Leki na raka żołądka

0
39
Leki na raka żołądka
Rak żołądka uznawany jest za jednego z najbardziej złośliwych nowotworów.

Leki na raka żołądka – poniżej znajdują się informacje na ten temat.

Leki na raka żołądka – czym jest rak żołądka?

Rak żołądka należy do naprawdę złośliwych nowotworów. Bywa często diagnozowany zarówno u kobiet jak i mężczyzn. W rzeczywistości zakłada się, że 90% przypadków to przyczyny z zewnątrz. Dodatkowo jedzenie nieświeżych potraw może przyczynić się do powstawania raka żołądka. Dodatkowo także spożywanie wędzonych, a także kwaszonych produktów spożywczych źle wpływa na raka. Liczba osób z rakiem żołądka w Polsce stale powiększa się. Do objawów raka żołądka zalicza się niestrawności, chwilowe pobolewania, utrata apetytu, spadek masy ciała, uczucie niesmaku w ustach, odbijanie, przewlekłego pieczenia w żołądku, wzdęć, nudności, małe bóle brzucha, całościowe osłabienie, krew w kale, wymioty, bladość skóry i spojówek, guz przy pępku, senność.

Leki na raka żołądka

Leki na raka żołądka – leczenie raka żołądka

Naprawdę bardzo dobre są zabiegi operacyjne. Podczas wczesnego rozwoju choroby, leczy się metodą endoskopową. Natomiast w rozwiniętych przypadkach poza leczeniem chemioterapią stosuje się często leczenie paliatywne. W tym przypadku dodaje się zdrowy fragment jelita. Jedzenie potem swobodnie przedostawać się z żołądka do jelit dzięki przeprowadzonym zabiegów. Dodatkowo metodą operacyjną bywa również założenie przezskórnej gastrostomii endoskopowej (PEG), w trakcie której w powłokach skórnych brzucha tworzony jest otwór. W tym przypadku potem zakłada się dren, którego zadaniem jest łączenie światła żołądka ze środowiskiem zewnętrznym. Przez tak założony sprzęt można podawać pacjentowi pokarm. Podobnym do zabiegu powyżej to jejunostomia, w trakcie jej otwór wytwarzany zostaje w jelicie cienkim.Leki na raka żołądka

Leki na raka żołądka

Jeśli chodzi o leki na raka żołądka, to mamy tu np. ramucirumab, cisplatyna, metotreksat, mitomycyna, doksorubicyna, etopozyd, epirubicyna. Ramucirumab to w rzeczywistości przeciwciało, zwane przeciwciało monoklonalne. Cisplatyna jest kompleksem platyny na stopniu utlenienia drugiego, także z ligandami. Metotreksat należy do najbardziej paskudnej postaci łuszczycy. Mitomycyna leczy ogólnoustrojowo nowotwory. Doksorubicyna należy do antybiotyków z grupy antracyklin, które działają przeciwnowotworowo. Etopozyd to tak naprawdę półsyntetyczna pochodna podofilotoksyny o działaniu cytostatycznym. Epirubicyna bywa metabolizowana w rzeczywistości głównie w wątrobie oraz jej metabolizm doprowadza do powstania m.in. epirubicyny i epirubicynolu.

Leki na raka żołądka – mogą zwiększać raka żołądka

Rak żołądka należy do najczęstszych nowotworów na świecie. Jedną z jego przyczyn są zakażenia bakterią Helicobacter pylori, ona wywołuje przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka, to wpływa niekorzystnie na komórki nabłonka i inicjuje proces powstawania komórek nowotworowych. Niestety okazuje się, że przyczyną tego nowotworu może być mianowicie zażywanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej, stosowane są w celu leczenia infekcji. Inhibitory pompy protonowej mimo, że są najczęściej przepisywanymi lekami na świecie to jednocześnie hamują wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, a konkretnie błony śluzowej pompie protonowej.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Leki na biegunkę