Co warto zobaczyć w Kielcach?

0
53
Na zdjęciu widać panoramę kielc
Na zdjęciu widać panoramę Kielc

Co warto zobaczyć w Kielcach? Kielce to miasto w południowo – wschodniej Polsce, jest stolicą województwa świętokrzyskiego, znajduje się w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo – targowe. Kielce lokacje miejską uzyskały w XIII wieku. Znajdziemy tu trochę atrakcji, oto niektóre z nich:

Co warto zobaczyć w Kielcach? Pałac na Wzgórzu Zamkowym

Wzgórze Zamkowe leży w centrum Kielc, 280 m. n. p. m. bywa też nazywane Wzgórzem Katedralnym, a także zamkiem. Nazwa związana jest z Pałacem Biskupów Krakowskich, który został wzniesiony w latach 1637 – 1641 choć prace wykończeniowe prawdopodobnie trwały jeszcze kilka lat. Jego fundatorem był biskup Jakub Zadzik. Wzgórze to jest bocznym ramieniem Psich Górek wchodzących w skład pasma Kadzielniańskiego. Pałac najprawdopodobniej zaprojektował Tomasz Poncino lub Giovanni Trevano, wykonawcą obrazów jest Tomasz Dolabelli. W 1789 roku dobra biskupie zostały upaństwowione, na przestrzeni lat budowla pełniła różne funkcje. Była także Szkołą Akademiczno – Górniczą Stanisława Staszica, Sztabem legionowym Józefa Piłsudskiego, pocztą Urzędu Wojewódzkiego czy finalnie Muzeum Narodowym.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Pałac na Wzgórzu Zamkowym

Podczas przebudowy w drugiej połowie XIX w. usunięto hełmy z wież i figury Posłów, wtedy też swój żywot zakończyła ożaneria. Między I, a II wojną światową dokonano renowacji, efekty jej widać po dziś dzień. Jest on jednym z najlepszych przykładów wczesnobarokowego pałacu w Polsce, a nawet w Europie. Na początku parter miał służyć dworzanom i służbie, góra miała charakter mieszkalny i reprezentacyjny. W skrzydle południowym powstał ganek łączący pałac z katedrą. Obecnie w pałacu znajdziemy Muzeum Narodowe. Od 1971 roku było tam Muzeum Świętokrzyskie, które 4 lata później zmieniło nazwę na Narodowe. Warto zobaczyć m.in. oryginalne wnętrza pałacowe, sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, gabinet numizmatyczny oraz galerię malarstwa polskiego.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Dworzec PKS

Jest to nowoczesne centrum komunikacyjne. Dworzec PKS został wybudowany od nowa, ale z zachowaniem charakterystycznej bryły co sprawia, że jest wyjątkowy, nie tylko w skali Polski, ale i Europy. To „Perełka” Kielc, nowoczesne wnętrze na miarę XXI wieku sprawia, że dworzec spełnia oczekiwania pasażerów. Jest on przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok znajduje się parking dla samochodów i rowerów, a także ciągi piesze. Dzięki niemu m. in. dotrzemy szybciej we wskazane miejsce. Mieści się on przy ulicy Czarnowskiej 12. Pod koniec sierpnia 2020 roku nastąpiło zakończenie budowy i oficjalne przekazanie do użytkowania centrum komunikacyjnemu w Kielcach. Inwestorem tej modernizacji i przebudowy był zarząd transportu w Kielcach. Sporą większość projektu sfinansowała Unia Europejska. W środku znajdziemy nowe kasy biletowe, windy, ruchome schody oraz punkty Gastronomiczne, mają się tu znaleźć również miejskie wystawy.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Ulica Sienkiewicza

W XVIII wieku na terenie Kielc panował chaos w zabudowie miejskiej, wtedy też zaczęły się prace nad regulacjami ulic. Zalążki powstały w 1803 roku, wówczas plac przy dzisiejszej ulicy wesołej oddany został pod budowę nowej ulicy. Z momentem zostania miasta Kielce stolicą województwa krakowskiego w 1818 znacznie przyspieszył rozwój ulicy. Zaczynała się ona w pobliżu Gmachu Leonarda i biegła w kierunku zachodnim. Następne odcinki ulicy powstawały w kolejnych latach. Kamienice na ostatnim z nich pochodzą z lat trzydziestych XX wieku. Na początku XXI w. ulica przeszła gruntowny remont i nabrała dzisiejszego wyglądu, nazywana jest ona kieleckim deptakiem. Na przestrzeni lat nosiła różne nazwy m.in. Konstantego, pocztowa, Franciszka Józefa, Ruska, a obecnie Henryka Sienkiewicza od 1919 roku.

  • Na zdjęciu widać kościół w kielcach 01

Co warto zobaczyć w Kielcach? Ulica Sienkiewicza

Pomiędzy ulicą wesołą, a hipoteczną jest Plac Liberatów i sienkiewiczowska dzielnica mieszkaniowa. Na samej górze ulicy znajduje się kościół ewangelicko – augsburski, obecnie jest to Ekumeniczna Świątynia Pokoju. To ślad po czasach rozwoju Staropolskiego Okręgu Przemysłowego i działalności Staszica. Wraz z napływem górników austriackich wzrosło zapotrzebowanie na tą właśnie świątynie, znajdziemy tu także Teatr im. Stefana Żeromskiego. Jego fundatorem był Ludwik Stumpf, właściciel kieleckiego browaru, powstał on w 1877 roku. Są tu też m. in. Hotel Brystol czy Hotel Wersal oraz Gmach towarzystwa Wzajemnego Kredytowania.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Bazylika Katedralna w Kielcach

Początki katedry sięgają średniowiecza, pierwsza niewielka, romańska kolegiata ufundowana została przez biskupa Gedeona w 1171 roku. Nie omijały jej działania wojenne, wojska Konrada Mazowieckiego zniszczyły ją w 1244 r. Odbudowa kieleckiej świątyni nastąpiła dopiero w XVI w. biskup Jan Konarski dobudował zakrystię i kapitularz w 1522 r. a biskup Piotr Myszkowski przedłużył nawę główną w 1583. W pierwszej połowie XVIII wieku biskup Kazimierz Łubieński dobudował boczne kaplice. Wtedy budowla uzyskała aktualny kształt – bazyliki na planie prostokąta z absydą. W północnej części kościoła naprzeciwko dzwonnicy znajduje się marmurowa tablica ufundowana w 1782 przez prymasa Michała Poniatowskiego, brata Stanisława Augusta. Na tablicy widać jednostki wagi, powierzchni i długości, małe oraz duże litery alfabetu i zasady katechizmu.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Bazylika Katedralna w Kielcach

Obok katedry znajduje się XVIII wieczna dzwonnica z zegarem, barokowa kaplica z 1760 roku i symboliczny grób Wojciecha Bartosa Głowackiego. Który zmarł w czerwcu 1794 r. w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Szczekocinami. Znajdziemy tu też monumentalny ołtarz główny wyrzeźbiony przez Antoniego Frączkiewicza w 1728. W prezbiterium obejrzymy prezentację dwóch najważniejszych wydarzeń w dziejach Polskich: chrzest Polski i śluby lwowskie Jana Kazimierza

Zainteresował cię nasz artykuł? przeczytaj także o atrakcjach Torunia