Rola mężczyzny we współczesnej rodzinie

676

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rola mężczyzny we współczesnej rodzinie
Dziś coraz więcej par decyduje się na równomierny podział obowiązków domowych.

Jaka jest dzisiejsza rola mężczyzny we współczesnej rodzinie? Co z dawnym podziałem ról względem dzieci? Czy faktycznie w pewnych kwestiach mężczyźni nie są w stanie poradzić sobie bez kobiet? 

Rola mężczyzny we współczesnej rodzinie – stereotypy 

Jeszcze do niedawna w rodzinie panował określony model, w którym zadaniem mężczyzny było zarabianie pieniędzy, by utrzymać dom. Kobieta natomiast w tym czasie miała opiekować się dziećmi, pilnując domowego ogniska. Już w XIX wieku m.in. czasopisma kobiece zaczęły domagać się większego nakładu ze strony mężczyzn, chociażby względem wychowania dzieci. Największy przełom nastąpił jednak z początkiem XX wieku, gdy coraz więcej kobiet zaczęło podejmować pracę zarobkową. Tym samym Panie zaczęły zyskiwać coraz większe poczucie samodzielności i niezależności. W efekcie kobiety zaczęły też bardziej zwlekać z takimi kwestiami, jak małżeństwo czy posiadanie dzieci. W wielu przypadkach Panowie zaczęli także przejmować liczne obowiązki domowe. Dziś nie jest rzadkością sytuacją, gdy to kobieta w większości lub całkowicie, pełni rolę żywiciela rodziny. Niemniej jednak samo dziecko potrzebuje i ojca i matki, dlatego niezbędny jest tu solidny podział ról. 

Rola mężczyzny we współczesnej rodzinie

Rola mężczyzny we współczesnej rodzinie – partnerstwo 

Wspomniany podział w wielu kwestiach ma ogromne zalety. Dziś pary decydujące się założyć rodzinę starają się wcześniej ustalić pewne zasady. Wszystko po to, by później nie dochodziło do zbędnych konfliktów i nadmiaru frustracji. Niestety dawne, stereotypowe myślenie o rodzinie wciąż jest w społeczeństwie głęboko zakorzenione. Przez to wielu mężczyzn wciąż obawia się przejąć kontrolę nad podejmowaniem niektórych decyzji, np. dotyczących edukacji dziecka. Z drugiej strony warto podkreślić, że może mieć to wartość dodaną, zwłaszcza jeśli chodzi o nawiązanie jeszcze bliższej relacji z pociechą. Kluczowa jest oczywiście rozmowa i umiejętne słuchanie własnych potrzeb. Należy bowiem pamiętać, że nasze dzieci biorą z nas przykład. Wzajemne relacje między rodzicami mają ogromny wpływ na podejmowane przez dziecko decyzje w dalszej przyszłości. Mając z tym problem warto więc skorzystać z pomocy specjalisty lub warsztatów rodzicielskich. Pamiętając o własnych potrzebach, nie wolno zapominać nam także o pragnieniach dziecka. Rola mężczyzny we współczesnej rodzinie

Rola mężczyzny we współczesnej rodzinie – poczucie wstydu 

Nowa rola mężczyzny we współczesnej rodzinie zdaje się być coraz bardziej powszechna. Niektórzy z nich uważają jednak wprost, że wręcz nie wypada im przejmować głównej opieki nad maluchem. Co więcej, obawiają się oni wyśmiania czy braku akceptacji ze strony innych mężczyzn. Presja otoczenia związana jest także bezpośrednio z rolą kobiet. Bo czy nie jest tak, że przy okazji spotkań rodzinnych, to głównie kobiety pytane są o kwestie związane z posiadaniem partnera lub założenia rodziny? Mężczyźni natomiast zazwyczaj przepytywani są o pracę zarobkową. Pamiętajmy jednak, że współczesna rola mężczyzny w rodzinie może mieć wiele zalet. Partnerki otrzymują większe wsparcie, umożliwiające im swobodną, życiową realizację. Ponadto jest to ogromny plus dla dziecka, które zdobywa jeszcze bardziej kompletne i solidne wzorce na przyszłość.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Relacje ojca z dzieckiem  

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia