Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022

180
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022 – Od 15 lipca trwają 18. MŚ w lekkoatletyce w stanie Oregon, w miastach Eugene i Portland, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i potrwają do niedzieli 24 lipca. Lekkoatletyczne mistrzostwa świata wróciły do kalendarza po trzech latach przerwy. Pierwotnie impreza w Eugene miała odbyć się w 2021 roku, ale została przełożona ze względu na igrzyska olimpijskie w Tokio, które z kolei nie zostały rozegrane rok wcześniej przez pandemię COVID-19.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022 – uczestnicy

W 49 konkurencji wystąpi 1972 zawodników z całego świata. Skład reprezentacji Polski na MŚ w lekkiej atletyce 2022 liczy 45 osób. Brakuje m.in. kontuzjowanych Anity Włodarczyk, Angeliki Cichockiej i Joanny Jóźwik, a kariery zakończyli już średniodystansowcy – Adam Kszczot oraz Marcin Lewandowski. Po urazach wraca Sofia Ennaoui, a kilkoro z naszych zawodników idzie wyraźnie do góry. Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Adrianna Sułek, Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, pozostałe “Aniołki Matusińskiego”, Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek, Konrad Bukowiecki, Maria Andrejczyk, Malwina Kopron.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022 – Polskie medale

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata Eugene 2022 nabierają tempa. Po czterech dniach rozgrywanych w Oregonie mistrzostw świata Polacy mają na koncie trzy medale – złoty i dwa srebrne. I w związku z tym, obecnie zajmujemy 5 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Klasyfikacja medalowa. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022 – Tabela klasyfikacji medalowej.

Już pierwszego dnia rywalizacji miłą niespodziankę sprawiła Katarzyna Zdziebło, zostając wicemistrzynią świata w chodzie sportowym.
Dzień później, w sobotę, kolekcję powiększyli młociarze: Paweł Fajdek zdobył złoto, a Wojciech Nowicki – srebro. W związku z tym warto dodać, że Paweł Fajdek sięgnął po tytuł w rzucie młotem po raz piąty z rzędu!
Medale zdobyte przez Polaków w historii mistrzostw świata. Obecny dorobek to 19 złotych, 18 srebrnych i 25 brązowych krążków.
Adrianna Sułek. Polka choć zajęła czwarte miejsce w siedmioboju podczas lekkoatletycznych MŚ Eugene 2022. A to dlatego, że z wynikiem 6672 pkt ustanowiła rekord kraju. Poprzedni wynosił 6616 pkt i od 1985 roku należał do Małgorzaty Nowak.
Zmagania w ramach mistrzostw świata w Eugene można śledzić w TVP, TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Tour de France 2022 / 109 edycja
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!