Festiwale dla widzów z niepełnosprawnością

332

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Festiwale dla widzów z niepełnosprawnością
Trzeba przyznać, że kultura, w tym imprezy masowe coraz bardziej otwierają się na widzów z niepełnosprawnością.

Wakacje to pełnia sezonu dla imprez plenerowych. Fani sceny muzycznej mają wiele okazji, by na żywo podziwiać swoich idoli. Tymczasem jak festiwale przystosowane są dla widzów z niepełnosprawnością? Przyglądamy się, na co warto zwrócić uwagę. 

Festiwale muzyczne dla widzów z niepełnosprawnością – istotne szczegóły 

Na początek warto podkreślić, że informacje o udogodnieniach dla widzów z niepełnosprawnością znajdują się na konkretnych zakładach w spisie informacji danej imprezy. Organizatorzy w przejrzysty sposób starają się wytłumaczyć, na jakie warunki należy się przygotować. W przypadku regulaminu względem osób z niepełnosprawnością ewentualny koszt biletu, bądź karnetu dotyczy zarówno samego widza, jak i jego opiekuna. Jedną z najbardziej wymagających grup są w tym wypadku m.in. osoby z niepełnosprawnością ruchu. W związku z tym dla nich przygotowywane są pod sceną specjalnie, dodatkowo utwardzone miejsca, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo przy poruszaniu się na wózku inwalidzkim. W przypadku innych niepełnosprawności ruchu niezbędne mogą okazać się dodatkowe sektory z miejscami siedzącymi. Ponadto istotna jest cała infrastruktura, jak np. miejsca parkingowe w odpowiedniej odległości czy toaleta. W wielu przykładach na miejscu znajduje się personel, który pomoże w przemieszczaniu się po terenie. 

Festiwale dla widzów z niepełnosprawnością

Festiwale muzyczne dla widzów z niepełnosprawnością – co z ulgami? 

Niekiedy pomoc względem widzów z niepełnosprawnością potrzebna jest na jeszcze szerszą skalę. Obejmuje bowiem przystosowanie dróg komunikacyjnych. Niektóre festiwale oferuje także możliwość obecności psa przewodnika, np. osoby niewidomej. Dobrym rozwiązaniem są też zniżki na bilety dla osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów. Często bilety te dają automatyczną możliwość korzystania z oddzielnych wejść. Samej organizacji przyjrzyjmy się z jeszcze bliższej perspektywy. Jak już wyżej wspomnieliśmy, na miejscu z pomocą czekają asystenci. Można im zaufać bez żadnych obaw, gdyż są to przeszkolone osoby, właśnie pod kątem udzielania pomocy osobie z niepełnosprawnością. Same sytuacje i okoliczności bywają różne. Przykładowo niektórzy widzowie nie tylko poruszają się na wózku inwalidzkim, ale i przez cały czas podłączeni są do specjalnej aparatury. W trakcie trwania festiwalu może także zaistnieć konieczność np. naładowania elektrycznego wózka inwalidzkiego. Mimo trudu sami wolontariusze podchodzą do swojej pracy z uśmiechem.

Festiwale dla widzów z niepełnosprawnością  

Festiwale muzyczne dla widzów z niepełnosprawnością – czysta radość 

Osoby wspierające widzów z niepełnosprawnością nierzadko muszą wykazać się kreatywnością m.in. w sytuacji nagłych zmian warunków pogodowych. Jeśli chodzi o same udogodnienia, to oczywiście nie są one dostępne i oczywiste w przypadku wielu masowych imprez. Co więcej, na największych wydarzeniach możemy zwykle zobaczyć raptem kilkunastu widzów z niepełnosprawnością. Być może nie jest to na ten moment w pełni satysfakcjonująca statystyka, jednak organizatorzy zapewniają, iż mają nadzieje, że z każdym rokiem liczba ta będzie się zwiększać. Sami dokonują zresztą w tym zakresie wszelkich starań. Nie wszystkie festiwale umożliwiają także swobodne poruszanie się. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku trudniejszego terenu, znajdowały się na mim osoby gotowe do udzielenia pomocy. Coraz więcej widzów z niepełnosprawnością nie chce segregacji, a wręcz wejścia w tłum pomiędzy pełnosprawnych uczestników imprezy. Dzięki temu czują się jeszcze bardziej zintegrowani ze społeczeństwem. 

Festiwale muzyczne dla widzów z niepełnosprawnością – pomocna dłoń 

Wspomniane oddzielne miejsca z jednej strony mogą powodować izolacje, a z drugiej być gwarancją bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie bowiem sytuacje, gdzie osoba na wózku znajduje się w tłumie skaczących ludzi podczas rockowo-metalowego koncertu. Trudno nie zrozumieć, że takie okoliczności mogą być bardzo ryzykowne. Z innej strony mamy także widzów z różnego typu zaburzeniami psychicznymi, które w głośnym tłumie czują się wręcz niekomfortowo. Ważne jest w tej kwestii uważne słuchanie samych zainteresowanych. W wielu przypadkach wystarczy bowiem kilka krawężników, by uczestnictwo w wydarzeniu okazało się mocno ograniczone. Niemniej jednak festiwale dla widzów z niepełnosprawnością w naszym kraju coraz bardziej się rozwijają. Dzięki temu muzyka i kultura stają się dostępne dla wszystkich. Osoby z niepełnosprawnością natomiast mogą czuć się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. 

Przeczytaj także: Asystent osoby z niepełnosprawnością – zarobki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia