Migrena – główne przyczyny

0
43
Migrena – główne przyczyny
Migrena, zwłaszcza w dużym nasileniu, mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Migrena potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie, a jej bolesne objawy nawet każdy dzień. Jakie są główne przyczyny problemu? W jaki sposób można ją leczyć? Czy migrena wiąże się wyłącznie z bólem głowy? 

Migrena – główne przyczyny – nie tylko ból głowy 

Dolegliwość jest bardzo powszechna, bowiem zmaga się z nią aż 15% światowej populacji. Większość stanowią kobiety. Migrena kojarzy nam się przede wszystkim z uporczywymi bólami głowy. W związku z tym w grupie ryzyka znajdują się m.in. osoby wrażliwe na zmiany pogody. Ponadto czynnikiem może być również stres i zaburzenia snu. Migrena może stać się zatem stałym towarzyszem osób zmagających się np. z depresją. W przypadku kobiet wpływ mają również zmiany hormonalne związane z miesiączkowaniem. Jest to również częsta dolegliwość w czasie ciąży. Przy problemach ze wzrokiem migrenę może powodować ostrzejsze światło. Osoby zmęczone, w celu uniknięcia migreny powinny też unikać hałasu. Przykre objawy mogą być także skutkiem niewłaściwej diety. W tym wypadku z naszego menu powinniśmy wyeliminować produkty wysoce przetworzone. Udowodniono, że na migrenę mogą również wpływać czynniki genetyczne. Migrena sama w sobie nie jest spowodowana innymi chorobami. 

Migrena – główne przyczyny

Migrena – główne przyczyny – charakterystyczne objawy 

Do jednego z głównych objawów zalicza się jednostronny, napadowy i nawracający ból głowy. Migrena sama w sobie dzieli się na kilka faz. Przed wspomnianym bólem mogą pojawić się takie symptomy jak: nadwrażliwość na światło i hałas, rozdrażnienie czy niepokój. Po ustąpieniu bólu chorzy bardzo często przez jakiś czas źle reagują na bodźce zewnętrzne. Trudno oszacować średni czas przykrych dolegliwości. Wiadomo jednak, że przy 72 godzinach można mówić o tzw. stanie migrenowym. Częstotliwość napadów również jest zróżnicowana. U niektórych mogą występować niemal codziennie. W innym przypadku raptem kilka razy w roku, gdzie pomiędzy nimi nie pojawiają się zwykle żadne dodatkowe dolegliwości. Rozpoznanie migreny przebiega na podstawie wywiadu lekarskiego. Niekiedy jednak przeprowadza się dodatkowe badania w celu wykluczenia innych, poważnych chorób. Jak się okazuje dolegliwość może dotyczyć także dzieci. W tym wypadku nieprzyjemne objawy mogą wpływać m.in. na ich wyniki w nauce. 

Migrena – główne przyczyny

Migrena – główne przyczyny – leczenie 

Migrena jest chorobą nieuleczalną. W czasie napadu zalecane jest przebywanie w cichym, przyciemnionym pomieszczeniu. Samo leczenie polega na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów za pomocą środków farmakologicznych. Tu zazwyczaj stosowany jest ibuprofen lub paracetamol. Osoby długotrwale zmagające się z migreną potrafią doskonale rozpoznać symptomy poprzedzające dokuczliwy ból. Przy dużej częstotliwości ataków zaleca się więc przyjmowanie środków nie tylko doraźnie, ale i profilaktycznie. Jeżeli migrena jest skutkiem depresji, to pomocne mogą okazać się np.leki przeciwdepresyjne. Okazuje się, że migrenie można zapobiegać. W tym celu należy przede wszystkim unikać miejsc i sytuacji, które mogą ją wywoływać. Ponadto sprawdzone mogą okazać się różnego rodzaju herbatki ziołowe i treningi relaksacyjne.

 Migrena – główne przyczyny

Migrena – główne przyczyny – dolegliwość, która utrudnia życie 

Bolesne, migrenowe dolegliwości mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie nawet do kilku dni. Sam ból może być na tyle silny, iż może powodować nawet nudności oraz wymioty. W skrajnych przypadkach migrena może powodować nawet dolegliwości trawienne, a także zaburzenia mowy i sztywność kończyn. Patrząc na główne przyczyny widzimy jak różne mogą być jej czynniki. Choć migrena nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu, to szczególnie przy dużej częstotliwości występowania warto ją leczyć. Niekiedy rozważana jest terapia zapobiegawcza migreny, którą stosuje się w Ośrodkach Leczenia Bólu. Z niefarmakologicznych metod zalecana może być także m.in. akupunktura. Najważniejsza jest jednak baczna obserwacja naszego ciała, dzięki której jesteśmy w stanie w porę zareagować.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Sposoby na trudne miesiączki