Kolej wąskotorowa Rogowska

369

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

lokomotywa spalinowa- transport towarów przez granicę Ukraina-Polska
lokomotywa spalinowa

Kolej wąskotorowa Rogowska to połączenie kolejowe między Rogowem, a także Rawą Mazowiecką oraz Białą Rawską. W rzeczywistości połączenie kolejowe to mieści się w województwie łódzkim.

Kolej wąskotorowa Rogowska – historia kolei

Mianowicie ta kolej istnieje już 107 lat. Tak naprawdę jej początki sięgają 1915 roku. Wtedy kolej miała połączenie Rogowa z Białą Rawską. Podczas trwania I wojny światowej, cała kolej należała do Niemiec. Dodatkowo służyła ona do transportu broni, a także amunicji. W 1917 roku zostały wprowadzone także pierwsze ogólnodostępne pociągi osobowe, które łączyły Rogów z Białą Rawską. Natomiast po zakończeniu I wojny należała już do PKP (Polskich Kolei Państwowych). Więc miało to miejsce w 1919 roku. Linia Rawa Mazowiecka – Zdżary została potem zawieszona około 1921 roku, ponieważ nikt tam nie jeździł. W konsekwencji dokonano rozbiórki tego połączenia kolejowego. Obecnie niewątpliwie po tamtej linii nie ma żadnych śladów. A więc o jej dawnym istnieniu świadczą jedynie dokumenty archiwalne oraz także mapy pochodzące z tamtego okresu.

Kolej wąskotorowa Rogowska – historia kolei cd.

Naprawdę ma ta kolej wąskotorowa bogatą historię, ponieważ należy do jedynej zabytkowej kolei wąskotorowej w województwie łódzkim. Dodatkowo od 1996 roku uznawana jest za zabytek. Mimo prób pozbycia się jej, to oczywiście do dzisiaj jeździ. Konkretnie w 2001 roku były plany o jej likwidacji. Uratowała je istniejąca od 1999 roku Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW).

Kolej wąskotorowa Rogowska – opis miast

Kolejka łączy ze sobą Rogów, Rawę Mazowiecką oraz Białą Rawską. Rogów należy do osady w województwie brzezińskim. Mieści się w gminie Rogów. Znajduje się tutaj arboretum drzew leśnych należące do SGGW w Warszawie. W Białej Rawskiej znajdziemy zabytkową dzwonnicę z XVI w., murowany zameczek z I połowy XIX w., cmentarz parafialny z XVIII w. cmentarz żydowski z XVIII w. oraz zabytkowy dworzec. Biała Rawska ma na swoim terenie kościół z XVIII w., rozbudowany w XIX w. Murowany Pałac Leszczyńskich z I połowy XIX w. oraz starówkę charakterystycznym dla XVI wieku układem z kilkoma pożydowskimi kamieniczkami z XIX w i I połowy XX w. W okolicach rynku znajduje się też synagoga z połowy XIX w. W mieście zachował się kirkut z XVIII w.

Kolej wąskotorowa Rogowska – wydarzenia

Mianowicie 15 kwietnia 2022 r. odbył się przetarg dla projektu „Identyfikacja kluczowego kierunku rozwoju Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała”. Natomiast 24 kwietnia zorganizowano, także wystawę pierwszych pociągów w sezonie turystycznym 2022. A 30 maja br. odbyło się spotkanie coroczne święto największego miasta na trasie naszej kolei – Dni Rawy Mazowieckiej. W przeciwieństwie do tego co mogłoby się wydawać nie są to jedyne imprezy. Na dodatek kolej ta oferuje także wycieczki dla grup zorganizowanych. Dodatkowo dojazd do tej kolei należy do naprawdę prostych. Oczywiście trasa Kolei Rogowskiej przebiega przez obszar dobrze skomunikowany. Także można dostać się do niej autostradami , a nawet drogami ekspresowymi jak i linią kolejową Łódź – Warszawa. Bezsprzecznie mamy dogodny dojazd z każdej strony.

Jak trafić na miejsce:https://www.google.pl/maps/search/Kolej+w%C4%85skotorowa+Rogowska/

Kolej-waskotorowa-Rogowska
Wycieczka turystyczna

Zdjęcia: WikimediaCommons

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia