Co warto zobaczyć w Kielcach?

326

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu widać panoramę kielc
Na zdjęciu widać panoramę Kielc

Co warto zobaczyć w Kielcach? Kielce to miasto w południowo – wschodniej Polsce, jest stolicą województwa świętokrzyskiego, znajduje się w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo – targowe. Kielce lokacje miejską uzyskały w XIII wieku. Znajdziemy tu trochę atrakcji, oto niektóre z nich:

Co warto zobaczyć w Kielcach? Pałac na Wzgórzu Zamkowym

Wzgórze Zamkowe leży w centrum Kielc, 280 m. n. p. m. bywa też nazywane Wzgórzem Katedralnym, a także zamkiem. Nazwa związana jest z Pałacem Biskupów Krakowskich, który został wzniesiony w latach 1637 – 1641 choć prace wykończeniowe prawdopodobnie trwały jeszcze kilka lat. Jego fundatorem był biskup Jakub Zadzik. Wzgórze to jest bocznym ramieniem Psich Górek wchodzących w skład pasma Kadzielniańskiego. Pałac najprawdopodobniej zaprojektował Tomasz Poncino lub Giovanni Trevano, wykonawcą obrazów jest Tomasz Dolabelli. W 1789 roku dobra biskupie zostały upaństwowione, na przestrzeni lat budowla pełniła różne funkcje. Była także Szkołą Akademiczno – Górniczą Stanisława Staszica, Sztabem legionowym Józefa Piłsudskiego, pocztą Urzędu Wojewódzkiego czy finalnie Muzeum Narodowym.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Pałac na Wzgórzu Zamkowym

Podczas przebudowy w drugiej połowie XIX w. usunięto hełmy z wież i figury Posłów, wtedy też swój żywot zakończyła ożaneria. Między I, a II wojną światową dokonano renowacji, efekty jej widać po dziś dzień. Jest on jednym z najlepszych przykładów wczesnobarokowego pałacu w Polsce, a nawet w Europie. Na początku parter miał służyć dworzanom i służbie, góra miała charakter mieszkalny i reprezentacyjny. W skrzydle południowym powstał ganek łączący pałac z katedrą. Obecnie w pałacu znajdziemy Muzeum Narodowe. Od 1971 roku było tam Muzeum Świętokrzyskie, które 4 lata później zmieniło nazwę na Narodowe. Warto zobaczyć m.in. oryginalne wnętrza pałacowe, sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, gabinet numizmatyczny oraz galerię malarstwa polskiego.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Dworzec PKS

Jest to nowoczesne centrum komunikacyjne. Dworzec PKS został wybudowany od nowa, ale z zachowaniem charakterystycznej bryły co sprawia, że jest wyjątkowy, nie tylko w skali Polski, ale i Europy. To „Perełka” Kielc, nowoczesne wnętrze na miarę XXI wieku sprawia, że dworzec spełnia oczekiwania pasażerów. Jest on przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok znajduje się parking dla samochodów i rowerów, a także ciągi piesze. Dzięki niemu m. in. dotrzemy szybciej we wskazane miejsce. Mieści się on przy ulicy Czarnowskiej 12. Pod koniec sierpnia 2020 roku nastąpiło zakończenie budowy i oficjalne przekazanie do użytkowania centrum komunikacyjnemu w Kielcach. Inwestorem tej modernizacji i przebudowy był zarząd transportu w Kielcach. Sporą większość projektu sfinansowała Unia Europejska. W środku znajdziemy nowe kasy biletowe, windy, ruchome schody oraz punkty Gastronomiczne, mają się tu znaleźć również miejskie wystawy.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Ulica Sienkiewicza

W XVIII wieku na terenie Kielc panował chaos w zabudowie miejskiej, wtedy też zaczęły się prace nad regulacjami ulic. Zalążki powstały w 1803 roku, wówczas plac przy dzisiejszej ulicy wesołej oddany został pod budowę nowej ulicy. Z momentem zostania miasta Kielce stolicą województwa krakowskiego w 1818 znacznie przyspieszył rozwój ulicy. Zaczynała się ona w pobliżu Gmachu Leonarda i biegła w kierunku zachodnim. Następne odcinki ulicy powstawały w kolejnych latach. Kamienice na ostatnim z nich pochodzą z lat trzydziestych XX wieku. Na początku XXI w. ulica przeszła gruntowny remont i nabrała dzisiejszego wyglądu, nazywana jest ona kieleckim deptakiem. Na przestrzeni lat nosiła różne nazwy m.in. Konstantego, pocztowa, Franciszka Józefa, Ruska, a obecnie Henryka Sienkiewicza od 1919 roku.

  • Na zdjęciu widać kościół w kielcach 01

Co warto zobaczyć w Kielcach? Ulica Sienkiewicza

Pomiędzy ulicą wesołą, a hipoteczną jest Plac Liberatów i sienkiewiczowska dzielnica mieszkaniowa. Na samej górze ulicy znajduje się kościół ewangelicko – augsburski, obecnie jest to Ekumeniczna Świątynia Pokoju. To ślad po czasach rozwoju Staropolskiego Okręgu Przemysłowego i działalności Staszica. Wraz z napływem górników austriackich wzrosło zapotrzebowanie na tą właśnie świątynie, znajdziemy tu także Teatr im. Stefana Żeromskiego. Jego fundatorem był Ludwik Stumpf, właściciel kieleckiego browaru, powstał on w 1877 roku. Są tu też m. in. Hotel Brystol czy Hotel Wersal oraz Gmach towarzystwa Wzajemnego Kredytowania.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Bazylika Katedralna w Kielcach

Początki katedry sięgają średniowiecza, pierwsza niewielka, romańska kolegiata ufundowana została przez biskupa Gedeona w 1171 roku. Nie omijały jej działania wojenne, wojska Konrada Mazowieckiego zniszczyły ją w 1244 r. Odbudowa kieleckiej świątyni nastąpiła dopiero w XVI w. biskup Jan Konarski dobudował zakrystię i kapitularz w 1522 r. a biskup Piotr Myszkowski przedłużył nawę główną w 1583. W pierwszej połowie XVIII wieku biskup Kazimierz Łubieński dobudował boczne kaplice. Wtedy budowla uzyskała aktualny kształt – bazyliki na planie prostokąta z absydą. W północnej części kościoła naprzeciwko dzwonnicy znajduje się marmurowa tablica ufundowana w 1782 przez prymasa Michała Poniatowskiego, brata Stanisława Augusta. Na tablicy widać jednostki wagi, powierzchni i długości, małe oraz duże litery alfabetu i zasady katechizmu.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Bazylika Katedralna w Kielcach

Obok katedry znajduje się XVIII wieczna dzwonnica z zegarem, barokowa kaplica z 1760 roku i symboliczny grób Wojciecha Bartosa Głowackiego. Który zmarł w czerwcu 1794 r. w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Szczekocinami. Znajdziemy tu też monumentalny ołtarz główny wyrzeźbiony przez Antoniego Frączkiewicza w 1728. W prezbiterium obejrzymy prezentację dwóch najważniejszych wydarzeń w dziejach Polskich: chrzest Polski i śluby lwowskie Jana Kazimierza

Zainteresował cię nasz artykuł? przeczytaj także o atrakcjach Torunia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia