Co warto zobaczyć w Poznaniu?

260

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co warto zobaczyć w Poznaniu?
Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Co warto zobaczyć w Poznaniu? To piąte miasto w Polsce pod względem liczby ludności. Jest stolicą województwa wielkopolskiego, leży nad rzeką Wartą. Według wielu badań miasto posiada bardzo wysoką jakość edukacji, a także standard życia. Wysoko ocenia się tu poziom bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej, jest tu jeden ze stołecznych i religijnych ośrodków państwa Piastów w X i XI wieku. W przeszłości mieszkali tu władcy Polski, w latach 1290 – 1296 Poznań był stolicą Polski, prawa miejskie uzyskał w 1253 roku. W poznańskiej katedrze znajdują się symboliczne grobowce pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława I Chrobrego. Na wyspie Ostrów Tumski ulokowana jest archidiecezja poznańska – najstarsza w Polsce, swą siedzibę ma tu też druga najstarsza uczelnia w kraju. W przeszłości Poznań był jednym z miast królewskich Korony Państwa Polskiego. Poznań był też miejscem obrad sejmików elekcyjnych województwa wielkopolskiego. Znajduje się tu sporo zabytków, chciałem przedstawić niektóre z nich:

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajduje się w Odwachu na Starym Rynku, jest jednym z najwybitniejszych zabytków architektury Polskiej. Pomysłodawcą budowy muzeum był ówczesny starosta Kazimierz Raczyński, projektantem był najprawdopodobniej architekt królewski Jan Chrystian Kamsetzer, współtwórca Łazienek Warszawskich. W okresie II rozbioru Polski, a konkretnie Poznania wojska koronne Prus stacjonowały w Odwachu. Podczas zaboru Pruskiego mieszkańcy miasta musieli obserwować odprawy wojsk sąsiada w Odwachu twierdzy Poznań. Pod symbolami Rzeczypospolitej stała budka wartownicza w barwach obozu wroga.

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Muzeum Powstania Wielkopolskiego

W listopadzie 1918 roku w Odwachu były już wojska Polskie tego miesiąca siedzibę tu znalazła także paramilitarna Straż Ludowa. Dwa tygodnie później były tu już wyłącznie wojska narodu polskiego. Przed 27 grudnia wojska polskie wystąpiły jeszcze dwa razy, oba w tym samym okresie. Pierwszy raz 3 dnia tego samego miesiąca. Pierwszy raz dla ochrony delegatów podczas przemarszu przez miasto. Drugi w czasie przejazdu Ignacego Paderewskiego. W 2004 roku, po 65 lata nieobecności ponownie pojawił się tutaj żołnierz w polskim mundurze, lecz historycznym. Mają tam miejsce patrole Powstańczej Armii Wielkopolskiej oraz uroczyste odprawy warty honorowej Ochotniczego Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z obecności żołnierzy w ich mieście.

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Zamek Cesarski

Budowa zamku rozpoczęła się w 1905 roku, a zakończyła się 5 lat później. 21 sierpnia 1910 r, architekt osobiście przekazał kluczę do niego cesarzowi w trakcie jego wizyty zwanej Posener Kaisertage. Koszt wyniósł wysokie 5 milionów marek jak na tamte czasy, należy on do najdroższych zamków w Europie. Pierwszym i jedynym burgrabią zamku w latach 1906 – 1918 był hrabia pomorski Bogdan Hutten – Czapski. Zamek wybudowano w stylu neoromańskim. Cesarz uważał go za najbardziej germański i reprezentujący świetność świętego Cesarstwa. Budynek składał się z dwóch skrzydeł – zachodniego, znajdowały się tu pomieszczenia mieszkalne oraz wschodniego, tam były pomieszczenia reprezentacyjne. Zaś na parterze w zachodniej części zamku pokoje miała marszałek dworu, ochmistrzyni oraz reszta członków Cesarstwa. Na pierwszym piętrze mieszkała para cesarska i znajdowała się kaplica zaprojektowana przez Augusta Oetkena, znajdująca się we wieży. Po rozpoczęciu II wojny światowej swoją siedzibę miał tutaj Adolf Hitler.

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Muzeum Powstania Poznańskiego

Siedziba Muzeum znajduje się w przyziemiu Centrum Kultury Zamek, kuratorami wystawy są Kinga Przyborowska i Łukasz Szudarski. Muzeum „przenosi” odwiedzających do Poznania lat 50. XX wieku. Poniekąd stają się oni uczestnikami 28 czerwca 1956 roku, już po wejściu do budynku, na ścianach klatki schodowej wiszą propagandowe plakaty z tamtego okresu. Następnie naszym oczom ukazuje się typowe mieszkanie z tamtych czasów. Po przejściu dalej znajdziemy ekspozycję „Plac Wolności”, która nawiązuje do dramatu w „Czarny Czwartek” na ulicach Poznania. Nie brakuje też odniesienia do międzynarodowych targów pracy i reakcji świata na to wydarzenie. Z Placu Wolności przechodzimy do Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie jednym z najciekawszych eksponatów jest kartka urodzinowa dla Józefa Stalina.

  • Co warto zobaczyć w Poznaniu 01

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Muzeum Narodowe

Powstało ono z kilku historycznych kolekcji, najstarsza z nich to Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim w 1857 roku przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Następnym eksponatem, który podłożył podwaliny pod powstanie dzisiejszej placówki były darowizny dla Seweryna Mielżyńskiego dla PTPN w 1870 kupił on zbiory Edwarda Rastawieckiego. Rok później przekazał towarzystwu wchodzącemu w skład swojej rodziny kolekcję miłosławską. Kupił działkę, gdzie zorganizowano wystawę wszystkich zbiorów. W 1881 PTPN nadało im nazwę Muzeum im. Mielżyńskich, lecz otwarcie go dla publiczności miało miejsce rok później.

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Stare miasto

Główny plac miasta został wytyczony w miejscu obecnego rynku już w XIII wieku. Funkcjonowały tu przez wieki jatki i targi chlebowe, rzeźnicze czy winiarskie, stoiska mieli tu budnicy, szewcy, sprzedawcy sukna, grabarze i kuśnierze. Funkcjonował także rynek solny, rybny, garncarski i kwiatowy. Krzyżowały się tu drogi międzynarodowa z handlową, dlatego sporo tu było produktów regionalnych i zagranicznych. Na początku wszystkie obiekty były drewniane, pierwszym murowanym obiektem była waga miejska. Budynki mieszkalne z kamienia i kramy pojawiły się w XIV wieku, gdy zgodę na to dał Władysław Jagiełło nadając Poznaniowi taki przywilej. Od zawsze na rynku był tłum ludzi, można było tu znaleźć m.in. różne ogłoszenia. To tutaj hejnał grał co godzinę, a wszystkie ważne wiadomości wisiały na rogu placu. Miały tu miejsce jarmarki i kiermasze, największym uznaniem cieszyły się jarmarki świętojański, wielkanocny i bożonarodzeniowy.

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Stare miasto

Co ciekawe, pierwsze tramwaje w mieście pojawiły się na rynku. Jako pierwszy był tramwaj konny, który swoją działalność rozpoczął pod koniec XIX wieku. Zastąpiono go później elektrycznym. Od czasu do czasu trapiły to miejsce także pożary, wojny i zniszczenia. Gdy odbudowywano rynek po II wojnie światowej zdecydowano się zmienić jego dotychczasowy obraz na muzea, galerie, punkty gastronomiczne itp. Od tego czasu rynek przestał być placem handlowym,a zaczął być najbardziej reprezentacyjną częścią miasta.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o atrakcjach Torunia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia