Co warto zobaczyć w Gdańsku?

251

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co warto zobaczyć w Gdańsku
Co warto zobaczyć w Gdańsku

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Jednym z miast, które warto zobaczyć w Polsce jest Gdańsk, to tutaj m. in. rozpoczęła się II wojna światowa czy powstawała solidarność. Jest tu wiele zabytków, które warto zwiedzić. Chciałem państwu przedstawić niektóre z nich.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Muzeum II wojny światowej

Muzeum II wojny światowej to instytucja, której hasło brzmi „Kultura Wielu Narodów”. Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych za pomocą artefaktów i nowoczesnych technologii przedstawiono historię zwykłych ludzi podczas II wojny światowej. Pokazano także wyjątkowe doświadczenia Polaków na tle innych narodów. Opowiada ono o ofiarach, ale także bohaterach II wojny światowej, często zapomnianych i zepchniętych na margines historii.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Muzeum II wojny światowej

Pielęgnowana jest pamięć w myśl hasła „Kultura Wielu Wymiarów”. Dzięki promowaniu działalności naukowej, edukacyjnej oraz rozległym działaniom popularyzatorskim uświadamia Polaków, jak i zagranicznych gości. Odbywają się tu liczne wydarzenia naukowe i kulturalne, takie jak konferencje, koncerty, widowiska, czy spektakle teatralne. Instytucja stara się dotrzeć do różnych grup wiekowych, Dlatego rzetelne i historyczne informacje próbuje przekazać w ciekawy sposób. Zadaniem muzeum jest pielęgnacja historii związanej z II wojną światową. Ukazywanie jej w nowoczesny sposób z powodu szczególnego doświadczenia Polaków. Ukazujące koszmar okupacji Rzeczypospolitej przez dwa totalitarne reżimy. Wiedza na temat najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata jest rozpowszechniana nie tylko w muzeach i na pomnikach, ale też w całej Polsce, Europie oraz na innych kontynentach.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Dom Uphagena

Nieopodal ulicy Długiej czyli najpopularniejszej ulicy w mieście znajduje się dom Uphagena. Który kiedyś tam mieszkał. Obecnie znajduje się tam muzeum wnętrz mieszczańskich. Można się tam dowiedzieć jak mieszkali Gdańszczanie w okresie XVIII wieku. Od tamtej pory dom pozostał w nienaruszonym stanie. Nazwy pokoi pochodzą od malowideł na boazeriach, pokazujące specyficzny gust właściciela.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Fontanna Neptuna

To miejsce pięknych krajobrazów i ciekawej infrastruktury, bezapelacyjnie ten pomnik jest wizytówką Gdańska. Fontanna leży w głównej części miasta. Od 1633 roku jest powiązana z wieloma legendami. Położona jest na najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska, na długim targu, przed wejściem do Dworu Artusa. W 1549 roku przed jego domem stała tajemnicza studnia. Jako ciekawostkę dodam, że gdański Neptun przez Kaszubów nazywany bywa Kreszotem. Według legendy, każdy kto przybywa tu po raz pierwszy musi pocałować rzeźbę poniżej pleców.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Ratusz Miasta

Jest to jeden z najstarszych budynków miasta, najstarszy jego fragment pochodzi aż z XIV wieku. Na szczycie budowli znajduje się taras widokowy, skąd jest niepowtarzalny widok na panoramę Gdańska. Wielka sala rady znana również jako sala czerwona jest najważniejszym miejscem w całym ratuszu.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Ambersky koło widokowe

To koło widokowe, z którego można obejrzeć wiele części miasta. Jeśli dopiszę pogoda to da się stamtąd zauważyć nawet odległy Hel. Miejsce to często odwiedzają wycieczki szkolne, stanowi ono ciekawą lekcję historii.

  • Co warto zobaczyć w Gdańsku 01

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Bazylika mariacka

Budowę świątyni rozpoczęto w 1343 roku. Prace trwały 160 lat. Jest ona największą budowlą w Europie z cegły. Znajdziemy tu ciekawe zabytki „Piękna Madonna Gdańska”, kopia tryptyku „Sąd Ostateczny” czy trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Duringera z 1470 roku.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? – Statek Czarna Perła

Bezproblemowo można się nim przedostać na Westerplatte. Na pokładzie statku znajduje się bar oraz restauracja. Polska filharmonia bałtycka im. Fryderyka Chopina to kompleks, który został wzniesiony w 1913 roku. Przykuwa on uwagę neogotyckimi flankami, rozetami oraz basztami. Muzeum narodowe należy do najstarszych muzeów w Polsce. Trzon muzealnych zbiorów stanowi kolekcja Jacoba Kobruna (1759 – 1814). Centrum Sztuki współczesnej to miejsce zainicjowane przez niezależnych artystów. Gdański Teatr Szekspirowski to teatr impresaryjny, który zaprasza do siebie podobne instytucje z całej Polski oraz świata. Projekty są skierowane m.in. do osób z niepełnosprawnościami, poza przedstawieniami odbywają się wycieczki z przewodnikiem.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Częstochowy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia