Wpływ upałów na zdrowie

318

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wpływ upałów na zdrowie
Upału mogą być bezpośrednim zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Lato zwykle kojarzy nam się z beztroskim wypoczynkiem. Niestety wysokie temperatury wielu osobom wyjątkowo dają się we znaki. Jaki jest faktyczny wpływ upałów na zdrowie? Które osoby są szczególnie na nie narażone? Jak się przed nimi chronić? 

Wpływ upałów na zdrowie – bezpośredni wpływ 

Latem do znacznego ubytku wody i elektrolitów dochodzi u każdego z nas. Początkowe objawy odwodnienia zwykle są jednak niepozorne, bowiem zaczynają się od uczucia pragnienia. Z czasem może pojawić się m.in. niepokój. Sytuacja jest dużo bardziej poważna, gdy pojawiają się skurcze mięśni i odruch wymiotny. Grunt, by nie doprowadzić do utraty świadomości. Kolejnym, częstym skutkiem upału są udary cieplne i słoneczne. Aktywni plażowicze w promieniach słonecznych niestety często tracą zdrowy rozsądek. Tymczasem szkodliwe działanie promieni słonecznych zaburza prawidłową regulację temperatury w organizmie. Pierwszym charakterystycznym symptomem są zazwyczaj bóle i zawroty głowy. Z czasem może dojść do podwyższonej temperatury ciała. W przypadku obu wyżej wspomnianych skutków zwiększa się ryzyko m.in. zawału serca czy niewydolności nerek. Osoby z wrażliwą skórą są także bardziej narażone na ryzyko poparzeń.

Wpływ upału na zdrowie  

Wpływ upałów na zdrowie – grupy ryzyka 

Jedną z najbardziej narażonych grup w czasie wysokich temperatur są osoby starsze. Dlatego seniorom zaleca się pozostanie w domach, szczególnie w godzinach południowych. Wysokie temperatury są niebezpieczna dla osób z niewydolnością oddechową, w tym astmą czy chorobami układu krążenia. Upały powodują, że nawet najprostsze czynności wiążą się z większym wysiłkiem fizycznym. U chorych z takimi problemami mogą pojawić się zatem duszności, przyspieszona czynność serca czy problemy z obrzękami u rąk i nóg. Upalne dni są niebezpieczne dla osób zmagających się z nadciśnieniem. Ryzyko pojawia się także w przypadku chorób, które zaburzają prawidłowy proces metabolizmu, np. dolegliwości tarczycy. Okazuje się, że gorące dni mają także wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Udowodniono tutaj wpływ wysokich temperatur m.in. na zachowania agresywne. Ponadto pacjenci z zaawansowanymi problemami psychicznymi mogą nie być w stanie samodzielnie chronić się przed upałem. Także przyjmowanie niektórych leków psychotropowych zwiększa ryzyko m.in. udaru cieplnego.

 Wpływ upału na zdrowie

Wpływ upału na zdrowie – jak sobie radzić? 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, należy unikać słońca w godzinach południowych. Ponadto kolejnym warunkiem jest stałe uzupełnianie wody. Co ważne, należy ją uzupełniać często, ale w mniejszych ilościach. Jednorazowe większe przyjęcie płynów uniemożliwia organizmowi prawidłowe nawadnianie. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się czysta woda, najlepiej niegazowana oraz napoje izotoniczne. Nie tylko na plaży, ale i przed wyjściem na miasto warto smarować skórę kremem z filtrem. Kiedy okna naszych pomieszczeń skierowane są na słońce, powinniśmy zasłaniać je w ciągu dnia. Ponadto eksperci przestrzegają przed przebywaniem w nagrzanym samochodzie. Pomocna przy upałach będzie też lekkostrawna dieta i przewiewne ubrania. W najgorszych przypadkach należy przenieść się w zaciemnione, chłodne miejsce, a także popijać wodę małymi łykami. W przypadku pojawienia się groźnych objawów niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną.

 Wpływ upału na zdrowie

Wpływ upału na zdrowie – niepozorne okoliczności 

Gdy za oknem upał, najlepiej czujemy się w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niestety przez różnice temperatur lato jest okresem, który sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Dlatego, choć chłód jest pożądany, nie należy z nim przesadzać. Na koniec warto wspomnieć o jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów gorących dni – potliwości. Choć nierzadko powoduje krępujące sytuacje, to jednak pot jest nam potrzebny. Oznacza bowiem, że nasz organizm prawidłowo się ochładza. Warto dodać, że w związku z tym latem możemy tracić aż 15 litrów wody dziennie! Jak widać wpływ upału na zdrowie jest ogromny. W tym wypadku ważne jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku, zanim dojdzie do tragicznych skutków.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Jak dbać o skórę latem?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia