, które stabilizują mikrotubule. Stosuje się je w monoterapii, bądź skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi w leczeniu licznych typów nowotworów złośliwych. Karboplatyna to w rzeczywistości związek chemiczny z grupy związków kompleksowych, jej atomem centralnym jest platyna na II stopniu utlenienia. Paklitaksel to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów terpenowych. Należy do typu taksanów o działaniu cytostatycznym.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także:https://zdrowegeny.pl/poradnik/rak-jajnika?gclid=EAIaIQobChMI1eG7yeTG-QIVCOuyCh0xEgzKEAAYASAAEgIX6_D_BwE

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia