Historia wiaduktu w Legionowie

458

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Historia wiaduktu w Legionowie
Wiadukt w Legionowie

Historia wiaduktu w Legionowie sięga lat 60. Mianowicie wtedy wybudowano go.

Historia wiaduktu w Legionowie – przed powstaniem wiaduktu

Józef Cyrankiewicz, ówczesny Prezes Rady Ministrów, zażądał wybodowania na miejscu torów wiaduktu. Oczywiście jego pomysł wyszedł. Bezwątpienia do dzisiaj mamy wiadukt w Legionowie, do którego prowadzi droga do Pałacu w Radziwiłowie. Warto dodać, że żoną Premiera była w rzeczywistości Nina Andrycz. Natomiast wolała oddać się pracy, niż życiu rodzinnemu. Dwukrotnie ona usunęła ciążę. Dodatkowo były nawet plotki, że sam Józef Stalin marzył, by się z nią spotkać. Natomiast ona nie przyjęła oferty. „Kiedy skończyło się bywanie w salonach, poczułam się wyzwolona. Wyszłam za mąż za lidera niezależnego PPS-u. A potem zobaczyłam, jak jest ukatowany przez swoich towarzyszy”. PPS (Polska Partia Socjalistyczna) to polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym zakładana była podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich.

Historia wiaduktu w Legionowie – DK 61 historia

W latach 2007-2008 miało miejsce przebudowanie drogi pomiędzy Zegrzem a Serockiem. Plany na tę konkretnie budowę były już od 2006 roku. Od 2018 roku gmina wybrała wykonawcę, którym została, jak podaje strona internetowa powiatlegionowski.org, SKANSKA SA. Firma ta otrzymała do wykonania oczywiście cały zakres robót, to jest rozbudowę drogi na dwukilometrowym odcinku wraz z przynależną infrastrukturą techniczną oraz także urządzeniami bezpieczeństwa ruchu. W skład prac wchodziła poza tym budowa skrzyżowań, dróg dojazdowych, chodników i ścieżek rowerowych. Wybudowano zatoki dla autobusów i przejścia po pasach. Na dodatek pasy te mają szerokość 3,5 metra, a wydzielone pasy do skrętów nawet 3 metry. Zdaniem użytkowników to udana inwestycja. Nie zawiódł także nadzór nad pracą robotników, którzy świetnie ze sobą współgrali i udało się wszystko dopiąć na czas. Całość wyszła oczywiście zdecydowanie zadowalająco. Gratulował nawet za wykonanie całego tego przedsięwzięcia, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Historia wiaduktu w Legionowie – DK 61 historia i drogi nr 8

W 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mówiła o nowym kontrakcie, który polegał na opracowaniu elementów koncepcji programowej dla rozbudowy tego fragmentu DK 61 w zakresie dokumentacji geologiczno–inżynierskiej. Mianowicie już od 2020 roku podpisano umowę na rozbudowę. Natomiast są plany na rozbudowę, których realizacja ma się zakończyć w 2024 roku. W rzeczywistości droga ma obecnie 250 kilometrów i łączy dwa województwa. Połączone są konkretnie województwo mazowieckie i podlaskie. Warto dodać, że droga ta łączy Warszawę z miastami znajdującymi się na Podlasiu. Należy wspomnieć, że droga nr 8 jest ekspresową, równoległa do drogi DK 61.

Drogą ekspresową jest stosunkowo nie tak dawno, ponieważ do początku sierpnia 2019 roku. Mianowicie wcześniej obowiązywało tam w terenie zabudowanym ograniczenie do 60 km/h, co bardzo spowalniało podróż tymi odcinkami. Istniał wtedy nawet też ok. 12-kilometrowy odcinek drogi krajowej pomiędzy Przeszkodą a Paszkowem. Niewątpliwie użytkowanie wcześniejsze w stosunku do stanu dzisiejszego stanowiło różnicę pod kątem łatwości i prędkości przemieszczanie się na tej trasie. Więcej informacji na temat drogi nr. 8 można przeczytać na Auto Światu stronie internetowej.

Historia wiaduktu w Legionowie – DW 632 i też DW 631 historia oraz także jak powstał wiadukt?

Droga 632 to w rzeczywistości droga częściowo wyremontowana w roku 2009. A tak naprawdę już po roku 2000 przeprowadzono liczne remonty. Natomiast jeśli chodzi o drogę DW 631 to skrócono jej odcinek. Mianowicie od 2019 roku ciągnie się jedynie do Trasy Siekierkowskiej w Warszawie i kończy się blisko Ronda Ignacego Mościckiego w Legionowie. DW 632, a także DW 631 to są drogi objazdowe poniżej wspomnianego wiaduktu. Jeśli interesują Państwa informacje na temat wiadukt w Legionowie w tym jak powstał i innych ciekawych informacji zapraszam na wywiad z Szanownym Panem Pawłem Kubalskim, który obecnie pełni ważną rolę w Radiu BezpiecznaPodróż.

Od 9 czerwca jest możliwość zgłoszenia swoich planów do urzędu, które naprawdę mogą zadecydować o przyszłości wiaduktu w Legionowie. Oczywiście warto spróbować. Tak też zrobili radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy.  Marek Pawlak, wiceprezydent Legionowa w bieżącej pracy zapoznaje się z uwagami wnoszonymi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nina Andrycz to świętej pamięci wspaniała aktorka teatralna. Znana była oczywiście nie tylko w Polsce. Mianowicie urodziła się w Brześciu litewskim. Powyżej wspomniałem już o niej.

Poczytaj także o:Zlot Classic Cars Legionowo 24.07.2022 – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Zdjęcia: WikimediaCommons, legio.pl, Powiatlegionowski.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia