XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński 13-28.08.2022

463

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bak motocykla foto A&D.Niedżwieccy
XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński foto A&D.Niedźwieccy

Miejmy nadzieję że nic nie przeszkodzi i w tym roku odbędzie się XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński im. komandora Wiktora Węgrzyna. Sytuacja jest wyjątkowa gdyż za naszą wschodnią granicą już od kilku miesięcy trwa wojna. Czy termin planowany 13.08 – 28.08.2022 zostanie dotrzymany i jaka trasa zostanie wybrana czas pokaże. Rosja najechała Ukrainę co może wywołać trudności z przekraczaniem granic. Podobnie rzecz się ma z Białorusią której władze nigdy nie były za godnym upamiętnieniem pomordowanych na jej terytorium Polaków. Większa część trasy rajdu będzie przebiegać po terenach Kresów II Rzeczpospolitej na których nadal żyje mniejszość Polska.

Uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego chcą odwiedzać nie tylko te miejsca które są związane z polską pamięcią. Upamiętnią również wszystkich pomordowanych przez sowietów i Niemców w miejscach, do których uda im się dotrzeć. Wszędzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Organizatorzy przywiązują ogromną wagę do modlitwy zarówno w intencji zamordowanych obywateli polskich, jak również miejscowej ludności. W Mszach Św. odprawianych w miejscach związanych ze zbrodniami katyńskimi obok Polaków uczestniczą także Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie i przedstawiciele innych krajów które powstały po rozpadzie Związku Sowieckiego. Do katolików dołączają ewangelicy, greko-katolicy i prawosławni, osoby w każdym wieku – młodzi i starzy. Wspólne doświadczenie i Pamięć łączą ponad narodami i religią. W niektórych miejscach uroczystości przybierają wręcz charakter państwowy. W upamiętnianiu pomordowanych uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz lokalnych reprezentujący administrację państwową. 

XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński - plakat
XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – plakat

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – dwie flagi

Dwie flagi – polska i kraju, przez który przejeżdża Rajd to podkreślenie, że Pamięć powinna łączyć a nie dzielić. Na każdym motocyklu wywieszane są dwie flagi. Flaga polska i kraju, przez który Rajd przejeżdża np. Polska i Litewska.

Jednym z najważniejszych przesłań motocyklistów ze Stowarzyszenia jest to że „Jesteśmy ambasadorami polskości, naszej historii i kultury. Z dumą nosimy nasze barwy narodowe. Chętnie opowiadamy o Polsce, zachęcamy do odwiedzin, nawiązujemy przyjaźnie.

Wiktor Węgrzyn
XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński im. komandora Wiktora Węgrzyna

XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński im. komandora Wiktora Węgrzyna

Wiktor Węgrzyn, urodzony 21 lipca 1939 r. w Warszawie, zmarł 17 stycznia 2017 r. w Chicago. Jak mówił „Rajd Katyński mówi o Polsce pięknej, wielkiej i szlachetnej.” Jak pisał śp. Wiktor: ,,Powstał po to, by przywrócić Polakom ich prawdziwą historię i tożsamość. To nie jest wyłącznie podróż przez minione stulecia i nasze święte miejsca. To przede wszystkim szkoła rycerska oparta na zasadach, jakie przekazali mi polscy żołnierze.”

„18 lutego 2017 prochy Wiktora Węgrzyna spoczęły w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Panteonie Wielkich Polaków.”

Więcej informacji można uzyskać na stronie SMRRK

Ubiegłoroczny XXI Rajd Katyński – Zapalają ognie pamięci – Największy Rajd Motocyklowy w Polsce przemierzył Kresy!

Na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułRenault Trafic Chłodnia Izoterma
Następny artykułRazem ruszajmy w góry
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia