Już po raz kolejny w połowie sierpnia odbędzie się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo 12-15.08.2022. Jest to jak co roku duża impreza która jest skierowana do miłośników pojazdów militarnych w każdym wieku.
Informacje o wydarzeniu można uzyskać na fb/miedzynarodowy-zlot-pojazow/ i stronie organizatora http://www.zlot.bornesulinowo.pl/letni/
Dla przypomnienia pierwszy zlot odbył się w sierpniu 2004 roku, na „polu zlotowym” przy ulicy Towarowej w Bornem Sulinowie odbył się PIERWSZY BORNEŃSKI ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt przeważnie lekkich pojazdów z demobilu. Niewątpliwą gwiazdą imprezy był czołg T-34, wzbudzający ogromne zainteresowanie widzów. Odbyła się skromna parada ulicami miasta, były też przejażdżki dla chętnych spośród publiczności samochodami militarnymi i motocyklami.
Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” – zmiana cen
Ze względu na sytuację jesteśmy zmuszeni podnieść opłaty za wjazd na teren obozowiska, jednocześnie przypominamy, że wejście publiczności na zlot jest BEZPŁATNE!
REGULAMIN TERENU OBOZOWISKA I CZOŁGOWISKA – wyciąg ze strony organizatora w skrócie
Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”
- Organizatorami Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie są:
- Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie,
- Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa,
Z ramienia Organizatorów Zlotem kieruje Prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa, któremu podlegają wszystkie służby i osoby uczestniczące w organizacji imprezy i biorące w niej udział.
- Zlot odbywa się na wydzielonym i oznakowanym terenie przy ul. Towarowej w Bornem Sulinowie w terminie ogłoszonym przez organizatorów.
- Uczestnikami Zlotu mogą być pełnoletni posiadacze pojazdów militarnych, członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz inne osoby zainteresowane tematyką militarną. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w Zlocie wyłącznie w towarzystwie odpowiedzialnych za nie osób dorosłych.
- Za pojazd wojskowy (militarny) uznaje się pojazd, który był wykorzystywany przez regularne jednostki wojskowe, w oryginalnym malowaniu i z oryginalnym oznakowaniem jednostki, w jakiej mógł służyć.
- Uczestnikiem Zlotu staje się osoba, która otrzymała numerowany identyfikator w postaci opaski.
- Uczestnik Zlotu zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich norm prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Podczas trwania Zlotu zakazane są wszelkie działania mogące kojarzyć się
z propagowaniem ideologii nazistowskiej i komunistycznej. (Dz.U. 2021.0.2345) – art. 256 Kodeksu Karnego
Historia garnizonu Gross Born – Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”
Historia garnizonu Gross Born sięga roku 1932 kiedy to zrodziły się w głowach dowódców Reichwehry plany budowy poligonu i zaplecza wojskowego na wschodnich terenach przygranicznych.
W tym miejscu istniał pamiętający czasy l wojny światowej garnizon i poligon wojskowy w Hammerstein (Czarne). Plany strategiczne zakładały budowę garnizonów w Złotowie, Wałczu i Szczecinku oraz budowę pasa umocnień wzdłuż granicy z Polską. W roku 1933, rozpoczęły się prace nad budową koszar w Neustettin (Szczecinku) i wokół miejscowości Linde.
Od 22 sierpnia 1939 roku w Gross Born przebywał gen. Heinz Guderian, który objął dowództwo XIX korpusu. Głównym celem korpusu było natarcie w kierunku Wisły i odcięcie wojsk polskich w tzw. Worku pomorskim. Zgodnie z planem, atak na Polskę miał nastąpić 26 sierpnia 1939 r. Z powodu rozmów niemiecko-radzieckich (pakt Ribbentrop – Mołotow) przesunięto datę ataku na 1 września 1939 roku.
W czasie wojny na poligonie ćwiczyły oddziały Afrika Korps dowodzone przez gen. Rommla (drugim poligonem Afrika Korps była Pustynia Błędowska).
Do ciekawostek można zaliczyć jednostkę składająca się z finów, nie podlegającą Wehrmachtowi. Finnisches Freiwilligen Bataillon to rekrutujący się z fińskich ochotników batalion chcących walczyć z komunistami na wschodzie. Batalion przybył do Bornego w sierpniu 1941. 15 października 1941 w Bornem miała miejsce uroczystość wręczenia sztandaru i nadanie oficjalnej nazwy fińskim ss-manom: Finnisches Freiwilligen Bataillon der Waffen-SS (Fiński Ochotniczy Batalion Waffen SS). W grudniu 1941 przetransportowano ich na front wschodni, gdzie toczyli ciężkie walki nad rzeką Mius. Podporządkowani zostali 5 Dywizji Zmotoryzowanej SS „Wiking”.
Oflag II D Gross Born-Rederitz – obóz dla jeńców wojennych
Teren poligonu to nie tylko szkolenie wojska. W południowej części poligonu w 1939 roku utworzono obóz dla jeńców wojennych. Składał się on z obozu górnego i dolnego. Obóz górny to przeważnie baraki wzniesione przed wojną dla członków RAD (Niemiecka Służba Pracy). W tym obozie przebywało ok. 8 tys. jeńców. Obóz dolny zbudowano w czasie wojny i przebywało tam kilkadziesiąt tysięcy jeńców polskich, francuskich, angielskich i rosyjskich.
W Bornem Sulinowie odkryto pozostałości głębokiego na 7 metrów i mierzącego ok. 140 metrów długości tunelu ucieczkowego wykopanego przez francuskich oficerów w 1942 roku. Jest to tak naprawdę najdłuższy odkryty tunel ucieczkowa z czasów II wojny światowej. Dzięki georadarom udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. W nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy wojenni rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Tunelem w połowie marca 1942 r. – w ciągu dwóch dni uciekło 17 jeńców z Oflagu II D Gross Born. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu porucznik Andre Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników który wskutek odniesionych ran zmarł.
W październiku 1944 do obozu trafili także powstańcy warszawscy.
Szacuje się, że w okresie wojny przez obóz Oflag II D Gross Born-Rederitz przewinęło się około 50 tys. jeńców, zaś na zawsze pozostało tu 20 tys. żołnierzy i oficerów spoczywających w bezimiennych masowych grobach.
W 1945 Borne Sulinowo przejęła go Armia Czerwona i ogólnie rzecz biorąc użytkowała je do października 1992. W tym okresie rzecz jasna, miasto wyłączono spod administracji polskiej.
5 czerwca 1993 nastąpiło uroczyste otwarcie miasta, a 1 października tego roku Borne Sulinowo otrzymało prawa miejskie.
Z pewnością warto przypomnieć co się działo w poprzednich latach – XVI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo 2019 – dzień I
A propos jak trafić na miejsce google./Borne+Sulinowo/
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.